Σ

Πλήγμα στην προσπάθεια που κάνει για να τερματίσει στην 4άδα υπέστη η Ρόμα που ηττήθηκε 3-1 στο Μπέργκαμο από την Αταλάντα.

Η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο γνώριζε ότι με νίκη θα «έπιανε» την Γιουβέντους στην 3η θέση, ενώ εκείνη του Τζανπιέρο Γκασπερίνι μπορούσε να πλησιάσει στο -4 από τις θέσεις του Champions League. Τακτική, ξύλο, πάθος είδαμε στο πρώτο μέρος, όμως δεν είδαμε φάσεις και δεν έκανε εντύπωση σε κανέναν ότι το 0-0 παρέμενε. Μέχρι το 39', όταν ο Ζαπάτα έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Πάσαλιτς εκτέλεσε με το αριστερό, για το 1-0, το οποίο έμεινε για το πρώτο μέρος αφού ο Εϊμπραχαμ στοο 45' δεν τα κατάφερε.

Ο Αγγλος επιθετικός προσπάθησε και νωρίς στην επανάληψη, στο 48′, για την ισοφάριση μετά την πάσα του Μπόβε αλλά ήταν άστοχος, με τον Special One να κάνει 4 μαζεμένες αλλαγές στη συνέχεια. Ομως λύση δεν βρέθηκε ποτέ για τους Giallorossi. Στο 74′ ο Ρούι Πατρίσιο έβαλε stop στον Παλομίνο μετά από κόρνερ αλλά ο Τολόι έκανε το 2-0 στην επαναφορά, με τους γηπεδούχους να αγκαλιάζουν τη νίκη (2-0).

Στο 83′ ο Πελεγκρίνι με αριστερό εκτός περιοχής μείωσε σε 2-1 και το ματς φάνηκε να αποκτά ξανά ενδιαφέρον, αλλά στο επόμενο λεπτό ο Ρούι Πατρίσιο έκανε απίθανη γκάφα χαρίζοντας το 3-1 στον Κουπμάινερς, με την Αταλάντα να πανηγυρίζει τη νίκη με 3-1 και να πηγαίνει στους 52 βαθμούς, ενώ η Ρόμα, η οποία στο 87′ είχε δοκάρι σε εκτέλεση φάουλ του Πελεγκρίνι, έμεινε στους 56 και μοιράζεται την 4η θέση με τη Μίλαν, στο +2 από την Ιντερ.