Αθλητικά

Ομόνοια-Πάφος 2-0: Σπουδαίο πράσινο...τρίποντο- 7 αγώνες χωρίς νίκη η Πάφος! (ΒΙΝΤΕΟ)

Με σκόρερ τους Μπεσεντίν και Γιούστε, η Ομόνοια πήρε ένα σπουδαίο τρίποντο κόντρα στην Πάφο με 2-0, διατηρώντας τις ελπίδες της για έξοδο στην Ευρώπη μέσω πρωταθλήματος, «ανάβοντας» φωτιές στην ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ.

Τα στιγμιότυπα του αγώνα:

Δείτε το post game του αγώνα:

Στο πρώτο μέρος η Πάφος ήταν αρκετά καλύτερη, με την Ομόνοια να έχει ένα παθητικό ρόλο, προσπαθώντας να χτυπήσει κυρίως στις αντεπιθέσεις, με αυτό το τέμπο να συνεχίζεται μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος η Πάφος συνέχισε να είναι απειλητική, χάνοντας τεράστια τριπλή ευκαιρία με τον Μπρούνο Φελίππε, με την Ομόνοια να χτυπάει στην επόμενη φάση για το 1-0. Ο Ίβουσιτς έκανε τραγικό λάθος, ο Κούσουλος έστρωσε στον Μπεσεντίν, ο οποίος με άπιαστο σουτ εκτός περιοχής έκανε το 1-0!

Από εκείνο το σημείο και έπειτα η Ομόνοια ανέβηκε ψυχολογικά, δημιούργησε και άλλες φάσεις, με τον Γιούστε να «καθαρίζει» τον αγώνα στο 83ο λεπτό, με γυριστή κεφαλιά, έπειτα από σέντρα του Μπεζούς.

Αυτή η νίκη έφερε στην Ομόνοια το πρώτο της τρίποντο στα πλει οφ, με τους πράσινους να φτάνουν τους 45 βαθμούς και να μειώνουν την διαφορά τους από τις θέσεις που ακολουθούν. Από την άλλη η Πάφος που αγνοεί την νίκη εδώ και 42 ημέρες βλέπει το...πρωτάθλημα να απομακρύνεται και να κινδυνεύει ακόμα και η έξοδος της στην Ευρώπη!

10' Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά, χωρίς μεγάλη ευκαιρία.

13' Μακρινό σουτ του Γιάννη Κούσουλου, η μπάλα φεύγει εκτός.

21' Εντός περιοχής ο Ανσαριφάρντ δοκίμασε το σουτ, με τον Ίβουσιτς να αποκρούει με ευκολία.

25' Μακρινό σουτ του Χότσκο, ψηλά η μπάλα.

31' Μακρινό σουτ του Βαλακάρι, κανένας κίνδυνος.

Και κάτι θετικό - H φωτογραφία της ημέρας: Οπαδός της Ομόνοιας και της Πάφου δίπλα δίπλα με χαμόγελο!

32' Καλή στιγμή για την Πάφο! Κάθετη του Ντράγκομιρ στον Μπρούνο Φελίππε, ο οποίος βγήκε τετ-τετ, πλάσαρε τον Φαμπιάνο, με τον κίπερ της Ομόνοιας να διώχνει δύσκολα με τα πόδια!

39' Η Πάφος σκοράρει, αλλά το γκολ ακυρώνεται! Εκτέλεση φάουλ από τον Βαλακάρι, με τον Παλάσιος να έρχεται από πίσω και να σκοράρει, με τον διαιτητή όμως να ακυρώνει το γκολ για οφσαιντ!

52' Τεράστια ευκαιρία για την Πάφο! Ο Χότσκο έβγαλε την σέντρα, ο Μπρούνο από κοντά σούταρε, η μπάλα χτύπησε σε αμυντικό της Ομόνοιας, ο Βραζιλιάνος έπιασε το ριμπάουντ, σούταρε, με την μπάλα να χτυπάει στο δοκάρι, να επιστρέφει πάνω του, να σουτάρει ξανά, στέλνοντας όμως την μπάλα εκτός!

55' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια 1-0! Λάθος απομάκρυνση της μπάλας από τον Ίβουσιτς, με τον Κούσουλο να μοιράζει στον Αρτέμ Μπεσεντίν, ο οποίος με σουτ εκτός περιοχής νίκησε τον Κροάτη κίπερ της Πάφου που δεν ήταν στην θέση του!

68' Διαγώνιο σουτ του Μπρούνο, κανένας κίνδυνος για τον Φαμπιάνο

82' Σουτ του Ζαχαρίου από πλάγια θέση, ο Ίβουσιτς διώχνει με δυσκολία!

83' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια 2-0! Σέντρα από Μπεζούς, ο Γιούστε πιάνει την γυριστή κεφαλιά, νικώντας τον Ίβουσιτς για το 2-0!

90+1' Σουτ του Τάνκοβιτς από κοντά, ο Φαμπιάνο κάνει σπουδαία απόκρουση!

Ομόνοια(Σωφρόνης Αυγουστή):Φαμπιάνο, Μάθιους, Γιούστε, Λοΐζου, Λέζιακς, Ανσαριφάρντ, Ζαχαρίου, Παναγιώτου, Κούσουλος, Μπεσεντίν, Χαραλάμπους.

Στον πάγκο: Παναγή, Ουζόχο, Κασάμα, Παπουλής, Κίτσος, Μπασιρού, Λανγκ, Σράντι, Μιξ, Μίλετιτς, Κακουλλής, Μπέζους.

Πάφος(Χένινγκ Μπεργκ):Ίβουσιτς, Παλάσιος, Κβίντα, Χότσκο, Ζάιρο, Δημητρίου, Χέσταντ, Βαλακάρι, Μπρούνο, Μπάιριτς, Ντράγκομιρ

Στον πάγκο: Άντος, Μαχροβιτς, Κανέ, Ναμέ, Μπετανκόρ, Ικόκο, Αμντουραχίμι, Τάνκοβιτς, Μιχαήλ, Πελάζιο, Ταβάρες

Διαιτητής: Αντωνίου Μενέλαος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης
Β' Βοηθός Διαιτητής: Κωμοδρόμος Ηράκλης
4ος Διαιτητής: Φελλάς Κωνσταντίνος