ζχζχ

Ο Απόλλων Λεμεσού ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής της Β’ φάσης του πρωταθλήματος CYTA, κερδίζοντας τον ΑΠΟΕΛ με 2-0 στο ΓΣΠ.

Τα στιγμιότυπα:

Πολύ καλός σε όλη την διάρκεια ο ΑΠΟΕΛ, ο οποίος έφτασε κοντά σε γκολ, χάνοντας σωρεία κλασικών ευκαιριών, έχοντας μάλιστα 2 ακυρωθέν γκολ και 2 δοκάρια. Παρά την υπεροχή του ΑΠΟΕΛ, ο Απόλλωνας είχε την ουσία και τα γκολ. Στο 22ο λεπτό η ομάδα του Αντόνε βρήκε το γκολ, με δυνατό ευθύβολο σουτ του Χάμπου Κυριάκου εκτός περιοχής, μετά από λανθασμένη απομάκρυνση του Κβιλιτάια στην άμυνα.

Ο ΑΠΟΕΛ προσπάθησε να αντιδράσει, ανέβηκε ψηλά, με τον Πίττα να τιμωρεί τελικά τους γαλαζοκίτρινους σε μια υποδειγματική αντεπίθεση στο 85ο λεπτό, όταν σε τετ-τετ νίκησε τον Μπέλετς για το τελικό 2-0!

Μετά την σημερινή ήττα του ΑΠΟΕΛ, η βαθμολογία πήρε φωτιά για τα καλά! Ο ΑΠΟΕΛ συνεχίζει να βρίσκεται στην πρώτη θέση με 62 βαθμούς. Άρης και ΑΕΚ τον ακολουθούν στην 2η θέση με 60 βαθμούς και στην 3η με 58 βαθμούς αντίστοιχα, έχοντας από έναν αγώνα λιγότερο. Από την άλλη ο Απόλλωνας μετά το σπουδαίο «διπλό» του ανέβηκε στην 4η θέση της βαθμολογίας με 53 βαθμούς, ρίχνοντας στην 5η θέση την Πάφο με 52 βαθμούς.

Έναρξη αγώνα στο ΓΣΠ!

2' Δοκάρι για τον ΑΠΟΕΛ! Από πλάγια θέση ο Φεράρι έβγαλε την συρτή σέντρα, ο Κβιλιτάια έκανε την προβολή, ο Γιοβάνοβιτς έδιωξε με δυσκολία, ο Ντάλσιο έπιασε αμέσως το σουτ, με την μπάλα να χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι και να καταλήγει έξω.

6' ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ 1-0! Ο Πεϊμπέρνς προσπάθησε να γυρίσει την μπάλα πίσω λανθασμένα, ο Ρομπέρζ δεν κατάφερε να απομακρύνει, με τον Κβιλιτάια να πιέζει, να μοιράζει στον Ντάλσιο, ο οποίος με σουτ εντός περιοχής έκανε το 1-0!

***ΤΟ ΓΚΟΛ ΑΚΥΡΩΝΕΤΑΙ: Η μπάλα φαίνεται ότι χτύπησε στο χέρι του Κβιλιτάια, με τον διαιτητή να ακυρώνει το γκολ!

σδ

10' O ΑΠΟΕΛ έχει την κατοχή της μπάλας, ψάχνοντας από νωρίς κάποιο γκολ

16' Ωραία ενέργεια και σέντρα από τον Εντογκαλά, ο Φεράρι έπιασε το σουτ στην κίνηση, με την μπάλα να φεύγει εκτός.

18' Σέντρα του Ντόνιο στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ, με τους αμυντικούς των γαλαζοκιτρίνων να διώχνουν λανθασμένα. Ο Ντόνιο έπιασε το ριμπάουντ, με τον Μπέλετς να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ, με τον Ουάρντα να πετάγεται για κεφαλιά ψαράκι.

22' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα 0-1! Εκτέλεση φάουλ από τον Ουάρντα, απομάκρυνση από τους αμυντικούς του ΑΠΟΕΛ, με τον Χάμπο Κυριάκου εκτός περιοχής να πιάνει το σουτ, νικώντας τον Μπέλετς για το 0-1!

36' Εκτέλεση κόρνερ από τον Μαρκίνιος, ο Κβιλιτάια έπιασε την γυριστή κεφαλιά, με τον Γιοβάνοβιτς να μαζεύει με ευκολία.

43' Δοκάρι για τον ΑΠΟΕΛ! Σέντρα του Σούσιτς στην περιοχή του Απόλλωνα, ο Κβιλιτάια έπιασε την κεφαλιά με τον Γιοβάνοβιτς να αγγίζει την μπάλα με τα ακροδάχτυλα, η οποία χτύπησε και στο οριζόντιο δοκάρι των γαλάζιων!

***3 μαζεμένες αλλαγές για τον ΑΠΟΕΛ, με τους Δώνη, Μακέντα και Μπεν να παίρνουν την θέση των Εντογκαλά, Κονσταντίνοφ και Μαρκίνιος

47' Εξαιρετική μπαλιά του Μπεν προς τον Μακέντα, με τον Ιταλό να κάνει αμέσως το σουτ, με τον Γιοβάνοβιτς να διώχνει εξαιρετικά σε κόρνερ!

***Σύμφωνα με επίσημη ενημέρωση 10.900 εισιτήρια, διατέθηκαν για το σημερινό ντέρμπι.

71' Διαγώνιο σουτ του Δώνη, εκτός η μπάλα.

74' Ωραία αντεπίθεση από τον Απόλλωνα, με τον Ουάρντα να δοκιμάζει το σουτ εκτός περιοχής, με τον Μπέλετς να διώχνει εντυπωσιακά.

85' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα 0-2! Εξαιρετική αντεπίθεση από τον Απόλλωνα, ο Κολ μοίρασε στον Πίττα, ο οποίος βγήκε τετ-τετ και με ωραίο πλασέ έκανε το 0-2!

89' ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ 1-2! Μπαλιά στην περιοχή του Απόλλωνα, με την μπάλα να κοντράρει, να χτυπάει στον Εκπολό και να καταλήγει στο πλεκτό του Γιοβάνοβιτς!

ΤΟ ΓΚΟΛ ΑΚΥΡΩΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΟΦΣΑΙΝΤ!

90+4' Εκτέλεση φάουλ από τον Μπεν, η μπάλα φεύγει ψηλά.

ΑΠΟΕΛ(Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Μπέλετς, Καρώ, Φεράρι, Κβιλιτάια, Κρέσπο, Σούσιτς, Ντάλσιο, Μαρκίνιος, Σαρφό, Κονσταντίνοφ, Ντονγκαλά.

Στον πάαγκο: Χριστοδούλου, Τσιλιγκίρης, Ντβάλι, Εφραίμ, Νταουσβίλι, Τσεμπάκ, Σατσιάς, Ηλία, Μπεν, Γιαννακού, Μακέντα, Δώνης.

Απόλλων(Μπότγκαν Αντόνε): Γιοβάνοβιτς, Εκπολό, Πεϊμπέρνς, Πίττας, Ίλιεφ, Ρομπέρζ, Κυριάκου, Παναγιώτου, Ντόνιο, Ουάρντα, Κολ.

Στον πάγκο: Λοϊζου, Δημητρίου, Χουσαϊν, Σπόλιαριτς, Βα, Ντιγκινί, Μαυρίας, Σαχάρ, Γιόστεν, Ζήνωνος, Αυγουστή, Χέντι.

Διαιτητής: Sundberg Jakob Alexander
Α' Βοηθός Διαιτητής: Mastrup Jakob Lodal Lynge
Β' Βοηθός Διαιτητής: Krogstrup Daniel Richardt
4ος Διαιτητής: Αθανασίου Κυριάκος