σδσδ

Έκλεισε το ραντεβού με την ΑΕΚ στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας Novibet ο ΠΑΟΚ! Ο Λουτσέσκου κατέβασε την ομάδα του με αλλαγές, αφού η πρόκριση είχε κριθεί από το πρώτο ματς με την πεντάρα των ασπρόμαυρων στην έδρα της Λαμίας (1-5), με το τελικό 1-1 στη ρεβάνς της Τούμπας να μην έχει ουσιαστική διαφορά στο ζευγάρωμα των δύο ομάδων.

Παρόλα αυτά, οι γηπεδούχοι θα ήθελα να πάρουν μια νίκη γοήτρου και ψυχολογίας πριν το Πάσχα, με τους φιλοξενούμενους να στέκονται καλά στο ματς και να παίρνουν ένα μπουστάρισμα ενόψει της τελικής ευθείας των playouts της Stoiximan Super League όπου θα διεκδικήσουν την παραμονή τους στην κατηγορία.

Ο Σβαμπ με πέναλτι στο πρώτο μέρος είχε δώσει προβάδισμα στον ΠΑΟΚ, αλλά ο Μανούσος ισοφάρισε στην επανάληψη για το 1-1.

Με συνολικό σκορ 6-2 προκρίθηκε ο Δικέφαλος του βορρά, ο οποίος στρέφεται πλέον στην επανέναρξη των playoffs όταν και υποδέχεται τον Παναθηναϊκό.

Το ματς

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ καλά στο παιχνίδι, χωρίς άγχος λόγω και του γεγονότος ότι είχε εξασφαλίσει ουσιαστικά την πρόκριση από το πρώτο ματς, κυκλοφορώντας ωραία την μπάλα. Στο 14’ ήρθε η πρώτη καλή στιγμή για τους γηπεδούχους όταν ο Σβαμπ έδωσε στον Νάρεϊ, ο τελευταίος έκανε το σουτ μέσα στην περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Δέκα λεπτά αργότερα ο Δικέφαλος κέρδισε πέναλτι, αφού ο Τάισον έκανε το σουτ αλλά η μπάλα βρήκε στο χέρι του Σλίβκα με τον ρέφερι να δείχνει την άσπρη βούλα.

Ο Σβαμπ στο 25ο λεπτό ευστόχησε από τα 11 βήματα κάνοντας το 1-0 για την ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου. Η Λαμία προσπαθούσε να απειλήσει στις αντεπιθέσεις, έχοντας μάλιστα διπλή ευκαιρία στο 34ο λεπτό. Ο Μαρτίνεθ έκανε το σουτ ο Ζίβκοβιτς έδιωξε με τις γροθιές, με τον Ασκόφσκι να παίρνει το ριμπάουντ και τον κίπερ του ΠΑΟΚ να κάνει ξανά μια απίστευτη επέμβαση και κράτησε το μηδέν στην εστία του.

Ο ΠΑΟΚ είχε μια τεράστια ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα στο 40’ όταν ο Τόμας έκανε την σέντρα, ο Τάισον πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι της εστίας του Κοσέλεφ. Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του πρώτου μέρους δεν άλλαξε κάτι με τον Δικέφαλο να πηγαίνει στα αποδυτήρια με προβάδισμα (1-0) απέναντι στη Λαμία.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον ίδιο ρυθμό, με τον ΠΑΟΚ να έχει την κυκλοφορία της μπάλας, ωστόσο η Λαμία σε μια αντεπίθεση βρήκε το γκολ της ισοφάρισης. Ο Ασκόφσκι στο 51’ έκανε τη σέντρα στον Μανούσο και εκείνος με σουτ στην κίνηση έγραψε το 1-1! Στην συνέχεια ο ΠΑΟΚ είχε την κυκλοφορία και προσπαθούσε να βρει κι άλλο γκολ. Οι δυο προπονητές έκαναν αλλαγές εκατέρωθεν ώστε να πάρουν συμμετοχή κι άλλοι ποδοσφαιριστές.

Ο ρυθμός έπεσε αρκετά στη συνέχεια, με την πρόκριση να έχει κριθεί και να μην υπάρχει ουσιαστικό κίνητρο. Ο ΠΑΟΚ έψαχνε τη νίκη αλλά έβγαζε χαλαρότητα στο γήπεδο, ενώ η Λαμία πάλευε για να κρατήσει ένα θετικό αποτέλεσμα κυρίως για την ιστορία και την ψυχολογία της. Κάτι που έγινε εν τέλει ως το φινάλε με τις δύο ομάδες να μένουν ισόπαλες με σκορ 1-1.

Με την Λαμία να μένει με ένα τιμητικό αποτέλεσμα αλλά να βλέπει την τέταρτη προσπάθειά της σε ημιτελικό να μην... μετατρέπεται σε μια ιστορική πρόκριση στον τελικό, ενώ ο ΠΑΟΚ που προκρίθηκε με συνολικό σκορ 6-2 θα διεκδικήσει το τρόπαιο σε ένα ακόμη αντάμωμα με την ΑΕΚ.