Ωκωκ

Το Derby della Madonnina βάφτηκε ξανά νερατζούρο και η Ίντερ πηγαινει θριαμβεύτρια στην Κωνσταντινούπολη!

Το ματς

Η εκκίνηση του Derby della Madonnina βρήκε την Ίντερ να παρατάσσεται με την ίδια ακριβώς ενδεκάδα που είχε στον πρώτο ημιτελικό και τη συνήθη διάταξη 3-5-2 που επιλέγει ο Σιμόνε Ιντζάγκι, με την Μίλαν από την πλευρά της να αγωνίζεται με 4-2-3-1 και να καλωσορίζει ξανά στο αρχικό της σχήμα το μεγάλο αστέρι της, Ραφαέλ Λεάο (τραυματίας και απόντας από το πρώτο ματς).

Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τις δύο ομάδες να έχουν να επιδείξουν από ένα επικίνδυνο μακρινό σουτ έκαστη που δεν βρήκε ωστόσο στόχο (στο 5' ο Ερναντέζ για την Μίλαν, στο 7' ο Μπαρέλα για την Ίντερ), με τους ροσονέρι να πατούν ωστόσο καλύτερα και να αγγίζουν το 0-1 στο 11ο λεπτό.

Ο Τονάλι έκανε εντυπωσιακή επέλαση από τα αριστερά, για να πατήσει στη μεγάλη περιοχή και να γυρίσει τη μπάλα υπέροχα στο ύψος του πέναλτι όπου περίμεναν τρεις αφύλακτοι συμπαίκτες του να την υποδεχτούν, με τον Μπραχίμ Ντίαθ να κάνει το πλασέ με το δεξί αλλά να μη βάζει δύναμη στο σουτ και να επιτρέπει στον Ονάνα να πέσει στην αριστερή γωνία και να γραπώσει τη μπάλα.

Μέχρι το 20ο λεπτό οι ροσονέρι ήταν σαφώς η καλύτερη ομάδα, έχοντας περισσότερη ώρα τη μπάλα στα πόδια και εμφανίζοντας μεγαλύτερη δραστηριότητα στα αντίπαλα καρέ, με την τυπικά γηπεδούχοι Ίντερ να αρχίζει να κερδίζει από εκείνο το σημείο και έπειτα μέτρα και μονομαχίες και να απειλεί στο 24' με τον Μικίταριαν.

Το ματς έδειχνε να ισορροπεί μετά από το ημίωρο, για να πάρει φωτιά μέσα σε τρία λεπτά, από ισάριθμες φάσεις μπροστά και στις δύο εστίες. Ο Λεάο είχε μεγάλη ευκαιρία στο 38' όμως το διαγώνιο πλασέ του από πλεονεκτική θέση έφυγε ελάχιστα άουτ, για να ακολουθήσει διπλή "απάντηση" από τους νερατζούρι.
Στο 39ο λεπτό είχαν την πρώτη τους τελική εντός εστίας, με την κεφαλιά του Τζέκο μετά από εκτέλεση φάουλ του Τσαλχάνογλου να υποχρεώνει τον Μενιάν σε εντυπωσιακή εξ επαφής επέμβαση, ενώ στο 40' ο Λαουτάρο Μαρτίνες είχε ένα αξιόλογο σουτ εντός περιοχής, που δεν βρήκε ωστόσο στόχο, στην τελευταία καλή στιγμή του πρώτου μέρους.

Η Μίλαν έκλεισε το πρώτο μέρος με 57% κατοχή μπάλας και η έναρξη του δεύτερου την βρήκε ξανά με διάθεση να πάρει τη μπάλα στα πόδια της και να κάνει εκείνη παιχνίδι, όμως ελεύθεροι χώροι δεν υπήρχαν, με τους παίκτες της Ίντερ να τους κλείνουν με μαεστρία και να μπαίνουν με περίσσιο πάθος σε όλες σχεδόν τις μονομαχίες επιδιώκοντας να μην "ανοίξει" το ματς.

Ως αποτέλεσμα, οι δύο ομάδες δεν είχαν ούτε μία τελική προσπάθεια της προκοπής μέχρι το 70ο λεπτό, με τον Σιμόνε Ιντζάγκι να βλέπει πάντως την -εμφανή- κόπωση των περισσοτέρων παικτών του και να κάνει νωρίς τις πρώτες του κινήσεις από τον πάγκο, ρίχνοντας στο 66' στο ματς τους Λουκάκου και Γκόζενς αντί των Τζέκο και Ντιμάρκο.

Η είσοδος του Βέλγου φορ αποδείχτηκε μάλιστα καθοριστική για την εξέλιξη του ημιτελικού αφού στο 74ο λεπτό ο Βέλγος φορ έβγαλε ασίστ στον Λαουτάρο Μαρτίνες, αν και περικυκλωμένος από παίκτες της Μίλαν, και ο Αργεντινός παγκόσμιος πρωταθλητής έγραψε το 1-0 με σουτ από πλάγια θέση, που έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία της εστίας του Μενιάν.

Η συνέχεια βρήκε τους Σαλεμάκερς και Οριγκί να είναι τα νέα πρόσωπα στην ενδεκάδα της Μίλαν όμως η πρόκριση είχε πια πετάξει, με τα νεύρα να κυριαρχούν στον αγωνιστικό χώρο και τον διαιτητή να βγάζει πέντε κάρτες μέσα σε λίγα λεπτά για να μην ξεφύγει η κατάσταση.

• ΙΝΤΕΡ: Ονανά, Νταρμιάν, Ατσέρμπι, Μπαστόνι, Ντάμφρις, Μπαρέλα (84' Γκαλιαρντίνι), Τσαλχάνογλου, Μικίταριαν (44' Μπρόζοβιτς), Ντιμάρκο (66' Γκόζενς), Μαρτίνες (84' Κορέα), Τζέκο (66' Λουκάκου)
  • ΜΙΛΑΝ: Μενιάν, Καλάμπρια, Τιαό (64' Καλουλού), Τομόρι, Ερναντέζ, Μεσίας (76' Σαλεμάκερς), Τονάλι, Κρούνιτς, Ντίαθ (76' Οριγκί), Ζιρού, Λεάο

Τα αποτελέσματα των ημιτελικών

ΠΡΩΤΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

• Ρεάλ - Μάντσεστερ Σίτι 1-1 (36' Βινίσιους / 67' Ντε Μπρόινε)
  • Μίλαν - Ιντερ 0-2 (8' Τζέκο, 11' Μικίταριαν)

ΔΕΥΤΕΡΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

• Ίντερ - Μίλαν 1-0 (74' Μαρτίνες)
  • 17/05 22:00 Ρεάλ - Μάντσεστερ Σίτι

Το πρόγραμμα του τελικού

• 10/06 22:00 Ρεάλ ή Μάντσεστερ Σίτι - Μίλαν ή Ίντερ ("Ατατούρκ", Κωνσταντινούπολη)