σδσδ

Με μια πολύ καλή εμφάνιση, κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, η Ανόρθωση κατάφερε να κερδίσει με 0-2 την ΑΕΛ στο «ΑΛΦΑΜΕΓΑ». Αυτή ήταν η πρώτη νίκη της ομάδας του Βέσκο Μιχαΐλοβιτς στο νέο στάδιο της Λεμεσού, στο οποίο μετρούσε 2 ήττες στους πρώτους αγώνες της εκεί, χωρίς να σημειώσει κάποιο γκολ, κόντρα σε Άρη και Απόλλωνα.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, το πρώτο μέρος ήταν φτωχό σε θέμα, με τον Γκερέρο να ανοίγει το σκορ για την Ανόρθωση στην πρώτη της τελική στον αγώνα, στο 40ο λεπτό. Στο δεύτερο μέρος, η Ανόρθωση ήταν η ομάδα που κυριάρχησε, σημειώνοντας και 2ο γκολ με τον Έλντερ Φερέιρα στο 56ο λεπτό.

Η ΑΕΛ από την πλευρά της δοκίμασε να απειλήσει με κάποια μακρινά σουτ, χωρίς ωστόσο να μπορέσει να γίνει επικίνδυνη. Φανερά εκνευρισμένος ο Τσέντομιρ Γιανέφσκι, ο οποίος με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου πραγματοποίησε 3 αλλαγές και μέχρι το 64ο έκανε και τις άλλες 2 του, ελπίζοντας σε αλλαγή της κακής εικόνας που είχε η ομάδα του.Σημειώνεται ότι σε 8 αγώνες η ομάδας της Λεμεσού μετράει 4 ισοπαλίες, 1 νίκη και 3 ήττες.

Η βαθμολογία μετά τον σημερινό αγώνα έχει διαμορφωθεί ως εξής:

σδσδ

9' Εκτέλεση φάουλ από τον Μεντόσα, ο Βιτόριο Κοντινέλα έπιασε την κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα ψηλά.

35' Βλέπουμε ένα παιχνίδι κέντρου, με την μπάλα να ανεβοκατεβαίνει, χωρίς όμως να γίνονται τελικές προσπάθειες.

40' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση 0-1! Ωραία αντεπίθεση από τους παίκτες της Ανόρθωσης, με τον Μηνά Αντωνίου να βγάζει την σέντρα, με τον Γκερέρο που καραδοκούσε στο δεύτερο δοκάρι να πιάνει την κεφαλιά για το 0-1 της «Κυρίας»!

κκκ

52' Σουτ του Φερέιρα, κανένας κίνδυνος για την αντίπαλη εστία.

56' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση 0-2! Ατομική ενέργεια από τον Έλεντερ Φερέιρα, ο οποίος πέρασε 3 αμυντικούς της ΑΕΛ,προσπέρασε και τον κίπερ της Λεμεσιανής ομάδας και με υποδειγματικό τρόπο έκανε το 0-2!

63' Μακρινό σουτ του Κάσα, πολύ ψηλά η μπάλα.

72' Γυριστή κεφαλιά του Φιλίποβιτς, κανένα πρόβλημα για τον Κεραυνό.

78' Ο Τεχέρα έστρωσε στον Γκερέρο, ο οποίος με σουτ εντός περιοχής έστειλε την μπάλα λίγο εκτός, με τον Ολιβέιρα να αγγίζει λίγο την μπάλα με τα ακροδάχτυλα.

86' Εκτέλεση φάουλ από τον Ανδρέου, ο Κεραυνός έδιωξε με δυσκολία σε κόρνερ.

ΑΕΛ(Τσέντομιρ Γιανέφσκι): Ολιβέιρα, Φραντζής, Κάσα, Μπεραχίνο, Παπαφώτης, Παντελή, Τσιμπόλα, Μεντόζα, Μπιλοβάρ, Κοντινέλα και Ντεγόεστ.

Στον πάγκο: Μπέκερ, Τεσέιρα, Μεντόγεβιτς, Νταβόρ, Ανδρέου, Σιλβέστρος, Φιλίποβιτς, Τσέρνιχ, Μιλιντσεάνου, Κολιάς, Τζάλμα και Ρομό.

Ανόρθωση(Βέσκο Μιχαίλοβιτς):Κεραυνός, Μπαϊσίνιο, Αρτυματάς, Κορέια, Τεχέρα, Φερέιρα, Γκερέρο, Παρούτης, Αντωνίου, Ιωάννου, Μραζ.

Στον πάγκο: Μιχαήλ, Παπαδόπουλος, Αντωνιάδης, Εμπραλίτζε, Γουαρίς, Κίκο, Σάμπο, Νινγκά, Κορρέα, Αργυρού, Χριστοφή, Χρυσοστόμου.

Διαιτητής: Χριστοφόρου Μάριος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Εγγλέζου Νίκος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Πέτρου Πέτρος
4ος Διαιτητής: Φελλάς Κωνσταντίνος