σδσδ

Η Ένωση καιγόταν για την νίκη στο «Αμμόχωστος επιστροφή» κόντρα στην Νέα Σαλαμίνα, με τους αδιάφορα βαθμολογικά ερυθρόλευκους να κερδίζουν με σκόρ 4-2.

Εφιαλτικά ξεκίνησε ο αγώνας για την Ένωση, η οποία βρέθηκε στο 29ο λεπτό να χάνει με 2-0, με 2 εκτελέσεις πέναλτι του Ντορεγκαράι. Ο Λαμί μείωσε στην συνέχεια σε 2-1, με τον Καρλίτος να δίνει εκ νέου αέρα 2 τερμάτων, κάνοντας το 3-1 στο 56ο λεπτό.

Στην συνέχεια οι βυσσινί προσπάθησαν να αντιδράσουν, μείωσαν σε 3-2 με τον Ντιαβαρά, για να έρθει ο Καρλίτος και πάλι στο 90+6 να γράψει το τελικό 4-2.

Με την σημερινή της ήττα η ΕΝΠ, έχασε την ευκαιρία να ανέβει στην 11η θέση και πλέον η διαφορά της από την Δόξα παρέμεινε στον πόντο, με την ομάδα του Κώστα Σακκά να έχει και ένα αγώνα λιγότερο.

Στον άλλο αγώνα της βραδιάς, η ΑΕΛ ήταν η μεγάλη νικήτρια στην Λεμεσό με αντίπαλο την Καρμιώτισα, την οποία κέρδισε με 3-0. Μοιραίος για την ομάδα των Πολεμιδιών ο τερματοφύλακας της, Σπόλιαριτς, ο οποίος στο 6ο λεπτό, μετά από επαναφορά του Χαραλάμπους δεν κατάφερε να σταματήσει την μπάλα, η οποία κατέληξε στο πλεκτό του.

Δέκα λεπτά αργότερα ο Τσέρνιχ διαμόρφωσε το 2-0, με τον Ανδρέου να βάζει το κερασάκι στην τούρτα με ένα εξαιρετικό σουτ εκτός περιοχής για το 3-0.

🔴ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ - Ε.Ν. Παραλιμνίου

Η εξέλιξη του αγώνα:

Με 15 λεπτά καθυστέρηση ο αγώνας στην Λάρνακα!

19:15 - Έναρξη αγώνα

14' Ωραία ενέργεια από τον Φερνάντες, ο οποίος πέρασε τους αμυνώμενους της ΑΕΛ, δοκίμασε το συρτό σουτ, με την μπάλα να σταματάει στο κάθετο δοκάρι του Κίσσα!

19' Πέναλτι για την Νέα Σαλαμίνα! Ο Κωτσόνης ανέτρεψε τον Τσίκο, με τον διαιτητή να καταλογίζει την παράβαση!

20' ΓΚΟΛ για την Νέα Σαλαμίνα 1-0! Εύστοχος από τα 11 βήματα ο Ντορεγκαράι!

27' Πέναλτι για την Νέα Σαλαμίνα! Ο Μαλεκκίδης μπήκε στην περιοχή, σέντραρε, με την μπάλα να χτυπάει στο χέρι του Ντρέξα.

28' ΓΚΟΛ για την Νέα Σαλαμίνα 2-0! Εύστοχος ξανά από τα 11 βήματα ο Ντορεγκαράι!

30' Πέναλτι για την ΕΝΠ! Ο Βουτσένοβιτς εκτός περιοχής δοκίμασε το σουτ, με την μπάλα να χτυπάει στο χέρι του Ντιακιτέ, με τον διαιτητή να καταλογίζει την παράβαση!

32' Μέσω VAR το πέναλτι ακυρώνεται!

47' ΓΚΟΛ για την ΕΝΠ! Ο Λαμί εντός περιοχής δοκίμασε το σουτ και μείωσε για το Παραλίμνι!

56' ΓΚΟΛ για την Νέα Σαλαμίνα 3-1! Κάθετη στον Καρλίτος, ο οποίος εντός περιοχής έκανε το 3-1!

78' ΓΚΟΛ για την ΕΝΠ 3-2! Ο Ντιαβαρά με σουτ μειώνει σε 3-2!

90+6' ΓΚΟΛ για την ΕΝΠ 4-2! Ο Καρλίτος εντός περιοχής κάνεο το 4-2!

Νέα Σαλαμίνα(Χριστόδουλος Χριστοδούλου): Κίσσας, Σεργίου, Ντάτκοβιτς, Ντιακιτέ, Μαλεκκίδης, Καρλίτος, Φράγκος, Φελίπε, Τιάγκο, Τσίκο, Ντορεγκαράι.
Στον πάγκο: Καλανίδης, Άδωνη, Μιγκελίτο, Μάντζεκ, Κουμούρης, Κλίμοβιτς, Σαλαλίχ, Μποτεάκ, Νικολάου, Λέουκο, Μαργκάσα, Βίκτωρος.

ΕΝΠ(Μαρίνος Σατσιάς): Παναγιώτου, Ντα Σίλβα, Έχμαν, Γεβρέμοβιτς, Φερνάντεζ, Κωνσταντίνου, Κατσιάρης, Βουτσένοβιτς, Κοτσώνης, Ντρέκσα, Λαμί.
Στον πάγκο: Κόστιτς, Κόρσια, Χριστοφή, Λουσέρο, Ντιαβαρά, Μέιρα, Κολωνιάς, Μαυρουδής, Πρωτοπαπάς, Πολυκάρπου, Βούκτσεβιτς.

H εξέλιξη του αγώνα:

6' ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ 1-0! Ο Αγγελή γύρισε την μπάλα πίσω, ο Σπόλιαριτς πήγε να σουτάρει, με την μπάλα να περνάει κάτω από τα πόδια του και να καταλήγει στην εστία της ομάδας του! Άτυχος ο τερματοφύλακας της Καρμιώτισσας σε αυτή την φάση!

16' ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ 2-0! Ο Τσέρνιχ έβγαλε την σέντρα, ο Μιλίντσεάνου έκανε την προβολή, με την μπάλα να καταλήγει στην εστία του Σπόλιαριτς!

50' ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ 3-0! Ο Άγγελος Ανδρέου έκανε ωραία ενέργεια, πέρασε τον Μαλόνε και με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στο παραθυράκι του Σπόλιαριτς!

ΑΕΛ(Χρίστος Χαραλάμπους): Μούριελ, Παντελή, Τεϊσέιρα, Ντέγοεστ, Τζάλμα, Ζντραφκόφσκι, Παπαφώτης, Τσέρνιχ, Ανδρέου, Μεντόζα, Μιλιντσεάνου.
Στον πάγκο: Ολιβέιρα, Μακρής, Σιλβέστρος, Φιλίποβιτς, Κόλιας, Ιωάννου, Χριστοδούλου, Σεργίου, Οδυσσέως, Κοντινέλα.

Καρμιώτισσα(Φλορίν Μπράντου): Σπόλιαριτς, Γκραντινάρου, Τάντι, Αγγελή, Μαλόνε, Νεοφύτου, Καστανιάγα, Ελ Αλουχί, Λουκίλι, Καλτσάς, Ντούρις.
Στον πάγκο: Κνόμπλοχ, Τσέλουτσκα, Ντούμπια, Κουλιμπαλί, Αβραάμ, Χούμποτσαν, Ανδρονίκου, Τζανακάκης, Μήτσο, Οικονομίδης, Μπεν Σαλάμ, Γκράβενμπερχ.

Διαιτητής: Φωτίου Κωνσταντίνος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Ευαγόρου Ευαγόρας
Β' Βοηθός Διαιτητής: Βασιλείου Αδάμος
4ος Διαιτητής: Τεχράνυ Ανδρέας