αεκ

Με τον Μάρκους Ράσφορντ να δίνει ξανά τη λύση, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επέστρεψε στις νίκες (1-0) και την τετράδα βάζοντας τέλος στο αρνητικό σερί τριών αγώνων.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έσπασε το κακό της σερί. Μετά την επτάρα από τη Λίβερπουλ το 0-0 με τη Σαουθάμπτον και την ήττα από τη Νιουκάστλ η ομάδα του Τεν Χαγκ πήρε τη νίκη με 1-0 επί της Μπρέντφορντ και έπιασε τετράδα.

Στο πρώτο μέρος η Γιουνάιτεντ «πάτησε» την Μπρέντφορντ με τον ΜακΤόμινεϊ να χάνει μεγάλη ευκαιρία για το 1-0 στο 21ο λεπτό. Όμως ο Μάρκους Ράσφορντ είχε και πάλι τη λύση για τους «κόκκινους διαβόλους». Ο Άγγλος μετά από ασίστ του Σάμπιτζερ με υπέροχο πλασέ έγραψε το 1-0 νικώντας τον Ραγιά.

Ωστόσο παρά το ότι η Γιουνάιτεντ είχε την κατοχή έριξε το ρυθμό της και δεν ξανά ενόχλησε την περιοχή των φιλοξενούμενων. Η Μπρέντφορντ, έφτασε κοντά στο 1-1 στη μοναδική της ευκαιρία στο ματς στο 67', όμως ο τρομερό και πάλι Ντε Χέα είπε «όχι» στον Σάντε, που κράτησε τους πολύτιμους τρεις βαθμούς που στέλνουν τη Γιουνάιτεντ στο +3 από την Τότεναμ με παιχνίδι λιγότερο.

Στο άλλο παιχνίδι της βραδιάς η Νιουκάστλ έκανε το 2χ2 μετά την επιστροφή από τις εθνικές ομάδες. Μετά το 2-0 επί της Γιουνάιτεντ η ομάδα του Έντι Χάου πέρασε εύκολα με 5-1 από το Ολυμπιακό Στάδιο του Λονδίνου επί της Γουέστ Χαμ.

Γουίλσον και Τζοέλτον (6'-13') έδωσαν προβάδισμα δύο τερμάτων στους φιλοξενούμενους με τον Ζούμα να μειώνει στο 2-1 του ημιχρόνου (40'). Η... σεμνή τελετή έλαβε ουσιαστικά τέλος στο πρώτο λεπτό του δευτέρου μέρους με τον Γουίλσον να πετυχαίνει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, ενώ ο Ίσακ με τέρμα στο 82ο λεπτό πέτυχε το 4-1, πριν ο Ζοέλτον βάλει το κερασάκι στην τούρτα για το τελικό 5-1.