2

Με δύο αγώνες ολοκληρώθηκε η 6η αγωνιστική της Β΄φάσης για τον Β' όμιλο του πρωταθλήματος Cyta.

Στη Λεμεσό η ΑΕΛ στο ντεμπούτο του Χρίστου Χαραλάμπους στον πάγκο της ομάδας, νίκησε με 1-0 την Ένωση με το γκολ του Χριστόφορου Φραντζή και την κράτησε στην 12η θέση και στην ζώνη υποβιβασμού, 10 βαθμούς πίσω από την 11η Καρμιώτισσα που εξήλθε ισόπαλη 0-0 με την Ανόρθωση στο άλλο παιχνίδι της ημέρας. Ο αγώνας στο "Αντώνης Παπαδόπουλος" δεν είχε αρκετές ευκαιρίες με την ομάδα των Πολεμιδιών να ψάχνει περισσότερο το τρίποντο.

Η ΑΕΛ βρίσκεται στην 9η θέση με 42 βαθμούς, 2 περισσότερους έχει η Ανόρθωση.

🔴Ανόρθωση - Καρμιώτισσα

Έναρξη αγώνα!

16' Πρώτη ευκαιρία στον αγώνα, σουτ του Ντούμπια, πάνω στον Μιχαήλ.

28' Σουτ του Νεοφύτου, εύκολα ο Μιχαήλ.

31' Ξανά σουτ του Ντουμπία, απόκρουση από τον τερματοφύλακα της Ανόρθωσης.

37' Κεφαλιά του Αργυρού, έξω.

40' Η καλύτερη στιγμή στον αγώνα, δυνατό σουτ του Καλτσά, ο Μιχάηλ απέκρουσε με το κεφάλι σε κόρνερ.

Έναρξη Β' ημιχρόνου.

52' Καλή στιγμή για την Ανόρθωση, πλασέ του Παρούτη, έξω.

64' Σουτ του Μιχάλη Ιωάννου, δύσκολα ο Κνόμπλοχ.

65' Διπλή ευκαιρία για την Καρμιώτισσα, πρώτα με τον Νεοφύτου και στην συνέχεια με τον Γκράβενμπερχ.

68' Σουτ του Γκερέρο, πάνω στον Κνόμπλοχ.

72' Μεγάλη στιγμή για την Καρμιώτισσα με τον Ελ Αλούχι που αστόχησε από κοντά.

90+4 Κεφαλιά του Αντονίν, έξω.

Ανόρθωση: Μιχαήλ, Μπαϊσίνιο, Αρτυματάς, Κορρέια, Φερέιρα, Γκερέρο, Σάμπο, Ιωάννου, Αργυρού, Χριστοφή, Μραζ

3

Στον πάγκο: Παπαδόπουλος, Αντωνιάδης, Εμπραλίτζε, Παρούτης, Ουαρίς, Αντονίν, Κίκο, Νινγκά, Κορρέα, Κωνσταντίνου, Ιωάννου, Χρυσοστόμου

Καρμιώτισσα: Κνόμπλοχ, Τσέλουστκα, Μαλόνε, Ντούμπια, Κουλιμπαλί, Ελ Αλουχί , Καλτσάς, Γκραντινάρου, Αγγελή, Γκαζτανάγια, Νεοφύτου

3

Στον πάγκο: Σπόλιαριτς, Αβραάμ, Χούμποτσαν, Τζανακάκης, Μήτσο, Σταύρου, Γιουσούφ, Οικονομίδης, Μπεν Σαλάμ, Ντούρις, Γκράβενμπερχ, Ανδρονίκου.

🔴ΑΕΛ - Ε.Ν. ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ

9' Τεράστια χαμένη ευκαιρία για την Ένωση, πλασέ του Μέρια, εντυπωσιακή απόκρουση από τον Μπέκερ.

23' Γύρισμα του Ντιαβαρά, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στον Μούριερ.

45+2 Πολύ καλή στιγμή για την ΑΕΛ, ωραία ενέργεια και σουτ του Φραντζή, έξω η μπάλα.

48' Σουτ του Ρόμο, έξω.

51' Πλασέ του Παπαφώτη, έξω η μπάλα.

57' Σουτ του Ανδρέου, αρκετά άστοχο.

58' Πολύ καλή στιγμή για την Ένωση, πλασέ του Ντα Σίλβα έξω.

61' Τεράστια ευκαιρία για την Ένωση ο Μέρια στο τετ α τετ καθυστέρησε και δεν κατάφερε να πλασάρει τον Μπέκερ.

69' ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ με τον Φραντζή! Με δυνατό σουτ εντός περιοχής ύστερα από πάσα του Παπαφώτη!

78' Σουτ του Ανδρέου από πολύ καλή θέση, η μπάλα μόλις έξω, πολυ καλή στιγμή για την ΑΕΛ.

88' Μεγάλη στιγμή για την ΑΕΛ, πλασέ του Παπαφώτη, δύσκολα ο Κόστιτς.