3

Πολύ σημαντικό διπλό πήρε ο Απόλλων, ο οποίος κέρδισε με ανατροπή, 2-1 την Ομόνοια, έπιασε την Πάφο στην 4η θέση με 59 βαθμούς, μειώνοντας την διαφορά από την προνομιούχα 3η θέση στους 3 βαθμούς.

Για την Ομόνοια που παρέμεινε στην 6η θέση με 46 βαθμούς άνοιξε το σκορ ο Κακουλλής, και για τον Απόλλωνα σκόραραν οι Ουάρντα και Πίττας.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας η Ανόρθωση κέρδισε με 2-0 την Νέα Σαλαμίνα και άνοιξε την μεταξύ τους διαφορά στο δεύτερο γκρουπ, στους 6 βαθμούς. Σκόραραν οι Γκερέρο και Νιγκά.

🔴ΟΜΟΝΟΙΑ - ΑΠΟΛΛΩΝ

Έναρξη του αγώνα!

8' Πρώτη μεγάλη ευκαιρία στον αγώνα, Απευθείας φάουλ του Χάμπου, δύσκολα ο Φαμπιάνο.

15' Σε on field review ο Θεουλή για χέρι του Χάμπου Κυριάκου, στην περιοχή. Δεν υπάρχει πέναλτι ο Γιούστε επηρέασε την φάση και ήταν σε θέση οφσάιντ.

41' ΓΚΟΛ η Ομόνοια με τον Ανδρόνικο Κακουλλή, εξαιρετική πάσα του Ανσαριφάντ, ο Λοίζου γύρισε στον Κακουλλή ο οποίος με πλασέ άνοιξε το σκορ.

42' Σουτ του Πίττα, έξω.

43' Ξανά σουτ ο Πίττας, μόλις έξω η μπάλα.

Τέλος Α΄ημιχρόνου.

Έναρξη Β' ημιχρόνου.

57' ΓΚΟΛ ο Απόλλων ισοφαρίζει ο Αμρ Ουάρντα, Ο Λέζιακς έκανε το λάθος, ο Βα έδωσε στον Ουάρντα ο οποίος πέρασε τον Γιούστε και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

67' Σουτ του Γιόστεν, άμυνα από τον Κίτσο και κόρνερ.

70' Ωραία ενέργεια και σουτ του Ανσαριφάρντ, πάνω στον Γιοβάνοβιτς.

71' Δυνατό σουτ του Ανσαριφάρντ, έξω η μπάλα.

81' ΓΚΟΛ ο Απόλλων, γυρίζει το παιχνίδι με τον Ιωάννη Πίτα με ωραίο πλασέ στην κίνηση ύστερα από ασιστ του Χουσαίν.

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Γιούστε, Λοίζου, Κίτσος, Λέζιακς, Ανσαριφάρντ, Μπασιρού, Ζαχαρίου, Παναγιώτου, Μιξ, Κακουλής.

2

Στον πάγκο: Παναγή, Ουζόχο, Κασάμα, Παπουλής, Λανγκ, Σράντι, Κούσουλος, Μπεσεντίν, Βενιζέλου, Σάββα, Κυριακίδης, Μπεζούς

Απόλλων: Γιοβάνοβιτς, Πεϊμπέρνς, Ρομπέρζ, Εκπολό, Φιλιώτης, Κολ, Χάμπος, Ουάρντα, Πίττας, Ντόνιο, Βα

4

Στον πάγκο: Λοϊζου, Δημητρίου, Ίλιεφ, Χουσεϊν, Ντανίλο, Ποντικός, Ντιγκινί, Μαυρίας, Σαχάρ, Γιόστεν, Ζήνωνος, Αυγουστή.

🔴Νέα Σαλαμίνα - Ανόρθωση

4' Σέντρα του Παρούτη, ο Φερέιρα έκανε την κεφαλιά, απόκρουση του Μελίσσα.

6' Σουτ του Τσίκο, άστοχο.

10' ΔΟΚΑΡΙ για την Ανόρθωση, ύστερα από πλασέ του  Φερέιρα.

34' Σουτ του Παρούτη, δύσκολα ο Μελίσσας.

45+1 Πέναλτι για την Ανόρθωση, ο Μελίσσας βρήκε με το χέρι του το πόδι του Φερέιρα, στην προσπάθεια του να διώξει την μπάλα.

45+2 Εύστοχος ο Γκερέρο και 0-1 η Ανόρθωση!

65' Πάει σε on field review o διαιτητής για περίπτωση κόκκινης κάρτας στον Φλορίαν για δυνατό φάουλ στον Μιχάηλ.

Κόκκινη στο επιθετικός της Νέας Σαλαμίνας.

81' ΓΚΟΛ για την Νέα Σαλαμίνα με κοντινή προβολή του Μποτεάκ, ύστερα από φάση διαρκείας!