σδσδ

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το μεγάλο ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής, της Β' φάσης του πρωταθλήματος CYTA, με την ΑΕΚ και τον ΑΠΟΕΛ να μένουν στην ισοπαλία 2-2, σε έναν δραματικό αγώνα.

Τα στιγμιότυπα:

Στο πρώτο μέρος η ΑΕΚ Λάρνακας άνοιξε το σκορ, στην πρώτη της φάση, στο 10ο λεπτό με σουτ του Γκιούρτσο εντός περιοχής, έπειτα από σέντρα του Φαράζ. Η απάντηση του ΑΠΟΕΛ ήταν άμεση, με τους γαλαζοκίτρινους να ισοφαρίζουν στο επόμενο λεπτό με κεφαλιά του Γκιόργκι Κβιλιτάια, μετά από σέντρα του Ντάλσιο και προβολή του Γεωργιανού.

Στην συνέχεια ο ΑΠΟΕΛ ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων, με τον Μαρκίνος να μοιράζει στον Φεράρι, ο οποίος έβγαλε την σέντρα, προς τον Κβιλιτάια, με τον φορ των γαλαζοκιτρίνων να πιάνει την καρφωτή κεφαλιά για το 2-1 στο 37ο λεπτό.

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ προσπάθησε να απειλήσει, με τον Γκιούρτσο κυρίως και τον ΑΠΟΕΛ να χτυπάει στις αντεπιθέσεις και να ανεβάζει στην συνέχεια την απόδοση του. Λίγες οι φάσεις στην συνέχεια,με την ΑΕΚ να βρίσκει το γκολ της ισοφάρισης στο 88ο λεπτά, μετά από ωραία ενέργεια του Ναούμ, ο οποίος σέντραρε στον Τρισκόφσκι, με τον έμπειρο φορ της ΑΕΚ να κάνει το 2-2 με πλασέ από κοντά.

Μετά την σημερινή ισοπαλία ο ΑΠΟΕΛ έμεινε στην κορυφή, αυξάνοντας την διαφορά του από τον δεύτερο Άρη στους 2 βαθμούς και στο +4 από την ΑΕΚ, η οποία βρίσκεται στο -2 από την ελαφρά ταξιαρχία.

Το post game του αγώνα:

Η βαθμολογία:

γηγη

Η εξέλιξη του αγώνα:

4' Κόρνερ του Βιγιαφάνες, κεφαλιά από τον Καρώ, με τον Πίριτς να αποκρούει με ευκολία

9' Ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε φάουλ λίγα μέτρα εκτός περιοχής, με τον Βιγιαφάνες, να το εκτελεί, στέλνοντας την μπάλα λίγο εκτός.

10' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ 1-0! Πολύ ωραία σέντρα του Φαράζ από τα πλάγια, με τον Γκιούρτσο, να πιάνει το σουτ εντός περιοχής για το 1-0!

11' ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ 1-1! Άμεση απάντηση από τους γαλαζοκίτρινους! Ωραία ενέργεια από τον Ντάλσιο, με τον Κβιλιτάια να κάνει την προβολή για το 1-1!

17' Κάθετη στον Ντάλσιο, ο οποίος εντός περιοχής δοκίμασε το σουτ, ο Πίριτς έδιωξε με δυσκολία, με τον Κβιλιτάια να μην μπορεί να πιάσει το ριμπάουντ από κοντά!

31' Λάθος απομάκρυνση από την άμυνα της ΑΕΚ, με τον Μαρκίνιος να δοκιμάζει το συρτό σουτ, με την μπάλα να φεύγει λίγο εκτός.

37' ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ 1-2! Ο Μαρκίνος μοίρασε ωραία στον Φεράρι, ο οποίος έβγαλε την σέντρα, με τον Κβιλιτάια να πιάνει την καρφωτή κεφαλιά για το 1-2!

41' Σέντρα του Γκαρσία, ο Φαράζ έπιασε το σουτ, με την μπάλα να φεύγει πολύ ψηλά.

51' Ωραία ενέργεια από τον Γκιούρτσο, ο οποίος έφυγε από το κέντρο μπήκε στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ, δοκίμασε το σουτ από πλάγια θέση, με την μπάλα να χτυπάει στην εξωτερική πλευρά των δικτύων του Μπέλετς.

59' Εκτέλεση φάουλ από τον Γκιούρτσο, με την μπάλα να φεύγει λίγο εκτός.

60' Μακρινό σουτ του Βιγιαφάνες, η μπάλα πάει πολύ ψηλά

64' Εκτέλεση φάουλ από τον Μπεν, κανένας κίνδυνος για τον Πίριτς.

71' Σέντρα προς τον Τρισκόφσκι, ο οποίος με γυριστή κεφαλιά έστειλε την μπάλα λίγο εκτός.

88' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ 2-2! Ωραία ενέργεια από τον Ναούμ, ο οποίος μοίρασε στον Τρισκόφσκι, με τον αρχηγό της ΑΕΚ να κάνει το 2-2 λίγα λεπτά πριν το τέλος!

ΑΕΚ(Χοσέ Λουίς Όλτρα):Πίριτς, Μίκελ, Σανχούρχο, Φαράζ, Λόπες, Γκαρθία, Μιλίσεβιτς, Ροσάλες, Πέρε Πονς, Γκιούρτσο, Άλτμαν

Στον πάγκο: Γκόρντιτς, Τούμπας, Κάσας, Τρισκόφσκι, Γκρόμοφ, Εγγλέζου, Χριστοφόρου, Ναούμ, Ανδρέου, Γιάκολις, Μάμας, Νίκολιτς.

ΑΠΟΕΛ(Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Μπέλετς, Καρώ, Φεράρι, Βιγιαφάνες, Κβιλιτάια, Κρέσπο, Σούσιτς, Ντάλσιο, Μακρίνιος, Σαρφό, Ντογκαλά

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Τσιλιγγίρης, Ντβάλι, Εφραίμ, Νταουσβίλι, Τσεπάκ, Σατσιάς, Ηλία, Μπεν, Τζαμμάς, Μακέντα, Δώνης

Διαιτητής: Putros Sandi Dhia Jirjis
Α' Βοηθός Διαιτητής: Kronlykke Ole
Β' Βοηθός Διαιτητής: Risum Rene
4ος Διαιτητής: Χατζηβασιλείου Θωμάς