Bdbd

Η ΑΕΚ πέρασε από το Κλεάνθης Βικελίδης με ανατροπή από το πρώτο ημίχρονο, επικρατώντας 2-1. Ο Άρης πήρε προβάδισμα με το πέναλτι του Γκρέι στο 17', όμως ο Φαν Βέερτ στο 22' και ο Τσούμπερ στο 43' διαμόρφωσαν το σκορ για τους κιτρινόμαυρους.

Την ίδια στιγμή στο Φάληρο ήρθε το αποτέλεσμα που ήθελε η Ένωση. Ο Ολυμπιακός νίκησε τον Παναθηναϊκό 1-0 και έτσι η Ένωση είναι μόνη πρώτη και στο +3 από το τριφύλλι. Αυτό σημαίνει ότι στην τελευταία αγωνιστική με τον Βόλο στην OPAP Arena, η Ένωση χρειάζεται έναν βαθμό για να πάρει το 13ο πρωτάθλημα της ιστορίας της.

Στο πρώτο μέρος που ο ρυθμός του αγώνα ήταν πιο γρήγορος και είχαμε περισσότερες φάσεις, οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο απειλητικοί. Στο δεύτερο μέρος οι δύο ομάδες έπαιζαν πιο προσεκτικά στα μετόπισθεν, με αποτέλεσμα να μη σημειωθεί άλλο γκολ.

Ο Φαν Βέερτ απάντησε άμεσα στο πέναλτι του Γκρέι

Ο Άρης προηγήθηκε στο 17'. Ο Ματέο Γκαρσία κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Πινέδα, με τον Φωτιά να υποδεικνύει την εσχάτη των ποινών αφού ο VAR τον κάλεσε να δει ξανά τη φάση. Ο Γκρέι ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε, με τον Αθανασιάδη να πέφτει σε λάθος γωνία.

Η ΑΕΚ απάντησε άμεσα και συγκεκριμένα στο 23ο λεπτό. Έπειτα από ολέθριο λάθος του Ντουκουρέ, οι κιτρινόμαυροι έκλεψαν την μπάλα στη μεσαία γραμμή. Ο Πινέδα μοίρασε στον Φαν Βέερτ μέσα στην περιοχή, εκείνος απέφυγε τον Πίρσμαν με υπέροχη προσποίηση και με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ο Τσούμπερ είχε τέσσερις τελικές σε τρία λεπτά και εκτέλεσε στην τρίτη

Ο Τσούμπερ πήρε το όπλο του στο 40ο λεπτό. Ο Ελβετός επιθετικός είχε τρεις τελικές σε διάστημα τριών λεπτών. Αρχικά στο 40' και το 41' ο Κουέστα τον σταμάτησε, δείχνοντας τα αντανακλαστικά του.

Στο 43ο λεπτό ο Τσούμπερ πήρε την μπάλα από τη γωνία της περιοχής και με ωραίο φαλτσαριστό σουτ έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ. Δευτερόλεπτα μετά ήρθε το πολυπόθητο γκολ, όταν από εκτέλεση μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, με τον Κουέστα να μην μπορεί να αντιδράσει.

Ανώτερη η Ένωση στο πρώτο μέρος

Η ΑΕΚ, που δεν είχε τον Λιβάι Γκαρσία ούτε στον πάγκο λόγω έντονης αδιαθεσίας, μπήκε πιο δυνατά στο ματς και είχε τις περισσότερες ευκαιρίες στο πρώτο μέρος για να σκοράρει.

Η Ένωση απείλησε με το καλημέρα στο 2', όταν ο Τσούμπερ έπιασε ένα δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή, το οποίο ο Κουέστα απομάκρυνε σε κόρνερ.

Οι παίκτες του Ματίας Αλμέιδα προσπαθούσαν να απειλήσουν με σουτ εκτός περιοχής. Ο Πινέδα στο 8' και ο Γκατσίνοβιτς στο 11' είδαν τις προσπάθειές του να καταλήγουν άουτ.

Οι Θεσσαλονικείς πήραν το κεφάλι στο σκορ χάρη στο εύστοχο χτύπημα πέναλτι, όμως η Ένωση βρήκε άμεσα την απάντηση με τον Τομ Φαν Βέερτ.

Μετά τα δύο γκολ ο Άρης προσπαθούσε να κρατήσει περισσότερο την μπάλα στα πόδια του σε σχέση με τα πρώτα λεπτά, όμως η Ένωση ήταν αυτοί που επέβαλε τον ρυθμό της.

Η μεγαλύτερη στιγμή για τον Άρη στο δεύτερο μέρος ήταν στο 35'. Έπειτα από βαθιά μπαλιά στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΚ και γύρισμα του Γκρέι, ο Νταρίντα δοκίμασε το σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά μετά από κόντρα του Βίντα, ο Αθανασιάδης μπλόκαρε εύκολα. Πριν πάρει το όπλο του ο Τσούμπερ, ο Φαν Βέερτ απείλησε για μια ακόμα φορά στη γωνία της περιοχής, με την μπάλα να πηγαίνει άουτ.

Πιο αργός ο ρυθμός στο δεύτερο μέρος

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός του αγώνα ήταν πιο αργός σε σχέση με τον πρώτο. Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που απείλησαν πρώτοι με τον Χριστοδουλόπουλο, ωστόσο το μακρινό του σουτ δεν ανησύχησε τον Αθανασιάδη.

Η ΑΕΚ απείλησε με τον Χατζισαφί στο 54ο λεπτό με μακρινό σουτ εκτός περιοχής, όμως ο Κουέστα ήλεγχε την πορεία της μπάλας και την μπλόκαρε.

Το φινάλε μετά είχε λίγες αξιοσημείωτες στιγμές με το 1-2 να παραμένει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα της λήξης.

Άρης: Κουέστα, Εμπακατά, Μαζικού, Πίρσμαν, Ενκουλού, Ντουκουρέ, Νταρίντα, Ρουπ, Χριστοδουλόπουλος, Γκαρσία, Γκρέι.

ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί, Σιμάνσκι, Πινέδα, Ελίασον, Γκατσίνοβιτς, Τσούμπερ, Φαν Βέερτ.