2

Η Ουνιόν ήρθε ισόπαλη 1-1 με την Μπόχουμ για την 28η αγωνιστική της Bundesliga και έτσι έχασε μία πολύ μεγάλη ευκαιρία να μειώσει από την κορυφή μετά τις γκέλες της Μπάγερν και της Ντόρτμουντ.

Η Ουνιόν έχασε μία χρυσή ευκαιρία για να πλησιάσει στην κορυφή. Δεν αξιοποίησε τις γκέλες της Μπάγερν και της Ντόρτμουντ, καθώς ήρθε ισόπαλη 1-1 με την Μπόχουμ για την 28η αγωνιστική της Bundesliga. Έτσι, παρέμεινε στο -7 από την πρώτη θέση έξι αγωνιστικές πριν από το φινάλε.

Οι Eiserner άνοιξαν το σκορ στο 45+3' με ένα εκπληκτικό γκολ. Ο Γιουράνοβιτς εκτέλεσε απευθείας φάουλ από μακρινή απόσταση και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της φιλοξενούμενης ομάδας για το 1-0.

Η Μπόχουμ ισοφάρισε στο 55'. Ο διαιτητής έδωσε πέναλτι για μαρκάρισμα του Λαϊντουνί πάνω στον Ορντέτς και ο Στέγκερ ήταν εύτοχος. Τα πράγματα έγιναν πιο δύσκολα για τους γηπεδούχους όταν στο 61' αποβλήθηκε ο Γέκελ με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Μέχρι το φινάλε η Ουνιόν δεν μπόρεσε να αλλάξει την μοίρα του παιχνιδιού και έτσι "πέταξε" δύο πολύ σημαντικούς βαθμούς για τη συνέχεια.

Η Φράιμπουργκ σε απόσταση αναπνοής από την τετράδα

Νωρίτερα, η Φράιμπουργκ επικράτησε 2-1 της Βέρντερ Βρέμης εκτός έδρας. Η ομάδα του Στράιχ με αυτή τη νίκη έφτασε τους 50 βαθμούς και είναι στην 5η θέση στο -1 από τη Λειψία. Επομένως, το όνειρο για το Champions League παραμένει κάτι παραπάνω από ζωντανό.

Το διπλό μάλιστα ήρθε με ανατροπή μέσα σε λίγα λεπτά. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Φίλιπ στο 46ο λεπτό. Στο 66' ο Σαλάι ισοφάρισε με ασίστ του Χέλερ. Στο 71' οι ρόλοι αντιστράφηκαν. Ο Σαλάι σέρβιρε και ο Χέλερ σκόραρε για το τελικό σκορ.