Ρ

Μπορεί στο ιταλικό πρωτάθλημα η Νάπολι να κάνει περίπατο, αλλά στο Champions League η βαριά φανέλα της Μίλαν έκανε τη διαφορά (1-0) και οι Rossoneri πήραν προβάδισμα για τα ημιτελικά.

Η Νάπολι ήταν το φαβορί για την πρόκριση στους «4» της κορυφαίας διοργάνωσης κόντρα στην Μίλαν, όμως μετά το πρώτο σκέλος, οι 7 φορές πρωταθλητές Ευρώπης έχουν φέρει τον ιταλικό «εμφύλιο» στο 50-50. Οι Rossoneri με εξαιρετική τακτική κράτησαν ήσυχο τον Κβαρατσκέλια και αφού γλύτωσαν σε κάποιες περιπτώσεις, προστάτευσαν το γκολ που πέτυχαν και θα πάνε στο Diego Maradona με το μικρότερο προβάδισμα. Πλήγμα για τους Partenopei ότι στη ρεβάνς δεν θα έχουν τους Κιμ και Ανγκισά.

Πιο δυνατά δεν θα μπορούσε να μπει στο ματς η Νάπολι. Πριν συμπληρωθεί καν το πρώτο λεπτό ο Ανγκισά έκανε το γύρισμα από τα δεξιά, όμως ο Κβαρατσκέλια που βρέθηκε απέναντι από μια εστία χωρίς ουσιαστικά τερματοφύλακα, είδε το σουτ του να κόβεται από τον Κρούνιτς. Το γήπεδο είχε μία μόνο κατεύθυνση στα πρώτα λεπτά, το σουτ του Ανγκισά έβγαλε ο Μενιάν (3’) και η κεφαλιά του Ντι Λορέντσο πέρασε έξω (4’), ενώ ο Ζιελίνσκι από απόσταση δεν βρήκε το παραθυράκι (12’). Η Μίλαν ήταν πίσω και προσπαθούσε να ρίξει τον ρυθμό αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν απόλυτοι κυρίαρχοι και είχαν τον πλήρη έλεγχο.

Οι Rossoneri δεν είχαν καταφέρει να εκμεταλλευτούν τα όπλα τους, ο Ραφαέλ Λεάο δεν είχε ακουμπήσει την μπάλα, όμως στο 25’ έδειξε ξανά ότι δεν χρειάζεται πολλές επαφές για να γίνει απειλητικός. Ο Πορτογάλος εξτρέμ πήρε στα 15 μέτρα πίσω από το κέντρο, έριξε σκόνη σε δύο αντιπάλους και έφτασε απέναντι από τον Μέρετ, όμως το αριστερό πλασέ του στο τετ-α-τετ δεν βρήκε στόχο. Επειτα από αυτή τη φάση οι γηπεδούχοι πήραν αυτοπεποίθηση και μέτρα στο τερέν και παρότι δεν είχαν τη μεγάλη ευκαιρία, είχαν πλέον κατοχή και δεν απειλούνταν.

Το φινάλε του πρώτου μέρους ήταν εκπληκτικό για την Μίλαν. Στο 40’ ο Ντίαθ έκανε αδιανόητη ντρίμπλα στο κέντρο περνώντας ανάμεσα από δύο, κουβάλησε την μπάλα μέχρι την αντίπαλη περιοχή, έδωσε στα δεξιά στο Λεάο, εκείνος με τη μία στον Μπενασέρ και ο Αλγερινός με δυνατό αριστερό νίκησε τον Μέρετ. Το 1-0 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους, αφού στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων η κεφαλιά-τούβλο του Κίερ έπειτα από το κόρνερ του σκόρερ «έσπασε» το οριζόντιο δοκάρι.

Και στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι μπήκαν φορτσάτοι. Στο 50’ ο Ελμάς με κεφαλιά ανάγκασε τον Μενιάν σε επέμβαση που πήγε στο οριζόντιο δοκάρι και ο Ντι Λορέντσο απείλησε δύο φορές χωρίς επιτυχία (51’, 53’). Το επόμενο κομμάτι του ματς ήταν στο μισό της Μίλαν, η οποία δεν είχε την παραμικρή διάθεση να ρισκάρει και περίμενε την Νάπολι οργανωμένη στην άμυνα.

Στο 69’ ο Σπαλέτι αποφάσισε να ρίξει στον αγώνα τον μοναδικό διαθέσιμο επιθετικό του, τον Ρασπαντόρι, όμως το όποιο πλάνο είχε, πήγε στα σκουπίδια 5 λεπτά αργότερα. Ο Ανγκισά πήρε δύο κίτρινες σε μερικές στιγμές για ισάριθμα μαρκαρίσματα στον Τεό Ερναντέζ και άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες. Στο 78’ ήρθε και νέο πλήγμα για την Νάπολι καθώς ο σέντερ-μπακ, Κιμ, κιτρινίστηκε για έντονη διαμαρτυρία και χάνει και αυτός τη ρεβάνς.

Στα τελευταία λεπτά η Μίλαν δεν έδειξε διάθεση να πιέσει και να πετύχει δεύτερο γκολ και αυτό θα μπορούσε να το έχει πληρώσει, όμως στο 87’ ο Μενιάν έκανε επέμβαση παγκόσμιας κλάσης στο σουτ του Ντι Λορέντσο και στο 88’ η κεφαλιά του Ολιβέιρα πέρασε άουτ και το 1-0 διατηρήθηκε ως το τελικό.