3

Με δύο αγώνες άνοιξε σήμερα η αυλαία της 6ης της Β' φάσης του Β΄ομίλου του πρωταθλήματος Cyta.

Στο "Αμμόχωστος", Νέα Σαλαμίνα και Δόξα εξήλθαν ισόπαλες 1-1. Η ομάδα της Αμμοχώστου άνοιξε το σκορ με τον Ντορεγκαράι και αυτή της Κατωκοπιάς ισοφάρισε με τον ανάποδο του Σαντίκ.

Η Νέα Σαλαμίνα βρίσκεται στην 7η θέση με 47 βαθμούς και η Δόξα στην 10η με 34.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας ο Ακρίτας κέρδισε με 2-1 τον Ολυμπιακό με τα δύο γκολ του Εράσο Αυτό ήταν το 2ο διαδοχικό τρίποντο για την ομάδα της  Χλώρακας μετά την νίκη επί της Ανόρθωσης. Για τον Ολυμπιακό ισοφάρισε προσωρινά ο Ντουρμισάι.

Οι δύο ομάδες βρίσκονται στις δυσκολότερες θέσεις του πρωταθλήματος, ο Ολυμπιακός στην 13η θέση με 23 βαθμούς, 3 περισσότερους από τον ουραγό, Ακρίτα.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ - ΔΟΞΑ

Έναρξη αγώνα!

8' Πάσα του Κουμουρή, σουτ του Κλίμοβιτς έξω.

15' Κεφαλιά του  Μάντζιεκ πάνω στον Σισκόφσκι.

18' Σουτ του Μπένι, πάνω στον Κίσσα.

23΄Kεφαλιά του Ντορεγκαράι, έξω.

27 ΄Άστοχο πλασέ του Κλίμοβιτς, μετά από γύρισμα του Κουμουρή

31' Σουτ του Μάντζιεκ, πάνω στον Σισκόφσκι.

44' Μεγάλη στιγμή για την Νέα Σαλαμίνα, πλασέ του Κουμουρή σε κόρνερ ο Σισκόφσκι.

45' Νέα μεγάλη ευκαιρία, κεφαλιά του Κατσικά στο δοκάρι η μπάλα.

45' Σουτ του Τσίκο, έξω.

Έναρξη Β΄ημιχρόνου.

47' Πλασέ του Ντορεγκαράι, σε κόρνερ η μπάλα.

47' ΓΚΟΛ η Νέα Σαλαμίνα με τον  Ντορεγκαράι ο οποίος εκμεταλέυτηκε το λάθος στην άμυνα της Δόξας και σκόραρε!

55' Κεφαλιά του Σαντίκ έξω.

62΄Πλασέ του Τιτζανί, μόλις έξω.

67' ΓΚΟΛΑΡΑ από τον Σαντίκ με ανάποδο! Τρομερό γκολ από τον Φινλανδό επιθετικό της Δόξας!

83' ΓΚΟΛ για την Νέα Σαλαμίνα, ύστερα από μπαλιά του Λέουκο και κόντρα στον Κοβάσεβιτς!

Δεν μετράει το γκολ ήταν σε θέση οφσάιντ ο Μποτεάκ.

90+1 Σουτ του Ασαμόα, έξω.

Νέα Σαλαμίνα: Κίσσα, Κατσικά, Τσίκο, Κουμουρής, Μάντζιεκ, Κλίμοβιτς, Καρλίτος, Ντορεγκαράι, Λεούκο, Οφόρι, Ντιακιτέ

3

Στον πάγκο: Καλανίδης, Σεργίου, Άδωνη, Ντάτκοβιτς, Φράγκος, Μποτεάκ, Νικολάου, Φλοριάν, Μαργκάσα, Τιάγκο, Φελίπε, Έντσον Σίλβα

Δόξα: Σισκόφσκι, Αντενόν, Μπένι, Ίλιτς, Σαντίκ, Κοβάσεβιτς, Καραμανώλης, Στυλιανού, Τραϊτσέφσκι, Ασάντε, Τρούγιτς

3

Στον πάγκο: Πρινιωτάκη, Κωνσταντίνου, Τιτζανί, Ασαμόα, Ογιάλα, Αμπντουλάχι, Παυλίδης, Φασουλιώτης, Ερέρα, Ναγκάρ, Μέσκα

Στάδιο: «N. Papas Groups Αμμόχωστος Επιστροφή»

ΑΚΡΙΤΑΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

8' Πολύ καλή στιγμή για τον Ακρίτα, σουτ του Βάσκο Λόπες, δύσκολα ο Μολ.

12' ΓΚΟΛ ο Ακρίτας με κοντινή κεφαλιά του Εράσο. Προηγήθηκε φάση διαρκείας δυνατό σουτ του Σέχιτς.

15' Τεράστια ευκαιρία για τον Ολυμπιακό σε τετ α τετ ο Ενόχ έστειλε την μπάλα έξω.

20' Νέα μεγάλη στιγμή για τον Ακρίτα ο Γαβριήλ πέρασε τον Μολ έδωσε στον Τόρες, το σουτ του οποίου κατέληξε σε σώματα αμυντικών.

45+1 Κεφαλιά του Έσελιγνκ, η μπάλα στο δοκάρι.

46΄ Μακρινό σουτ του Καραγιάννη, η μπάλα έξω.

55' Ισοφαρίζει ο Ντουρμισάι για τον Ολυμπιακό, με ωραίο πλασέ εντός περιοχής!

60' Σουτ του Κα εντός περιοχής, έξω η μπάλα.

63' Πλασέ του Βάσκο Λόπες, σε σώματα η μπάλα.

70' ΓΚΟΛ για τον Ακρίτα, ξανά ο Εράσο! Σουτ του Βάσκο Λόπες στο δοκάρι, ο Εράσο στην επαναφορά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα!

76' Τεράστια ευκαιρία για τον Ακρίτα, πλασέ του Τόρες δύσκολα ο Μολ.

Ακρίτας: Πεντρέου, Κονέ, Άμπραχαμ, Εράσο, Μεντίμορετς, Γαβριήλ, Σέχιτς, Τόρες, Σαραβάνια, Καραγιάννης, Βάσκο

3

Στον πάγκο: Καστεγιάνι, Ονόντι, Παουγκέν, Φοφανά, Ντραμέ, Αραούχο, Ντουμπόφ, Δημοσθένους, Κλεμέντε, Φαουριέλ, Πικής, Λίμα

Ολυμπιακός: Μολ, Μουκτάρης, Έσελινγκ, Πεχλιβάνης Νάνι, Γκόρουπετς, Ενόχ, Καλίλι, Χαραλάμπους, Αλσέους, Ντουρμισάι

5

Στον πάγκο: Τσαρλς, Λιασίδης, Μπάρντι, Σάλι, Κα, Χριστοδούλου, Δώσης, Σλόγκαρ, Χέντρικς, Ζευκή, Χατζημιτσής, Κορομά

Στάδιο: «Στέλιος Κυριακίδης»
Διαιτητής: Αθανασίου Κυριάκος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Κωμοδρόμος Ηράκλης
Β' Βοηθός Διαιτητής: Κοντεμενιώτης Γιώργος