SDDS

Πετυχαίνοντας 5 γκολ στο πρώτο 20λεπτο, η Νιούκαστλ υποχρέωσε την Τότεναμ σε μια από τις πιο ντροπιαστικές ήττες της (6-1) και πήγε στο +6 στη μάχη της 4άδας.
Σε ένα ματς «τελικό» για την έξοδο στο Champions League, η ομάδα του Εντι Χάου αποδείχθηκε κλάσεις ανώτερη από τη χωρίς κίνητρο και πρώτο προπονητή, Τότεναμ, και της έριξε μια «ξεγυρισμένη» 6άρα. Οι Magpies πέτυχαν 5 γκολ σε 21 λεπτά και πέρασαν στο +6 από τους Spurs από τους οποίους έχουν ένα ματς λιγότερο.

Στο 2’ ο Ζοέλινγκτον συνέκλινε από αριστερά και σούταρε, ο Γιορίς απέκρουσε και ο Μέρφι σε κενό τέρμα έκανε το 1-0 και στο 6’ το Saint James’ Park πήρε «φωτιά». Η βαθιά μπαλιά του Σαρ πέρασε από Ρομέρο και Πέδρο Πόρο και ο Ζοέλινγκτον αφού κατέβασε εκπληκτικά,  πέρασε τον Γιορίς και σε κενό τέρμα έγραψε το 2-0. Οι οπαδοί της Νιούκαστλ δεν θα μπορούσαν να διανοηθούν τι θα ακολουθήσει.

Βασικά, και αυτοί της Τότεναμ. Στο 9’ ο Μέρφι με εκπληκτικό μακρινό σουτ άφησε «άγαλμα» τον Γιορίς για το 3-0 και στο 19’ ο Γουίλοκ πέρασε αδιανόητη μακρινή μπαλιά με το εξωτερικό σε στιλ… Μόντριτς στον Ισακ και αυτό προσέθεσε το όνομά του στη λίστα των σκόρερ. Στο 21’ ο Σουηδός επιθετικός πέτυχε και αυτός το δεύτερο τέρμα του ύστερα από ασίστ του Λόνγκσταφ, με το 5-0 - ευτυχώς για τους Spurs - να μένει για το πρώτο μέρος.

Νωρίς στην επανάληψη, στο 49’ ο Χόιμπιεργκ έβγαλε τον Κέιν μέσα στην περιοχή και εκείνος με αριστερό πλασέ πέτυχε το γκολ της τιμής (5-1), όχι όμως και το τελευταίο στο ματς. Αυτό έμελλε να έρθει στο 67’ όταν ο Κάλουμ Γουίλσον πήρε την ασίστ από τον Αλμιρό και από κοντά διαμόρφωσε το εκκωφαντικό 6-1 υπέρ των Magpies.