σδσδ

Ομόνοια και ΑΕΛ θα είναι το μεγάλο ζευγάρι του τελικού κυπέλλου Coca Cola που θα διεξαχθεί στις 3 Ιουνίου.

Στο ΓΣΠ η Ομόνοια μετά το 1-1 του πρώτου αγώνα στην Πάφο κατάφερε να πάρει μια σπουδαία νίκη κόντρα στην Πάφο με ανατροπή 3-1.Η Πάφος ήταν σαφώς καλύτερη στα πρώτα λεπτά, ανοίγοντας το σκορ με τον Βαλακάρι μόλις στο 13ο λεπτό. Η Ομόνοια απάντησε με τον Ντίσκερουντ στο 34ο λεπτό, βάζοντας φωτιά στον αγώνα.

Στο δεύτερο μέρος η Πάφος έβαλε πίεση, ψάχνοντας το γκολ της πρόκρισης, το οποίο όμως βρήκε η Ομόνοια με τον Κασάμα στο 79ο λεπτό. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα η Πάφος να ανέβει ψηλά και την Ομόνοια στην τελευταία φάση του αγώνα, να κλειδώνει την πρόκριση με γκολ του Χαραλάμπους σε αντεπίθεση..

Στην Λεμεσό η ΑΕΛ με ένα γκολ του Μεντόσα στο 89ο λεπτό, κατάφερε να νικήσει με 1-0 τον Ολυμπιακό, εξασφαλίζοντας το εισιτήριο για τον τελικό, μετά το 0-0 του πρώτου αγώνα.

Σαφώς καλύτερη σε όλη την διάρκεια του αγώνα η ΑΕΛ, πίεσε ασφυχτικά τον Ολυμπιακό, ο οποίος ήταν ακίνδυνος σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού. Λυτρωτής για τους «λέοντες» ήταν τελικά ο Μεντόσα, ο οποίος στο 89ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ χάρισε την πρόκριση στην ομάδα του.

Ραντεβού λοιπόν για τις δύο ομάδες στο ΓΣΠ στις 3 Ιουνίου, με την Ομόνοια να διεκδικεί το δεύτερη σερί τρόπαιο της και την ΑΕΛ να θέλει να επιστρέψει ξανά στους τίτλους μετά το 2019, όταν κατέκτησε το τελευταίο της κύπελλο.

🔴19:00 Ομόνοια – Πάφος F.C.

Ομόνοια-Πάφος: Το φωτορεπορτάζ από το ΓΣΠ!

Η εξέλιξη του αγώνα:

5' Μακρινό σουτ του Χότσκο, ο Φαμπιάνο έπεσε και έδιωξε με δυσκολία.

13' ΓΚΟΛ για την Πάφο 0-1! Ωραία συνεργασία των παικτών της Πάφου, με τον Αμπντουραχίμι να παίζει το 1-2 με τον Βαλακάρι. Ο Νορβηγός μπήκε στην περιοχή και με πλασέ άνοιξε το σκορ στο ΓΣΠ!

16' Σουτ του Ντίσκερουντ, η μπάλα κοντράρει και φεύγει κόρνερ.

25' Εκτέλεση κόρνερ, ο Λέζιακς δοκίμασε να σουτάρει, ο Κβίντα έδιωξε προσωρινά. Ο Σράντι έπιασε το ριμπάουντ, δοκιμάζοντας το σουτ, με την μπάλα να φεύγει λίγο εκτός.

29' Σουτ του Φαμπιάνο εντός περιοχής, απομακρύνει ο Φαμπιάνο με δυσκολία

34' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια 1-1! Η Ομόνοια φέρνει τον αγώνα στα ίσα! Ο Καρίμ Ανσαριφάρντ με...μια «no look» πάσα έδωσε στον Μίξ Ντίσκερουντ, ο οποίος με πλασέ εντός περιοχής έκανε το 1-1!

45+7' Συρτό σουτ του Βαλακάρι, ο Φαμπιάνο έδιωξε με δυσκολία.

61' Μπαλιά στον Κακουλλή, ο οποίος πλάσαρε τον Ίβουσιτς, ο οποίος έδιωξε με τα πόδια σε κόρνερ.

79' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια 2-1! Εκτελέστηκε συρτά κόρνερ της Ομόνοιας, ο Κασάμα δοκίμασε το σουτ εκτός περιοχής, με την μπάλα να κοντράρει σε αντίπαλο και να καταλήγει στο πλεκτό της Πάφου!

90+1' Κάθετη του Παπουλή στον Χαραλάμπους, ο οποίος τσίμπησε την μπάλα, η οποία έφυγε ξυστά από το δοκάρι της Πάφου!

90+7 ΓΚΟΛ για την Ομόνοια 3-1! Σε αντεπίθεση, η Ομόνοια έφυγε ταχύτατα, με τον Χάμπο από κοντά να κάνει το 3-1!

Σωφρόνης Αυγουστή(Ομόνοια):Φαμπιάνο, Μάθιους, Γιούστε, Λοϊζου, Λέζιακς, Ανσαριφάρντ, Μπασιρού, Σράντι, Παναγιώτου, Ντίσκερουντ, Κακουλλής

Στον πάγκο: Παναγή, Ουζόχο, Κασάμα, Παπουλής, Κίτσος, Ζαχαρίου, Λανγκ, Μίλετιτς, Μπεσεντίν, Χαραλάμπους, Βενιζέλου, Σάββα

Μίτσελ Σαλγκάδο(Πάφος):Ίβουσιτς, Παλάσιος, Κβίντα, Χότσκο, Κανέ, Ζάιρο, Ικόκο, Αμπντουραχίμι, Ζουνίνιο, Βαλακάρι, Μπάιριτς.

Στον πάγκο: Άντος, Μπετανκόρ, Δημητρίου, Χέσταντ, Τάνκοβιτς, Μιχαήλ, Ναμ, Μπρούνο, Ντράγκομιρ, Ταβάρες, Πελάζιο.

🔴19:00 ΑΕΛ - Ολυμπιακός

ΑΕΛ-Ολυμπιακός: Πλούσιο φωτορεπορτάζ από τις κερκίδες του «ΑΛΦΑΜΕΓΑ»

12' Εκτέλεση φάουλ από τον Μεντόσα, ο Μολ διώχνει με γροθιές.

17' Μακρινό σουτ του Τζάλμα, λίγο πάνω από τα δοκάρια η μπάλα.

30' Ο Τζάλμα με μακρινό σουτ δοκίμασε να νικήσει τον Μολ, ο οποίος μάζεψε με ευκολία την μπάλα.

38' Σπουδαία φάση για την ΑΕΛ! Ο Άγγελος Ανδρέου είδε εκτός θέσης τον Μολ, δοκίμασε το ψηλοκρεμαστό στου, το οποίο έδιωξε με δυσκολία ο κίπερ του Ολυμπιακού!

53' Εκτέλεση φάουλ για την ΑΕΛ, ο Τεισέιρα την κεφαλιά, με τον Μολ να διώχνει με δυσκολία.

89' ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ 1-0! Με μια υποδειγματική εκτέλεση φάουλ, ο Μεντόσα έδωσε σκορ πρόκρισης στην ΑΕΛ με ένα υπέροχο γκολ!

ΑΕΛ(Χρήστος Χαραλάμπους):Μούριελ, Ντέγουεστ, Τεϊσέιρα, Τζάλμα, Παντελή, Ζντραφκόφσκι, Παπαφώτης, Μεντόσα, Κάσα, Ανδρέου, Ρομό.

Στον πάγκο: Ολιβέιρα, Κυριάκου, Φραντζής, Μπιλοβάρ, Φιλίποβιτς, Κοντινέλα, Μεντόγεβιτς, Συλβέστρου, Κολιάς, Μιλιντσεάνου, Μακρής,Μπεραχίνο.

Νεντίμ Τούτιτς(Ολυμπιακός): Μόλ, Λιασίδης, Μπάρντι, Έσσελινκ, Πεχλιβάνης, Κυριάκου, Άλσεους, Γκόρουπετς, Καλίλι, Χαραλάμπους, Ντουρμισάι

Στον πάγκο: Τσάρλες, Κα, Σάλι, Χριστοδούλου, Ντόσις, Σλόγκαρ, Γιακουμάκης, Ζεύκη, Χέντρικς, Νάνι, Ενόχ, Κορομά

Διαιτητής: La Penna Federico
Α' Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Ηροδότου Ξένια
4ος Διαιτητής: Αντωνίου Μενέλαος