Κκκ

Η Γιουβέντους απέσπασε ισοπαλία 1-1 στη Λισαβόνα κόντρα στη Σπόρτινγκ και με το 1-0 στο Τορίνο προκρίθηκε στα ημιτελικά του Europa League, με τους Πορτογάλους να χάνουν σωρεία ευκαιριών στο τέλος.

Η καλή βραδιά φάνηκε... πριν από την αρχή για τους "μπιανκονέρι", που πήραν πίσω προσωρινά τους 15 βαθμούς στο πρωτάθλημα και μπήκαν με καλή ψυχολογία στο "Ζοζέ Αλβαλάδε".

Μόλις στο 9ο λεπτό ο Αντριάν Ραμπιό εκμεταλλεύτηκε μια αναμπουμπούλα στην περιοχή των Πορτογάλων κι έδωσε προβάδισμα στο σκορ στους φιλοξενούμενους, που όμως δεν κράτησε πολύ.

Ο Γάλλος μέσος εξελίχθηκε σε μοιραίο στα μετόπισθεν, αφού υπέπεσε σε πέναλτι στο 20', το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Μάρκους Έντουαρντς. Τα "λιοντάρια" πήραν τον έλεγχο του αγώνα, έχασαν ευκαιρίες, όμως πήγαν στα αποδυτήρια χωρίς να έχουν προβάδισμα στο σκορ.

Στο 2ο μέρος, οι παίκτες του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι έδωσαν την μπάλα στους αντιπάλους τους και για ένα μεγάλο διάστημα κατάφεραν να τους κρατήσουν μακριά από την περιοχή του Βόιτσεχ Σέσνι που επέστρεψε κάτω από τα δοκάρια, ύστερα από τις ενοχλήσεις στο στήθος στο πρώτο παιχνίδι.

Στα τελευταία λεπτά όμως, τα δεδομένα άλλαξαν. Οι γηπεδούχοι εγκαταστάθηκαν έξω από την περιοχή των Ιταλών και έχασαν σωρεία ευκαιριών. Η αστοχία τους και οι επεμβάσεις του Σέσνι κράτησαν το 1-1 κι έστειλαν τη Γιουβέντους στα ημιτελικά, κόντρα στην απόλυτη ομάδα του θεσμού, Σεβίλλη, αλλά πλέον χωρίς την ανάγκη κατάκτησης για να πάρουν εισιτήριο για το επόμενο Champions League.

Τα αποτελέσματα των προημιτελικών

ΠΡΩΤΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

• Φέγενορντ - Ρόμα 1-0 (53' Βίφερ)
  • Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Σεβίλλη 2-2 (14', 21' Ζάμπιτσερ / 84' αυτ. Μαλάσια, 90+2' αυτ. Μαγκουάιρ)
  • Γιουβέντους - Σπόρτινγκ 1-0 (73' Γκάτι)
  • Λεβερκούζεν - Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ 1-1 (82' Βιρτς / 51' Μπόνιφεϊς)

ΔΕΥΤΕΡΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

• Σεβίλλη - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 3-0 (8' Εν Νεσίρι, 47' Μπαντέ, 81' Εν Νεσίρι)
  • Σπόρτινγκ - Γιουβέντους 1-1 (20' Έντουαρντς / 9' Ραμπιό)
  • Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ - Λεβερκούζεν 1-4 (64' Τέρχο / 2' Ντιαμπί, 37' Μπάκερ, 60' Φρίμπονγκ, 79' Χλόζεκ)
  • 20/04 22:00 Ρόμα - Φέγενορντ