3

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ήταν σαρωτική (ειδικά στο πρώτο μέρος) απέναντι στην Έβερτον και με τα γκολ των ΜακΤόμινεϊ και Μαρσιάλ επικράτησε 2-0, για να κάνει ένα ακόμα βήμα για πλασάρισμα στην τετράδα που δίνει θέση στο νέο Champions League.

Το ματς

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ μπήκε στο χορτάρι με μοναδικό στόχο να πάρει το τρίποντο που θα την φέρει πιο κοντά στο νέο Champions League, με την Έβερτον να έχει ως στόχο το θετικό αποτέλεσμα στη μάχη της για παραμονή αλλά να εμφανίζεται ανήμπορη να αποκρούσει τα κύματα επιθέσεων των γηπεδούχων.

Οι κόκκινοι διάβολοι απείλησαν για πρώτη φορά με τον Ράσφορντ στο 8' (τον νίκησε ο Πίκφορντ σε μεταξύ τους τετ α τετ) και στο 12' είχαν απίστευτη διπλή ευκαιρία, με το σουτ του Άντονι να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι και στην εξέλιξη της φάσης ο Γουάν-Μπισάκα να είναι άστοχος με πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής, απέναντι στον εξουδετερωμένο αντίπαλο κίπερ.

Η Έβερτον απείλησε για πρώτη φορά στο 19' με το διαγώνιο πλασέ του Σιμς από καλή θέση που έφυγε άουτ, με φάση αυτή να είναι ουσιαστικά η μοναδική απειλή της στο πρώτο μέρος, σε ένα διάστημα που άνηκε εξ ολοκλήρου στην ομάδα του Έρικ τεν Χαχ.

Οι Ράσφορντ και Άντονι κατά κύριο λόγο εξέθεταν συνέχεια την κακή αμυντική λειτουργία της Έβερτον όμως έπεφταν πάνω στον εκπληκτικό Πίκφορντ, με την τύχη της Έβερτον να εξαντλείται όμως στο 36ο λεπτό, όταν ο Σάντσο πέρασε εξαιρετική κάθετη πάσα και ο ΜακΤόμινεϊ σκόραρε με σουτ εντός περιοχής, για να γράψει το 1-0 με το πρώτο γκολ του στη φετινή Premier League.

H φάση αυτή άνοιξε ακόμα περισσότερο την όρεξη των γηπεδούχων που συνέχισαν να βομβαρδίζουν, με το φινάλε του πρώτου μέρους να βρίσκει την Γιουνάιτεντ να το ολοκληρώνει με 21 τελικές (6 εντός εστίας), αριθμός ρεκόρ για οποιαδήποτε ομάδα στο πρώτο 45λεπτο αγώνα στη φετινή Premier League και ρεκόρ για την ίδια σε επίπεδο πρωταθλήματος από τη σεζόν 2003-04 και έπειτα.

Μετά από το καταιγιστικό πρώτο μέρος, η Γιουνάιτεντ έριξε στροφές και μέχρι το 62ο λεπτό δεν είχε την παραμικρή φάση στα αντίπαλα καρέ (δύο τελικές η Έβερτον σε αυτό το διάστημα), ωστόσο δεν χρειάστηκε πολύ μέχρι να βρει το δεύτερο γκολ και να διώξει το όποιο άγχος για το τρίποντο είχαν οι οπαδοί της.

Στο 67ο λεπτό ο Μπρούνο Φερνάντες είχε την πρώτη καλή στιγμή για την ομάδα του, με την δυνατή κεφαλιά του να αποκρούεται σε κόρνερ από τον Πίκφορντ, για να έρθει το 2-0 τέσσερα λεπτά αργότερα. Λάθος στο δεξί άκρο της άμυνας της Έβερτον, με τον Ράσφορντ να γίνεται κάτοχος της μπάλας και να σερβίρει στον Μαρσιάλ, με τον Γάλλο να φορ να νικάει με πλασέ τον κίπερ της εθνικής Αγγλίας και να σφραγίζει τη νίκη της ομάδας του.

Η συνέχεια δεν επεφύλασε κάποια μεγάλη φάση, με το φινάλε να βρίσκει τους κόκκινους διαβόλους να επικρατούν με 2-0 έχοντας 28 τελικές προσπάθειες (15 η Έβερτον, χωρίς όμως να γίνει επικίνδυνη για την αντίπαλό της) και να εδραιώνονται στην 3η θέση της βαθμολογίας.

• ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΙΤΕΝΤ: Ντε Χέα, Γουάν-Μπισάκα, Μαγκουάιρ, Μαρτίνες, Μαλάσια, Σάμπιτζερ (76' Φρεντ), ΜακΤόμινεϊ, Άντονι (60' Μαρσιάλ), Φερνάντες, Σάντσο (77' Έρικσεν), Ράσφορντ (80' Βέγκχορστ)
  • ΕΒΕΡΤΟΝ: Πίκφορντ, Κόουλμαν (87' Πάτερσον), Κιν, Ταρκόφσκι, Γκόντφρεϊ (46' Μικολένκο), Γκρέι, Ιγουόμπι, Γκέιγ (60' Γκάρνερ), Ονάνα (60' Ντέιβις), Μακνίλ, Σιμς (70' Μοπέ)