Γ

Η Νιούκαστλ έκανε αποφασιστικό βήμα για την έξοδό της στο Champions League, αφού επικράτησε με 4-1 της Μπράιτον σε εξ αναβολής αγώνα για την 25η αγωνιστική της Premier League.

Μία νίκη μακριά από την επιστροφή της στους ομίλους του Champions League έπειτα από 20 χρόνια βρίσκεται η Νιούκαστλ, χάρη στη νίκη 4-1 επί της Μπράιτον σε εξ αναβολής παιχνίδι της 25ης αγωνιστικής στην Premier League.

Το αυτογκόλ του Ντενίζ Ουντάβ στο 22' και το γκολ του Νταν Μπερν στις καθυστερήσεις του 1ου μέρους έδωσαν δίκαιο προβάδισμα στις "καρακάξες", που κατάφεραν να το κρατήσουν και στο 2ο μέρος, παρά τη μείωση του σκορ από τον Ουντάβ στο 51'. Ο Κάλουμ Γουίλσον στο 89ο λεπτό και ο Μπρούνο Γκιμαράες στις καθυστερήσεις "κλείδωσαν" το τρίποντο και σκόρπισαν χαρά στις κερκίδες του "Σεντ Τζέιμς Παρκ".

Πλέον, μία νίκη είναι αρκετή για την εξασφάλιση πλασαρίσματος στην τετράδα ή ευελπιστεί σε μία γκέλα της Λίβερπουλ για να διασφαλιστεί ακόμα κι αν δεν τα καταφέρει στις εναπομείνασες δύο αγωνιστικές.