3

Η 19η Μαΐου του 2023 θα μείνει για πάντα χαραγμένη στην μνήμη του 36χρονου αριστερού μπακ, Μίμο Κρισίτο.

Ο Ιταλός δύο εβδομάδες πριν πανηγύρισε την άνοδο της Τζένοα στη Serie A, και χθες πέρασε στον αγωνιστικό χώρο στο παιχνίδι με την Μπάρι 93ο λεπτό, στο τελευταίο παιχνίδι της καριέρας του και δύο λεπτά αργότερα στο τελευταίο λεπτό αυτής της μεγάλης καριέρας σκόραρε από το σημείο του πέναλτι και χάρισε την νίκη στην ομάδα του με 4-3.

Ο καλύτερος τρόπος για να κλείσει αυτό το μεγάλο κεφάλαιο στην ζωή του.

Το παράδοξο πάντως είναι ότι στις 30 Απριλίου του 2022, ο Μίμο Κρισίτο, εκτέλεσε πέναλτι στο παιχνίδι της Τζένοα με την
Σαμπντόρια στο 96ο λεπτό, αστόχησε, εξέλιξη που έστειλε την ομάδα του στην Β' κατηγορία.

Το χρωστούσε στον κόσμο της ομάδας αλλά και στον εαυτό του ο Κρισίτο, πριν αποχωρήσει να σκοράρει αυτό το πέναλτι!

Άλλη μία ιστορία, για να αποδείξει σε όλους αυτούς που απορούν γιατί λατρεύουμε το ποδόσφαιρο!