σασασ

Με νίκες του Άρη επί της Ομόνοιας και της Πάφου επί της ΑΕΚ, ολοκληρώθηκε σήμερα η 4η αγωνιστική της Β' φάσης του πρωταθλήματος CYTA.

Στο ΓΣΠ η «ελαφρά ταξιαρχία» κέρδισε με 3-0 την Ομόνοια και διεύρυνε το αήττητο σερί της, σε 11 αγώνες, ανεβαίνοντας παράλληλα στην κορυφή της βαθμολογίας με 63 βαθμούς, ρίχνοντας στην 2η θέση του ΑΠΟΕΛ με 62.

Ο Μπέγκστον με ένα άπιαστο ψαλιδάκι στο 28ο λεπτό άνοιξε το σκορ, ο Μαμπίκα στο 80ο με ψαλιδάκι ξανά, διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, με τον Μόργκαν Μπράουν στο 84ο λεπτό, να βάζει το κερασάκι στην τούρτα για το 3-0 της ομάδας του Αλεξέι Σπιλέφσκι. Από την άλλη η Ομόνοια σε καμιά περίπτωση δεν κατάφερε να γίνει επικίνδυνη, δείχνοντας ότι σε πρώτο πλάνο έχει στο μυαλό της το κύπελλο.

Στον άλλο αγώνα της βραδιάς, η Πάφος έσπασε το αρνητικό σερί της χωρίς νίκη. Κέρδισε με 4-0 την ΑΕΚ στο «Στέλιος Κυριακίδης», με τον Αμπντουραχίμι να σκοράρει 2 γκολ στο πρώτο ημίχρονο(10',22'), με τον Τάνκοβιτς να κάνει το 3-0 στο 88ο λεπτό και τον Κανέ να διαμορφώνει το 4-0 στο 92ο λεπτό.

Η ομάδα της Πάφου με το σημερινό της τρίποντο ανέβηκε εκ νέου στην 4η θέση με 55 βαθμούς. Η ΑΕΚ που παρουσίασε κακή εικόνα για ακόμα μια αγωνιστική, παρέμεινε στην 3η θέση με 58 βαθμούς και πλέον κινδυνεύει να χάσει την θέση που τις δίνει Ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Η βαθμολογία:

ΔΦΓΦ

🔴LIVE: Ομόνοια-Άρης

5' Σέντρα από τον Καρίμ, ο Ζαχαρίου εντός περιοχής σταμάτησε την μπάλα, αμέσως δοκίμασε το σουτ, με την μπάλα να μπάλα να φεύγει εκτός

9' Συρτό σουτ του Μπέγκστον, μαζεύει ο Φαμπιάνο.

13' Μακρινό σουτ του Γκομίς, κανένας κίνδυνος για την αντίπαλη εστία.

28' ΓΚΟΛ για τον Άρη 0-1! Σέντρα του Μπαμπίκα προς τον Μπέγκστον, ο οποίος με ανάποδο ψαλιδάκι εντός περιοχής άνοιξε το σκορ στο ΓΣΠ, με ένα πανέμορφο γκολ!

38' Μακρινό σουτ του Κακόριν, πολύ ψηλά η μπάλα.

47' Συρτό σουτ του Ανσαριφάρντ, μαζεύει ο Βανά εύκολα.

48' Δοκάρι! Μπαλιά προς τον Κακόριν, ο οποίος έπιασε το ανάποδο ψαλίδι, ο Φαμπιάνο άγγιξε την μπάλα, η οποία απομακρύνθηκε και χτύπησε και στο οριζόντιο δοκάρι!

50' Σουτ του Μπαμπίκα εντός περιοχής, η μπάλα φεύγει πολύ ψηλά.

69' Κεφαλιά του Μπέγκστον, η μπάλα φεύγει λίγο εκτός.

77' Σουτ του Μπέγκστον, μαζεύει ο Φαμπιάνο.

79' ΓΚΟΛ για τον Άρη 0-2! Μπαλιά στην περιοχή της Ομόνοιας, με τον Μπαμπίκα εντός περιοχής να πιάνει το ανάποδο ψαλιδάκι, νικώντας τον Φαμπιάνο για το 0-2!

83' ΓΚΟΛ για τον Άρη 0-3! Με σουτ εντός περιοχής ο Μπράουν, κέρδισε τον Φαμπιάνο για το 0-3!

Ομόνοια(Σωφρόνης Αυγουστή): Φαμπιάνο, Λέτσιακς, Λοϊζου, Κίτσος, Ανσαριφάρντ, Μπασιρού, Ζαχαρίου, Λανγκ, Μπεσεντίν, Μιξ, Μίλετιτς

Στον πάγκο: Παναγή, Ουζόχο, Γιούστε, Κασάμα, Παπουλής, Σράντι, Κούσουλος, Βενιζέλου, Σάββα, Κακουλλής, Κυριακίδης.

Άρης(Αλεξέι Σπιλέφσκι):Bανά, Πηλέας, Μποακί, Μπέγκστον, Γκομίς, Γιαγκό, Στρούσκι, Μπρόρσον, Σζόκε, Μπαμπίκα, Κακόριν.

Στον πάγκο: Χρυσοστόμου, Σωφρονίου, Καζού, Μπράουν, Σικόρσκι, Σπόλιαριτς, Στεπίνσκι, Ντελμίρο, Μαγιαμπέλα, Μονέ-Πακέ, Μουσούντα, Γιαμπλόνσκι.

🔴LIVE: Πάφος-ΑΕΚ

10' ΓΚΟΛ για την Πάφο 1-0! Εξαιρετική κάθετη του Βαλακάρι στον Αμπντουραχίμι, ο οποίος μπήκε στην περιοχή και με υποδειγματικό πλασέ έκανε το 1-0 για την Πάφο!

22' ΓΚΟΛ για την Πάφο 2-0! Μπαλιά στον Ζάιρο, ο οποίος έφυγε στην αντεπίθεση, βγήκε τετ-τετ, μοίρασε στον Αμπτουραχίμι, ο οποίος από κοντά σε κενή εστία έκανε το 2-0!

37' Δοκάρι για την ΑΕΚ! Ο Πόνς εκτός περιοχής δοκίμασε το σουτ, με την μπάλα να χτυπάει στο κάθετο δοκάρι του Ίβουσιτς!

55' Γκρόμοφ εντός περιοχής δοκίμασε το ψαλιδάκι, η μπάλα έφυγε εκτός.

88' ΓΚΟΛ για την Πάφο 3-0! Μακρινό σουτ από τον Τάνκοβιτς, ο οποίος νικάει τον Πίριτς για το 3-0!

90+4' ΓΚΟΛ για την Πάφο 4-0! Λάθος στην άμυνα της ΑΕΚ, ο Κανέ το εκμεταλλεύτηκε και με πλασέ εντός περιοχής έκανε το 4-0! Διασυρμός για την ΑΕΚ!

Πάφος(Μίτσελ Σαλγκάδο): Ίβουσιτς, Παλάσιος, Κβίντα, Χότσκο, Κανέ, Ζάιρο, Ικόκο, Δημητρίου, Αμπντουραχίμι, Βαλακάρι, Μπάιριτς.

Στον πάγκο: Άντος, Μαϊχρόβιτς, Μπετανκόρ, Χέσταντ, Τάνκοβιτς, Μιχαήλ, Ναμ, Μπρούνο, Ντράγκομιρ, Ταβάρες, Πελάζιο.

ΑΕΚ(Χοσέ Λουίς Όλτρα): Πίριτς, Τόμοβιτς, Κάσας, Λέδες, Τρισκόφσκι, Φαράζ, Γκαρσία, Μιλίτσεβιτς, Πόνς, Γκρόμοφ, Γκιούρτσκο.

Στον πάγκο: Γκόρντιτς, Τούμπας, Γκονζάλεθ, Σανχούρχο, Λόπες, Χριστοφόρου, Ναούμ, Μπέιτς, Γιάκολις, Μάμας, Νίκολιτς.

Διαιτητής: Ayroldi Giovanni
Α' Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Σωκράτους Κυριάκος
4ος Διαιτητής: Σολωμού Δημήτρης