Ωσως

Ο ΠΑΟΚ έφυγε με το πολύ σημαντικό διπλό από το Πανθεσσαλικό, επικρατώντας 2-0 του Βόλου των 10 παικτών με σκόρερ τον Ζίβκοβιτς. Ο Δικέφαλος πήρε τους τρεις βαθμούς και μπορεί ακόμα να διεκδικήσει την 3η θέση στο εντός έδρας ντέρμπι με τους ερυθρόλευκους στην Τούμπα στην τελευταία αγωνιστική της Stoiximan Super League.

Η ομάδα της Μαγνησίας έμεινε με έναν παίκτη λιγότερο από το 45+2', καθώς ο Πιρές αντίκρισε μέσω VAR την απευθείας κόκκινη κάρτα από τον διαιτητή.

Ο Δικέφαλος είχε την υπεροχή και τον έλεγχο στο ματς από τα πρώτα λεπτά, απειλώντας στο 14' και στο 16' με τα σουτ των Κωνσταντέλια και Μπίσεσβαρ αντίστοιχα. Δεν άργησε όμως, πολύ το γκολ για την ομάδα του Ραζβάν Λουτσέκου

Ο Ζίβκοβιτς που μπήκε στην περιοχή, βρήκε χώρο και με ωραίο πλασέ από τα δεξιά έστειλε την μπάλα χαμηλά στην πλευρά του Αυγερινού και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του στο 28ο λεπτό του αγώνα.

Συνέχισαν να πιέζουν οι ασπρόμαυροι, οι οποίοι μάλιστα με πρωταγωνιστή τον Τόμας έφτασαν μία ανάσα από το 2-0. Ο Ζίβκοβιτς έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, με τον Τόμας να πιάνει την κεφαλιά και να τη στέλνει στο δεξί δοκάρι του Αυγερινού στο 37'

Η κατάσταση για τους γηπεδούχους δυσκόλεψε ακόμα περισσότερο λίγο πριν από τη λήξη του πρώτου μέρους, όταν έμειναν με 10 παίκτες στο 45+2'. Ο ρέφερι αφού ήλεγξε τη φάση στο μόνιτορ άλλαξε την κίτρινη κάρτα που είχε δείξει αρχικά στον Πιρές και τον απέβαλε με απευθείας κόκκινη μετά το μαρκάρισμα στον Ζίβκοβιτς.

Ο Μπράντον Τόμας τελείωσε αυτό που άρχισε στο πρώτο ημίχρονο και μετά το δοκάρι βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 57ο λεπτό και έκανε το 0-2 για τον ΠΑΟΚ.

Ο Ζίβκοβιτς είδε τον Σβαμπ που έκανε την κίνηση μέσα στην περιοχή, του έδωσε την μπάλα κι εκείνος μοίρασε στον Τόμας, ο οποίος αυτή τη φορά δεν σημάδεψε το δοκάρι και με κεφαλιά πέτυχε το δεύτερο γκολ για τον Δικέφαλο, ο οποίος έμεινε "ζωντανός" στη μάχη της 3ης θέσης.

ΒΟΛΟΣ: Αυγερινός, Τάχατος, Πίρινεν, Ασλανίδης, Σι, Μεταξάς, Κάτσε, Οικονομόπουλος, Καρτάλης, Μεθκίδα, Πιρές.

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Βιεϊρίνια, Νάσμπεργκ, Κεντζιόρα, Λύρατζης, Σβαμπ, Ντάντας, Κωνσταντέλιας, Μπίσεσβαρ, Α. Ζίβκοβιτς καιΤόμας.