Κκ

Το εξ αναβολής ντέρμπι μεταξύ της Τσέλσι και της Λίβερπουλ για την όγδοη αγωνιστική της Premier League είναι από αυτά της σεζόν που θα ξεχαστούν γρήγορα. Οι δύο ομάδες κόλλησαν στο μηδέν και παρέμειναν χαμηλά στον βαθμολογικό πίνακα, ενώ το συγκεκριμένο αποτέλεσμα δεν ικανοποίησε κανέναν.

Οι Λονδρέζοι στο πρώτο τους παιχνίδι μετά την απόλυση του Γκρέιχαμ Πότερ, ένα σε κάθε ημίχρονο με τον Ρις Τζέιμς στο 26ο λεπτό, το οποίο ακυρώθηκε μέσω VAR για οφσάιντ στον Έντσο Φερνάντες στην αρχή της φάσης. Το ίδιο έγινε και στο 50ο λεπτό όταν ο Χάβερτς σκόραρε αλλά το έκανε με το χέρι του, με το VAR να παρεμβαίνει και πάλι και αν ακυρώνει το γκολ.

Ο Κώστας Τσιμίκας αγωνίστηκε βασικός στο Στάμφορντ Μπριτζ και αντικαταστάθηκε στο 65ο λεπτό από τον Ρόμπερτσον. Η Λίβερπουλ με αυτό το αποτέλεσμα είναι στην έβδομη θέση έχοντας 43 βαθμούς σε 28 παιχνίδια, ενώ η Τσέλσι είναι 11η με 39 και 29 παιχνίδια.

Το ματς

Το πρώτο μέρος ήταν ισορροπημένο, με την Τσέλσι να είναι ελαφρώς πιο απειλητική από τους Λονδρέζους. Ο Κόβασιτς απείλησε πρώτος στο έκτο λεπτό, αλλά το σουτ του σταμάτησε σε αμυντικό της Λίβερπουλ, ενώ στο 12' ο Χάβερτς με κοντινή προβολή ανάγκασε τον Άλισον σε ωραία επέμβαση.

Η Λίβερπουλ είχε κάποιες ευκαιρίες για να σκοράρει αλλά δεν ανησύχησε ιδιαίτερα τον Κέπα. Στο δεύτερο μέρος οι μπλε κυριάρχησαν και ήταν εκείνου που έψαξαν περισσότερο το γκολ της νίκης.

Αρχικά στο 48' ο Κόβασιτς από θέση τετ-α-τετ μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα ψηλά, ενώ ο Χάβερτς πέτυχε γκολ δύο λεπτά μετά που ακυρώθηκε για οφσάιντ.

Οι μπλε πίεσαν για να σκοράρουν ακόμα περισσότερο από το 80' και μετά, αλλά ο Άλισον ήταν εκεί όταν χρειάστηκε και το 0-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος.

Τσέλσι: Κέπα, Φοφανά, Κουλιμπαλί. Κουκουρέγια, Τζέιμς, Φερνάντες, Καντέ, Τσίλγουελ, Χάβερτς, Κόβασιτς, Φέλιξ.

Λίβερπουλ: Άλισον, Γκόμεζ, Κονατέ, Μάτιπ, Τσιμίκας, Τζόουνς, Φαμπίνιο, Χέντερσον, Νούνιες, Ζότα, Φιρμίνο.