4

Η εκτός έδρας ισοπαλία με την Γουέστ Χαμ είναι ένα αποτέλεσμα που άφησε πληγές στην Άρσεναλ στη μάχη του τίτλου απέναντι στην Σίτι, με τον Μικέλ Αρτέτα να παραδέχεται πως η ομάδα του έκανε τεράστιο λάθος στον τρόπο που διαχειρίστηκε το παιχνίδι.

Η Άρσεναλ άρχισε ιδανικά το ματς με την Γουέστ Χαμ αφού στο πρώτο 10λεπτο πήρε αβαντάζ δύο γκολ, όμως ενώ έδειχνε πως θα έπαιρνε μία σπουδαία νίκη στο μίνι λονδρέζικο ντέρμπι που θα την έστελνε στο +6 από την Μάντσεστερ Σίτι, υποχρεώθηκε σε οδυνηρή ισοπαλία 2-2, όπως είχε συμβεί και πριν από ακριβώς μία εβδομάδα απέναντι στην Λίβερπουλ στο "Άνφιλντ".

"Αρχίσαμε εξαιρετικά καλά το παιχνίδι, για ακόμη μία φορά. Κυριαρχήσαμε στο ματς, στον αγωνιστικό χώρο, και βάλαμε δύο όμορφα γκολ.

Μετά κάναμε ένα τεράστιο λάθος που σταματήσαμε να παίζουμε με τον ίδιο σκοπό για να βάλουμε και τρίτο και τέταρτο γκολ και πιστέψαμε ότι θα μπορούσαμε απλά με την κατοχή της μπάλας να διατηρήσουμε άνετα το αποτέλεσμα.

Εκείνη τη στιγμή τούς δώσαμε ελπίδα", τόνισε ο Ισπανός προπονητής στο φινάλε της αναμέτρησης για την 31η αγωνιστική της Premier League, για να προσθέσει: "Υπήρχε μία ακόμα στιγμή στο ματς, εκεί που θα μπορούσαμε να κάνουμε το 3-1 με το πέναλτι και πιθανότατα να τελειώναμε το ματς.

Δύο λεπτά αργότερα δεχτήκαμε την ισοφάριση. Έτσι είναι το ποδόσφαιρο. Αυτό που με ανησυχεί είναι πως μετά το υπέρ μας 2-0 κάναμε ένα τεράστιο λάθος και δεν καταλάβαμε τι ήταν αυτό που ζητούσε το παιχνίδι από εμάς για να πάρουμε τη νίκη"

Σε ερώτηση δε για το αν θεωρεί πως η απώλεια του πέναλτι από τον Σακά δείχνει πως η Άρσεναλ παίζει πλέον υπό μεγάλη πίεση, ανέφερε: "Ένας παίκτης που χτυπάει πέναλτι, χάνει και πέναλτι, δεν ξέρω κάποιον που έχει μόνο εύστοχα πέναλτι".