σδσδ

Με ένα υπέροχο γκολ του Μπεράντ Σαντίκ στο 87ο λεπτό, το οποίο θα ζήλευαν αρκετοί σπουδαίοι ποδοσφαιριστές, η Δόξα κατάφερε να κερδίσει με  1-0 τον Ολυμπιακό στο «Κατωκοπιά Επιστροφή – Γλαύκος Κληρίδης». Ο Φινλανδός μετά από μπαλιά στην περιοχή σήκωσε την μπάλα με τακουνάκι πάνω από τον αντίπαλο του και με σουτ στην κίνηση έκανε το 1-0, που έφερε ένα «χρυσό» τρίποντο.

Τα στιγμιότυπα από το Δόξα-Ολυμπιακός:

Στον άλλο αγώνα της ημέρας ΕΝΠ και Νέα Σαλαμίνα έμειναν στην Λευκή ισοπαλία στο «Τάσος Μάρκου» και έφεραν νέα βαθμολογικά δεδομένα στην ζώνη του υποβιβασμού. Με την σημερινή της νίκη η Δόξα έφτασε τους 33 βαθμούς και αύξησε την διαφορά της στους 9 βαθμούς από την 12η ΕΝΠ και στους 10 από τον 13ο Ολυμπιακό, λίγες στροφές πριν το τέλος του πρωταθλήματος.

Έναρξη αγώνα

4' Μακρινό σουτ του Κατσιάρη, κανένας κίνδυνος για την αντίπαλη εστία.

5' Ωραία συνεργασία των παικτών της Νέας Σαλαμίνας, με τον Κλίμοβιτς να στρώνει στην μπάλα στον Ντορεγκαράι, ο οποίος αμέσως δοκίμασε το σουτ, το οποίο απέκρουσε ο Κόστιτς.

20' Ο Γεβρέμοβιτς δοκίμασε το μακρινό σουτ, χωρίς να βρίσκει στόχο.

39' Σουτ του Λεούκο, εκτός η μπάλα.

Τέλος ημιχρόνου

Έναρξη Β' ημιχρόνου

57' Σουτ του Μέιρα, κανένας κίνδυνος για την αντίπαλη εστία.

58' Εκτέλεση φάουλ από τον Γεβρέμοβιτς, ο Κίσσας αποκρούει εντυπωσιακά

69' Μεγάλη ευκαιρία για την Νέα Σαλαμίνα! Εκτέλεση φάουλ από τον Μποτεάκ, ο Φλοριάν έπιασε την κεφαλιά, ο Κόστιτς έκανε λάθος έξοδο, με την μπάλα να πιάνει τροχιά προς την εστία, με τον κίπερ της ΕΝΠ, να επιστρέφει και να διώχνει την μπάλα με ψαλιδάκι!

Τέλος αγώνα

Οι εντεκάδες των δύο ομάδων:

ΕΝΠ(Μαρίνος Σατσιάς):Κόστιτς, Κορσία, Χριστοφή, Έχμαν, Λουσέρο, Ντιαβαρά, Μέιρα, Γεβρέμοβιτς, Κατσιάρης, Βουτσένοβιτς, Ντρέκσα.

Στον πάγκο: Παναγιώτου, Ντα Σίλβα, Ρουσιάς, Φερνάντες, Κωνσταντίνου, Κοτσώνης, Μαυρουδής, Σολωμού, Πρωτοπαπάς, Πολυκάρπου, Βούκσεβιτς, Λαμί.

Νέα Σαλαμίνα(Σάββας Πουρσαϊτίδης): Κίσσας, Άδωνη, Ντάτκοβιτς, Τσίκο, Κουμουρής, Κλίμοβιτς, Καρλίτος, Ντορεγκαράι, Λέουκο, Μαργκάσα, Οφόρι

Στον πάγκο: Καλανίδης, Σεργίου, Κατσικάς, Μάντζεκ, Φράγκος, Μποτεάκ, Νικολάου, Τολεμές, Τιάγκο, Φελίπε, Μαρτίνιο, Ντιακιτέ

🔴16:00 Δόξα – Ολυμπιακός

3' Σουτ του Τρούγιτς από πλάγια θέση, η μπάλα έφυγε εκτός.

12' Καλή φάση για τον Ολυμπιακό! Ο Καλίλι δοκίμασε ένα πολύ δυνατό σουτ, με τον Σισκόφσκι να απομακρύνει την μπάλα με γροθιές.

13' Άλλαξαν ωραία την μπάλα στην περιοχή του Ολυμπιακού, οι ποδοσφαιριστές της Δόξας, με τον Μπένι να πλασάρει τον Μολ, ο οποίος απέκρουσε με ευκολία.

20' Σουτ του Κορομά, κανένας κίνδυνος.

58' Μακρινό σουτ του Νάνι, πολύ άστοχο.

64' Συρτό σουτ του Καλίλι, μαζεύει ο Σισκόφσκι.

85' Σουτ του Τιντζανί, απόκρουση από τον Σισκόφσκι.

87' ΓΚΟΛ για την Δόξα 1-0! Απίστευτο γκολ! Μπαλιά στη περιοχή, ο Σαντίκ σήκωσε την μπάλα πάνω από τον αντίπαλο με τακουνά, γύρισετο σώμα του και με σουτ στην κίνηση έκανε το 1-0!

Τέλος αγώνα

Δόξα(Κώστας Σακκάς):  Σισκόφσκι, Αντενόν, Μπένι, Ίλιτς, Σαντίκ, Κοβάσεβιτς, Καραμανώλης, Στυλιανού, Τραϊτσέφσκι, Αστάντε, Τρούγιτς

Στον πάγκο: Πρινιωτάκη, Κωνσταντίνου, Τιντζανί, Ασαμόα, Ογιάλα, Αμπντουλαχί, Παυλίδης, Φασουλιώτης, Ερέρα, Ναγκάρ, Μέσκα

Ολυμπιακός(Νεντίμ Τούτιτς):  Μολ, Μουχτάρης, Έσελινκ, Ιωάννου, Πεχλιβάνης, Νάνι, Γκόρουπετς, Καλίλι, Χαραλάμπους, Αλσέους, Κορόμα.

Στον πάγκο: Τσαρλς, Λιασίδης, Μπάρτι, Σάλι, Κα, Χριστοδούλου, Ντόσις, Σλόγκαρ, Χέντρικς, Ζευκής, Ενόχ, Ντουρμισάι.

Διαιτητής: Αντωνίου Μάριος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Αναστασίου Στέφανος
4ος Διαιτητής: Χατζηγεωργίου Παναγιώτης