3

Ο Ολυμπιακός Λευκωσίας ηττήθηκε από την Δόξα  με 2-1 με πέναλτι στο 101' και έγινε η πρώτη ομάδα που υποβιβάζεται στην 2η κατηγορία.

Ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ με το γκολ του Ενόχ, ισοφάρισε για την Δόξα ο Τρούγιτς, ενώ την νίκη χάρισε στις καθυστερήσεις ο Τιντζανί!

Στο Στέλιος Κυριακίδης, ο Ακρίτας αν και κέρδισε την Ανόρθωση για 3η φορά την φετινή χρονιά με ανατροπή 3-1, χάρης το αυτογκόλ του Αρτυματά και δύο γκολ του Τόρες, όμως η νίκη της Δόξας τον έστειλε στην 2η κατηγορία.

Για την Ανόρθωση άνοιξε το σκορ ο Εμπραλίτζε, ενώ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, ο Ουαρίς.

Δείτε την βαθμολογία στον Β΄ όμιλο:

3

Δείτε τα live του ΑΝΤ1.

🔴ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΔΟΞΑ

Έναρξη αγώνα!

3' Έδωσε φάουλ για χέρι του Αντενόν ο διαιτητής στα όρια της περιοχής, το Var τον κάλεσε σε on field review, καθώς ο αμυντικός της Δόξας ήταν εντός περιοχής, ωστόσο δεν υπήρχε παράβαση.

5' Πλασέ του Τορύγιτς, μόλις έξω η μπάλα.

29' Σουτ του Γιακουμάκη, άστοχο.

40' Ο Στυλιανού από κοντά, δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίκτυα.

45+1 Από κοντά ο Καραμανώλης δεν μπόρεσε να σκοράρει.

Τέλος Α' ημιχρόνου.

Έναρξη Β΄ημιχρόνου.

60' Σουτ του Γιακουμάκη, αποκρούει ο Σισκόφσκι.

61' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό, ωραία ενέργεια από τον Ενόχ, καθώς ο επθετικός του Ολυμπιακού πέρασε δύο παίκτες και πλάσαρε σωστά.

63΄Ισοφαρίζει η Δόξα με δυνατό σουτ του Κοβάσεβιτς, εκτός περιοχής!

Ακυρώνεται το γκολ, ήταν σε θέση οφσάιντ ο Σαντίκ, στην εξέλιξη της φάσης.

67' Κεφαλιά του Έσελινγκ, έξω.

79' ΓΚΟΛ η Δόξα με τον Τρούγιτς και 1-1!

80' Ξανά ο Τρούγιτς, χάνει μεγάλη ευκαιρία!

90+4 Δοκάρι για την Δόξα, με δυνατό σουτ του Τιτζανί!

90+6' Απίθανη επέμβαση του Τσαρλς! Ο Τρούγιτς από πολύ κοντά δεν νίκησε τον Βραζιλιάνο που με το πόδι έσωσε το 1-2.

90+8 Πέναλτι για την Δόξα, για μαρκάρισμα του Λιασίδη πάνω στον Κοβάσεβιτς!

101' Εύστοχος ο Τιτζανί! 1-2 η Δόξα.

Τέλος αγώνα!

Οι εντεκάδες:

Ολυμπιακός: Tσαρλς, Λιασίδης, Έσελινγκ, Χριστοδούλου, Πεχλιβάνης, Γιακουμάκης, Ζευκής, Ενόχ, Αλσέους, Ντουρμισάι, Κορόμα

3

Στον πάγκο: Πησιάς, Μολ, Δημητρίου, Χέντρικς, Κυριάκου, Καϊάφας, Ιωαννίδης, Κοκορίδης, Χριστοδούλου, Δημητρίου

Δόξα: Σισκόφσκι, Αντενόν, Μπένι, Ίλιτς, Σαντίκ, Κοβάσεβιτς, Καραμανώλης, Στυλιανού, Τραϊτσέφσκι, Ασάντε, Τρούγιτς

4

Στον πάγκο: Πρινιωτάκης, Κωνσταντίνου, Τιτζανί, Ασαμόα, Ογιάλα, Αμντουλάχι, Παυλίδης, Φασουλιώτης, Ερέρα, Ναγκάρ, Μέσκα

🔴ΑΚΡΙΤΑΣ ΧΛΩΡΑΚΑΣ - ΑΝΟΡΘΩΣΗ

9' Σουτ του Γαβριήλ, πάνω στον Κεραυνό.

11' ΓΚΟΛ η Ανόρθωση με τον Εμπραλίτζε! Έγινε το λάθος στην άμυνα του Ακρίτα, ο επιθετικός της "κυρίας" βγήκε στην πλάτη της άμυνας και με ωραίο πλασέ, άνοιξε το σκορ.

33' Πολύ καλό σουτ του Γκερέρο, με φάλτσο, μόλις έξω.

43' Σε on field review ο διαιτητής για περίπτωση κόκκινης κάρτας στον Ουαρίς, για δυνατό φάουλ στον Παουγκέν.

43' Αποβάλεται ο Ουαρίς!

57' Σουτ του  Παουγκέν, σε κόρνερ ο Κεραυνός.

58' Σκοράρει ο Ακρίτας και ισοφαρίζει με αυτογκόλ του Αρτυματά! Λάθος του Αντωνιάδη ύστερα από κόρνερ η μπάλα κτύπησε στο κεφάλι του Αρτυματά και κατέληξε στα δίκτυα.

60' Κεφαλιά του Λόπες, έξω!

66΄Μακρίνο σουτ του Χριστοφή μόλις έξω η μπάλα!

72' ΓΚΟΛ ο Ακρίτας, γυρίζει το παιχνίδι με δυνατό σουτ του Τόρες, εντός μικρής περιοχής!

78' ΓΚΟΛ ξανά ο Ακρίτας! Ο Σέχιτς, γύρισε στον Τόρες ο οποίος σημείωσε το 3-1!

Ακρίτας (Ντ.Λακτιόνοφ): Καστεγιάνι, Παουγκέν, Ντραμέ, Κονέ, Γκονζάλες, Ζουνίνιο, Μεντίμορετς, Γαβριήλ, Φουριέλ, Πικής, Λόπες.

4

Στον πάγκο: Περντρέου, Ονόντι, Σουλεϊμάν, Αμπντουσαλάμοφ, Ντουμπόφ, Εράσο, Δημοσθένους, Σέχιτς, Τόρες, Σαραβάνια, Κυριακίδης, Καραγιάννης.

Ανόρθωση (Β.Μιχαΐλοβιτς): Κεραυνός, Μπαϊσίνο, Αντωνιάδης, Αρτυματάς, Τεχέρα, Εμπραλίτζε, Γκερέρο, Γουαρίς, Αντωνίου, Κίκο, Νινγκά.

4

Στον πάγκο: Παπαδόπουλος, Κορέια, Φερέιρα, Αντονίν, Σάμπο, Κορρέα, Κ.Κωνσταντίνου, Τζούλιου, Γ.Ιωάννου, Σ.Αργυρού, Χριστοφή, Μραζ.

Στάδιο: «Στέλιος Κυριακίδης»
Διαιτητής: Αντωνίου Μάριος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Λάμπρου Λάμπρος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Στυλιανού Μάριος