Rrr

Ο Άρης έκανε την απόλυτη επιστροφή στο Γεώργιος Καραϊσκάκης και ο Ολυμπιακός πέταξε δύο βαθμούς στην κούρσα για τον τίτλο. Οι ερυθρόλευκοι είχαν βρεθεί μπροστά στο σκορ με 2-0, όμως οι κίτρινοι μπόρεσαν να ισοφαρίσουν σε 2-2 για την 2η αγωνιστική των playoffs της Stoiximan Super League.

Ολυμπιακός - Άρης 2-2: Ερυθρόλευκο χαρακίρι, πέταξε δύο βαθμούς και την ευκαιρία να πλησιάσει την κορυφή
Ο Χουάνγκ άνοιξε το σκορ στο 36', ενώ ο Παπασταθόπουλος στο 52' διπλασίασε τα τέρματα των ερυθρόλευκων. Ο Ιτούρμπε μείωσε στο 70', ενώ ο Καμάτσο έφερε την ισοφάριση στο 81'.

Στη βαθμολογία ο Ολυμπιακός έχει 60 βαθμούς και είναι στο -3 από τον Παναθηναίκό και την ΑΕΚ. Ο Άρης είναι στους 41 πόντους στην 5η θέση που δίνει ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Το ματς

Ο Ολυμπιακός μπήκε από πολύ νωρίς φουριόζος. Μόλις στο 4ο λεπτό είχε καλή στιγμή με τον Κανός, ο οποίος ήταν υπερδραστήριος. Οι ερυθρόλευκοι πατούσαν με ευκολία την περιοχή του Άρη και στο 21ο λεπτό είχαν σπουδαία ευκαιρία για να πάρουν προβάδισμα. Ο Σιαμπάνης απέκρουσε κεφαλιά του Κασάμι και ο Μπιέλ που πήρε το ριμπάουντ δεν μπόρεσε να ευστοχήσει από κοντά.

Στο 26' ο Φορτούνης έβγαλε εξαιρετική μπαλιά στον Μπακαμπού, ο οποίος μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ, όμως ήταν άστοχος. Τρία λεπτά αργότερα ο Κανός είχε νέα καλή στιγμή, όμως το αδύναμο σουτ του μπλόκαρε ο Σιαμπάνης. Στο 36' οι Πειραιώτες πήραν και προβάδισμα.

Ο Ίνμπομ Χουάνγκ έκανε το συρτό σουτ με το δεξί εκτός περιοχής, ο Σιαμπάνης δεν αντέδρασε, και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα. Οι ερυθρόλευκοι τελείωσαν το πρώτο μέρος έχοντας 19 τελικές. Ωστόσο, έχασαν τον Κανός, ο οποίος έφυγε με δάκρυα στα μάτια.

O Oλυμπιακός μπήκε με δυναμισμό και στο δεύτερο μέρος. Στο 52ο λεπτό είχε δοκάρι έπειτα από την άτσαλη προβολή του Μπράμπετς. Αμέσως μετά οι ερυθρόλευκοι πέτυχαν και δεύτερο γκολ. Ο Φορτούνης εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά και ο Παπασταθόπουλος με κεφαλιά μέσα στην περιοχή πέτυχε το δεύτερο γκολ των γηπεδούχων.

Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε, κάτι που αξιοποίησε ο Άρης για να μειώσει στο σκορ. Ο Ιτούρμπε έκλεψε την μπάλα από τον Ρέτσο που έκανε κακό κοντρόλ. Ο Πασχαλάκης τον έβγαλε προς στιγμήν προς τα δεξιά, ο Αργεντινός όμως συνέχισε να έχει την κατοχή και με πλασέ βρήκε δίχτυα.

Ο Ολυμπιακός πήγε σε αλλαγές διαχείρισης, με τον Τερζή να προσπαθεί από την πλευρά του να ανεβάσει την ομάδα του επιθετικά. Στο 81ο λεπτό ο Άρης πέτυχε την ισοφάριση. Ο Πίρσμαν πήρε μπαλιά από τα δεξιά, έκανε το κοντρόλ, νίκησε τον Μπιέλ και τροφοδότησε τον Καμάτσο, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Πασχαλάκης, Μπα, Παπασταθόπουλος, Ροντινέι, Ρέαμπτσουκ, Χουάνγκ, Κασάμι, Κανός, Μπιέλ, Φορτούνης, Μπακαμπού.

ΑΡΗΣ: Σιαμπάνης, Εμπακατά, Πίρσμαν, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Ντουκουρέ, Πάλμα, Γκαρσία, Νταρίντα, Χριστοδουλόπουλος, Γκρέι