Ff

Η ΑΕΚ νίκησε τον ΠΑΟΚ 4-0 στην OPAP Arena καθαρίζοντας από το πρώτο μέρος και πηγαίνει στον τελικό τίτλου με τον Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο, με τον οποίο ισοβαθμεί στη βαθμολογία μετά την ολοκλήρωση της έκτης αγωνιστικής των playoffs της Stoiximan Super League με 75 βαθμούς.

Τα γκολ της Ένωσης πέτυχαν οι Στίβεν Τσούμπερ, Αρόλντ Μουκουντί, Λιβάι Γκαρσία και Πάολο Φερνάντες, με τον Γιόνσον να μοιράζει τις ασίστ στα πρώτα δύο γκολ. Οι Θεσσαλονικείς έπαιζαν με δέκα παίκτες από το 10ο λεπτό λόγω της αποβολής του Κάργα με απευθείας κόκκινη για σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Γιόνσον.

Η Ένωση πήρε το προβάδισμα στο 21ο λεπτό. Ο Κοτάρσκι δεν απομάκρυνε την μπάλα και την έδωσε στον Σβαμπ, εκείνος την έχασε από την ασφυκτική πίεση του Γιόνσον. Ο Τσούμπερ πήρε την μπάλα και χωρίς πρόβλημα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Τρία λεπτά μετά οι κιτρινόμαυροι ανέβασαν τον δείκτη του σκορ σε 2-0. Ο Χατζισαφί εκτέλεσε το κόρνερ από τα αριστερά και ο Γιόνσον με ωραία κεφαλιά πάσα βρήκε τον Μουκουντί στο δεύτερο δοκάρι, ο οποίος με προβολή μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο δεύτερο μέρος οι κιτρινόμαυροι σφράγισαν τη νίκη τους με ένα υπέροχο γκολ του Λιβάι Γκαρσία. Η μπάλα του στρώθηκε μέσα στην περιοχή έπειτα από λάθος διώξιμο των παικτών του ΠΑΟΚ. Ο 25χρονος φορ άφησε άγαλμα τον Κοτάρσκι και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με υπέροχο τελείωμα.

Το τέταρτο γκολ της Ένωσης πέτυχε ο Πάολο Φερνάντες στο 86ο λεπτό. Ο Ελίασον έκανε το σουτ εκτός περιοχής, αλλά σταμάτησε σε αμυνόμενο του ΠΑΟΚ. Ο Ισπανός με υπέροχο κοντρόλ και σουτ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας του Κοτάρσκι.

Ο δρόμος για την ΑΕΚ... άνοιξε στο 10ο λεπτό. Ο Κάργας έκανε ένα επικίνδυνο μαρκάρισμα στον αστράγαλο του Γιόνσον με τον Δανό να πέφτει στο χορτάρι και να σφαδάζει. Ο Στίλερ αρχικά έδειξε κίτρινη κάρτα, αλλά αφού είδε τη φάση στο VAR την άλλαξε σε κόκκινη.

Η Ένωση τώρα πηγαίνει στη Λεωφόρο την Κυριακή για ένα do-or-die ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό για τον τίτλο, ενώ ο ΠΑΟΚ που έμεινε στους 60 φιλοξενεί τον Άρη στο Βικελίδης για τη μάχη της τρίτης θέσης.

Το ματς

Η Ένωση μπήκε από το πρώτο λεπτό θέλοντας να επιβάλει τον ρυθμό της απέναντι στον ΠΑΟΚ. Από τα πρώτα λεπτά πήρε την μπάλα στα πόδια της αλλά δυσκολευόταν να απειλήσει τα καρέ του Κοτάρσκι μέχρι και το 10ο λεπτό, όταν ο Γιάννης Κάργας αποβλήθηκε.

Η πρώτη καλή στιγμή των κιτρινόμαυρων ήταν στο 16ο λεπτό. Ο Κοτάρσκι έκανε λάθος στην επαναφορά της μπάλας και ο Γιόνσον έγινε αποδέκτης. Ο Δανός εξαπέλυσε το σουτ μέσα από την περιοχή με τον αντίπαλο τερματοφύλακα εξουδετερωμένο, όμως η μπάλα πέρασε άουτ. Δύο λεπτά μετά η κεφαλιά του Γκαρσία έπειτα από σέντρα του Πινέδα πέρασε άουτ.

Οι παίκτες του Ματίας Αλμέιδα βρήκαν δύο γκολ σε τέσσερα λεπτά με Τσούμπερ και Μουκουντί και πήρε ισχυρό προβάδισμα στο σκορ. Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να αντιδράσει και να ξαναμπεί στη διεκδίκηση του παιχνιδιού στο πρώτο μέρος, όμως το αριθμητικό πλεονέκτημα τον δυσκόλευε. Ο Κωνσταντέλιας πήρε την μπάλα από τα αριστερά και μπήκε ωραία στην περιοχή, ωστόσο το σουτ που εξαπέλυσε έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Αθανασιάδη.

Η Ένωση είχε δύο τελικές με τον Γκαρσία στο 45' και τον Γκατσίνοβιτς στο 45+2', όμως αμφότερες κατέληξαν εκτός στόχου.

Στο δεύτερο μέρος η Ένωση μπήκε και πάλι έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο ήταν απελευθερωμένη από την πίεση του σκορ, λόγω του προβαδίσματος δύο τερμάτων. Οι κιτρινόμαυροι απείλησαν με τον Χατζισαφί στο 52ο λεπτό, ο οποίος απείλησε με σουτ εκτός περιοχής, όμως ο Κοτάρσκι ήλεγχε την πορεία της μπάλας.

Τρία λεπτά μετά οι κιτρινόμαυροι απείλησαν με υπέροχη ανάπτυξη της μπάλας. Άμραμπατ - Πινέδα - Τσούμπερ έκαναν υπέροχο τριγωνάκι μέσα στην περιοχή, ο Ελβετός έκανε το σουτ με πλασέ μέσα από την περιοχή, με την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ.

Ο ρυθμός του αγώνα στο δεύτερο μέρος ήταν πιο αργός σε σχέση με εκείνον του πρώτου. Οι παίκτες του Ματίας Αλμέιδα εξακολουθούσαν να έχουν την μπάλα στα πόδια τους στο μεγαλύτερο κομμάτι του 45λεπτου και να προσπαθούν να απειλήσουν τα καρέ του Κοτάρσκι.

Λίγο πριν από το γκολ του Λιβάι Γκαρσία στο 77ο λεπτό, ο Πάολο Φερνάντες έκανε ωραία ενέργεια και σουτ μέσα από την περιοχή, ωστόσο σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Κοτάρσκι. Το 3-0 δεν σταμάτησε την ορμή των κιτρινόμαυρων, οι οποίοι έψαξαν κι άλλο γκολ. Το βρήκαν με το απίθανο γκολ του Πάολο Φερνάντες εκτός περιοχής στο 86ο λεπτό, με το οποίο σφράγισε τον κιτρινόμαυρο θρίαμβο στη Νέα Φιλαδέλφεια.

ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί, Γιόνσον, Πινέδα, Γκατσίνοβιτς, Άμραμπατ, Τσούμπερ, Γκαρσία.

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Κεντζιόρα, Ίνγκασον, Κάργας, Ράφα Σοάρες, Σβαμπ, Ντάντας, Ζίβκοβιτς, Κωνσταντέλιας, Καντουρί, Τόμας.