Θθ

Τέσσερα γκολ και μία μεγάλη επιστροφή είχε το παιχνίδι στο Λονδίνο ανάμεσα στην Τότεναμ και τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ για την 33η αγωνιστική της Premier League. Το ματς έληξε ισόπαλο 2-2, με τους κόκκινους διαβόλους να χάνουν προβάδισμα δύο γκολ.

Κάπως έτσι, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ είναι στην 4η θέση με 60 πόντους, με την Τότεναμ να είναι στην 5η θέση με 54 πόντους, όσους έχει και η Άστον Βίλα.

Οι κόκκινοι διάβολοι πήραν το προβάδισμα μόλις στο 7ο λεπτό. Ο Σάντσο έκανε ωραία κίνηση αριστερά της περιοχής, έκανε ένα εξαιρετικό πλασέ και νίκησε τον τερματοφύλακα της Τότεναμ για το 1-0 από νωρίς. Οι κόκκινοι διάβολι είχαν το πάνω χέρι, όπως και πιο μεγάλες ευκαιρίες, ενώ διπλασίασαν τα τέρματά τους στο 44ο λεπτό.

Ο Μπρούνο Φερνάντες έβγαλε εξαιρετική μπαλιά προς τον Μάρκους Ράσφορντ. Εκείνος έκανε το κοντρόλ, πάτησε στην περιοχή από τα αριστερά και με ωραίο σουτ νίκησε τον Φόρστερ για το 2-0.

Στο δεύτερο μέρος τα σπιρούνια εμφανίστηκαν βελτιωμένα στον αγωνιστικό χώρο και οι γηπεδούχοι μπόρεσαν να μειώσουν στο 56'. Σε μία φάση διαρκείας η άμυνα των κόκκινων διαβόλων δεν κατάφερε να απομακρύνει. Ο Πόρο με ένα καταπληκτικό σουτ στην κίνηση μέσα από την περιοχή μείωσε στο 56'.

Η Τότεναμ έδειξε πως έχει ζωή και στο 79ο λεπτό της αναμέτρησης μπόρεσε να φέρει ξανά το παιχνίδι στα ίσα. Ο Κέιν έκανε το γύρισμα από τα αριστερά, με τον Σον να σκοράρει από κοντά για το 2-2. Το σκορ δεν άλλαξε έως το φινάλε παρά τις προσπάθειες των φιλοξενούμενων.

• ΤΟΤΕΝΑΜ: Φόρστερ, Ρομέρο, Ντάιερ, Λανγκλέ, Πόρο, Σκιπ, Χόιμπιεργκ, Πέρισιτς, Ρισάρλισον, Σον, Κέιν
  • ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ: Ντε Χέα, Γουάν-Μπισάκα, Λίντελεφ, Σο, Νταλό, Κασεμίρο, Έρικσεν, Μπρούνο Φερνάντες, Άντονι, Σάντσο, Ράσφορντ.

Τα αποτελέσματα της 33ης αγωνιστικής

• Γουλβς - Κρίσταλ Πάλας 2-0 (3' αυτ. Άντερσεν, 90+4' πεν. Νέβες)
  • Άστον Βίλα - Φούλαμ 1-0 (21' Μινγκς)
  • Λιντς - Λέστερ 1-1 (20' Σινιστέρα / 80' Βάρντι)
  • Νότιγχαμ - Μπράιτον 3-1 (45+3' αυτ. Γκρος, 69' Ντανίλο, 90+2' πεν. Γκιμπς-Γουάιτ / 38' Μπουονανότε)
  • Τσέλσι - Μπρέντφορντ 0-2 (37' αυτ. Αθπιλικουέτα, 78' Εμπεουμό)
  • Γουέστ Χαμ - Λίβερπουλ 1-2 (12' Πακετά / 18' Χάκπο, 67' Μάτιπ)
  • Μάντσεστερ Σίτι - Άρσεναλ 4-1 (7' 54' Ντε Μπρόινε, 45+1' Στόουνς, 90+5' Χάλαντ / 86' Χόλντινγκ)
  • Σαουθάμπτον - Μπόρνμουθ 0-1 (50' Σολάνκε)
  • Έβερτον - Νιούκαστλ 1-4 (80' ΜακΝέιλ / 26', 75' Ουίλσον, 72' Ζοέλιντον, 81' Μέρφι)
  • Τότεναμ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-2 (56' Πόρο, 79' Σον / 7' Σάντσο, 44' Ράσφορντ)