3

Ο Άρης εκμεταλλεύτηκε την λευκή ισοπαλία του ΑΠΟΕΛ με την Ομόνοια, κέρδισε την Πάφο με 2-1 και άνοιξε την διαφορά από τους γαλαζοκίτρινους της Λευκωσίας στους 3 βαθμούς.

Για την ομάδα της Λεμεσού άνοιξε το σκορ ο Γκομίς, ισοφάρισε για την Πάφο που έμεινε στους 58 βαθμούς ο Ζάιρο και χάρισε το μεγάλο τρίποντο ο Κακόριν. Η ομάδα του Αλεξέι Σπιλέφσκι παραμένει αήττητη για 13ο διαδοχικό αγώνα.

Στο ΓΣΠ ΑΠΟΕΛ και Ομόνοια έμειναν στο 0-0 με τους γαλαζοκίτρινους να χάνουν τεράστια ευκαιρία να σκοράρουν και να πλησιάσουν τον πρωτοπόρο Άρη. Αστόχησε σε πέναλτι ο Ανσαριφάρντ για την Ομόνοια, δοκάρι είχε για το ΑΠΟΕΛ, ο Μακέντα.

Δείτα τα live των δύο αγώνων!

🔴ΑΠΟΕΛ - ΟΜΟΝΟΙΑ

Έναρξη στο ντέρμπι!

6' Πέναλτι για την Ομόνοια, για χέρι του Κρέσπο σε γύρισμα του Ζαχαρίου. Ο διαιτητής Redder Mikker αρχικά δεν έδωσε την παράβαση, ωστόσο πήγε στο on field review και έδειξε την άσπρη βούλα.

7' Άστοχος ο Καρίμ Ανσαριφάντ, σημάδεψε το δοκάρι!

13' Σκοράρει το ΑΠΟΕΛ με κεφαλιά του Κβιλιτάια, ακυρώνεται το γκολ για οφσάιντ.

16' Πλασέ του Εφραίμ στην κίνηση σε κόρνερ η μπάλα.

34' Δυνατό σουτ του Κβιλιτάια, άστοχο.

36' ΄'Αστοχο σουτ του Εφραίμ.

39' Σουτ του Ντάλσιο έξω.

43' Και πάλι σουτ του Ντάλσιο, εκτός στόχου.

Τέλος Α' ημιχρόνου.

Έναρξη Β΄ημιχρόνου.

57' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπεζούς, έξω.

58' Ωραία ενέργεια και σουτ του Μπεν, μόλις έξω η μπάλα.

61' Πολύ καλή στιγμή για το ΑΠΟΕΛ, σουτ του Κβιλιτάια σε κόρνερ ο Ουζόχο.

75' Μεγάλη στιγμή για το ΑΠΟΕΛ, κεφαλιά του Μακέντα, στο δοκάρι η μπάλα!

77' Φάση διαρκείας για το ΑΠΟΕΛ, σουτ του Ντάλσιο, σε κόρνερ.

90+2 Τεράστια ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ, κεφαλιά του Κρέσπο, εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Ουζόχο.

90+6 Μεγάλη ευκαιρία ξανά για το ΑΠΟΕΛ, ο Μακέντα από κοντά δεν κατάφερε να σκοράρει.

90+9 Κεφαλιά του Μάριου Ηλία, έξω.

Τέλος αγώνα!

Οι εντεκάδες:

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Φεράρι, Σούσιτς, Κρέσπο, Ντβάλι, Κονσταντίνοφ, Σαρφό, Μπεν, Ντάλσιο, Εφραίμ, Κβιλιτάια.

4

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Τσιλιγκίρης, Καρώ, Νταουσβίλι, Τσεμπάκ, Σατσιάς, Ηλία, Τζιάμας, Ντονγκαλά, Μακέντα, Δώνης

Ομόνοια: Ουζόχο, Κασάμα, Λοΐζου, Κίτσος, Λέζιακς, Ανσαριφάρντ, Ζαχαρίου, Λανγκ, Παναγιώτου, Κούσουλος, Μπεζούς.

2

Στον πάγκο:  Παναγή, Χ. Κυριακίδης, Γιούστε, Παπουλής, Μπασιρού, Σράντι, Μιξ, Χαραλάμπους, Βενιζέλου, Σάββα, Κακουλλής, Ν. Κυριακίδης.

🔴ΑΡΗΣ - ΠΑΦΟΣ F.C.

6' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βαλάκαρι, έξω η μπάλα.

8΄Ωραία ενέργεια και γύρισμα του Γιαγκό, πάνω στον Ίβουσιτς.

17' Μεγάλη ευκαιρία για την Πάφο, στην πλάτη της άμυνας ο Ικόκο, ο οποίος έκανε το πλασέ, δύσκολα ο Βανά σε κόρνερ.

21' Σουτ του Πηλέα, πάνω στον Ίβουσιτς.

29' Δυνατό σουτ του Βαλακάρι, έξω η μπάλα.

33' Πολύ καλή στιγμή για την Πάφο, κομπίνα στο κόρνερ, πλασέ του Κβίντα, τεράστια απόκρουση του Βάνα Άλβες, η μπάλα κτύπησε και στο δοκάρι.

35' Νέα καλή φάση για την Πάφο, γύρισμα του Ικόκο, στον Γιαγκό και κόρνερ.

38' Σουτ του Εφραίμ άστοχο.

52' Δυνατό σουτ του Κακόριν, πάνω στον Ίβουσιτς.

53' Κεφαλιά του Κβίντα, έξω η μπάλα.

61' ΓΚΟΛ ο Άρης με τον Γκομίς! Ο επιθετικός του Άρη εκμεταλλεύτηκε το λανθασμένο διώξιμο της άμυνας και με δυνατό σουτ άνοιξε το σκορ.

65' Σουτ του Σόκε, πάνω στον Ίβουσιτς.

69' ΓΚΟΛ η Πάφος με τον Ζάιρο! Ο Βραζιλιάνος έφυγε στην πλάτη της άμυνας, πέρασε και τον Βάνα Άλβες και σε κενό τέρμα, έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

74' Δυνατό σουτ του Στρούσκι, έξω.

82' Κεφαλιά του Στεπίνσκι, πάνω στον Ίβουσιτς.

84 ΓΚΟΛ ο Άρης με τον Κακόριν! Με δυνατό σουτ του Ρώσου εντός περιοχής!

Άρης: Πηλέας, Μποάκι, Μπέγκτσον, Μπράουν, Γκομίς, Γιαγκό, Μπρόρσον, Σόκε, Μπαμίκα, Κακόριν.

2

Στον πάγκο: Σωφρονίου, Καζού, Σικόρσκι, Σπόλιαριτς, Στεπίνσκι, Ντελμίρο, Μαγιαμπέλα, Μονέ - Πακέ, Στρούσκι, Μουσούντα, Γιαμπλόνσκι, Σουμάνσκι.

Πάφος F.C.: Ίβουσιτς, Παλάσιος, Κβίντα, Χότσκο, Ζάιρο, Ικόκο, Ζουνίνιο, Τάνκοβιτς, Βαλακάρι, Μπάιριτς, Πελάζιο

5

Στον πάγκο: Άντος, Μαϊχροβιτς, Μπετανκόρ, Δημητρίου, Μπεσάρντ, Χέσταντ, Μιχαήλ, Ναμ, Μπρούνο, Ντράγκομιρ, Ταβάρες

Στάδιο:  ΑΛΦΑ ΜΕΓΑ
Διαιτητής: Redder Mikker
Α' Βοηθός Διαιτητής: Jesper Dahl
Β' Βοηθός Διαιτητής: Skytte Victor