σδδσ

Ανοιχτούς λογαριασμούς άφησαν Πάφος και Ομόνοια, στον πρώτο ημιτελικό αγώνα στο κύπελλο, με τις 2 ομάδες να μένουν στην ισοπαλία 1-1. Με αυτό το σκορ το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό της 3ης Ιουνίου θα κριθεί στον επαναληπτικό αγώνα στις 26 Απριλίου!

Πιο ουσιαστική η Ομόνοια στο πρώτο μέρος, με τον Λοϊζο Λοϊζου να ανοίγει το σκορ στο 5ο λεπτό μετά από εξαιρετική κάθετη του Μπασιρού. Ο άσος της Ομόνοιας έφυγε τετ-τετ και με άψογο πλασέ έκανε το 0-1 για τους πράσινους. Στην συνέχεια οι περσινοί κυπελλούχοι, συνέχισαν να πιέζουν, φτάνοντας κοντά στο γκολ, με δοκάρι του Ανσαριφάρντ στο 19ο λεπτό.

Η Πάφος κάπου εκεί «ξύπνησε», ανέβασε ρυθμό, έχοντας την καλύτερη της φάση στο 32ο λεπτό. Ο Μουσταφά Ναμ δοκίμασε το σουτ εκτός περιοχής, με την μπάλα να χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι και το 0-1 να μένει μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος η Πάφος συνέχισε να πιέζει, χωρίς να βρίσκει κάποιο γκολ, με την Ομόνοια να έχει παθητικό ρόλο, χτυπώντας στις αντεπιθέσεις. Η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή ολοκλήρωσε τον αγώνα με 10 παίκτες, μετά από δεύτερη κίτρινη κάρτα που δέχθηκε ο Ρομάν Μπεζούς για αντικανονικό τάκλιν σε αντίπαλο. Λίγα λεπτά πριν το τέλος ο Ζάιρο όμως είχε την λύση και με καρφωτή κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Ικόκο έκανε το τελικό 1-1!

4' Σέντρα του Κακουλλή, ο Ανσαριφάρντ το σουτ, με την μπάλα να φεύγει ψηλά!

5' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια 0-1! Εξαιρετική κάθετη από τον Μπασιρού προς τον Λοϊζου, ο οποίος έφυγε ταχύτατα, βγήκε τετ-τετ και πλάσαρε τον Ίβουσιτς για το 0-1!

13' Ο Λοϊζου έδωσε στον Κακουλλή, ο οποίος σούταρε από πλάγια θέση, με την μπάλα να φεύγει εκτός.

19' ΔΟΚΑΡΙ για την Ομόνοια! Εκτός περιοχής ο Καρίμ Ανσαριφάρντ δοκίμασε το σουτ, με την μπάλα να χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι!

31' Εκτέλεση φάουλ από τον Τάνκοβιτς, με την μπάλα να φεύγει λίγο εκτός.

32' Δοκάρι για την Παφό! Μακρινό σουτ του Ναμ, η μπάλα χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι, χτυπάει δίπλα στην γραμμή, με την άμυνα της Ομόνοιας να απομακρύνει!

Έναρξη Β΄' ημιχρόνου

51' Ωραία ενέργεια από τον Αμπντουραχίμι, δοκιμάζοντας το συρτό σουτ, με την μπάλα να φεύγει δίπλα από την εστία του Φαμπιάνο.

64' Εκτέλεση φάουλ από τον Βαλακάρι, με την μπάλα να φεύγει αρκετά ψηλά.

65' Συρτό σουτ του Τάνκοβιτς, με την μπάλα να φεύγει λίγο εκτός.

69' Εκτέλεση φάουλ από τον Λοϊζου, ο Παναγιώτου την προβολή, με την μπάλα να περνάει έξω.

78' Ωραία μπαλιά στον Ικόκο, ο οποίος έστρωσε στον Βαλακάρι, με τον Νορβηγό να δοκιμάζει το σουτ, στέλνοντας την μπάλα λίγο εκτός.

84' Κόκκινη κάρτα για την Ομόνοια! Ο Μπεζούς έπεσε άτσαλα πάνω στον Χότσκο, με τον διαιτητή να τον αποβάλει με δεύτερη κίτρινη κάρτα!

90+3' ΓΚΟΛ για την Πάφο 1-1! Εξαιρετική σέντρα από τον Ικόκο, με τον Ζάιρο να πιάνει την γυριστή κεφαλιά για το 1-1!

Πάφος(Μίτσελ Σαλγκάδο): Ίβουσιτς, Κβίντα, Χότσκο, Ζάιρο, Ικόκο, Δημητρίου, Αμπντουραχίμι, Τάνκοβιτς, Βαλακάρι, Ναμ, Μπάιριτς.

Στον πάγκο: Άντος, Μάχροβιτς, Παλάσιος, Κανέ, Μπετανκόρ, Χέσταντ, Μιχαήλ, Μπρούνο, Ντράγομιρ, Ταβάρες, Πελάζιο.

Ομόνοια(Σωφρόνης Αυγουστή): Φαμπιάνο, Μάθιους, Γιούστε, Λοΐζου, Λέζιακς, Ανσαριφάρντ, Μπασιρού, Σράντι, Παναγιώτου, Κούσουλος, Κακουλλής.

Στον πάγκο: Ουζόχο, Παναγή, Κασάμα, Παπουλής, Κίτσος, Ζαχαρίου, Λανγκ, Μίλετιτς, Βενιζέλου, Σάββα, Κυριακίδης, Μπέζους.

Διαιτητής: Abisso Rosario
Α' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Πέτρου Πέτρος
4ος Διαιτητής: Αντωνίου Μάριος