γφγφ

Σε έναν συγκλονιστικό τελικό στο «Κίτιον», o ΑΠΟΕΛ κατέκτησε το δεύτερο σερί τρόπαιο του και έφτασε τα 5 συνολικά! Η κανονική διάρκεια του αγώνα ολοκληρώθηκε 5-5, με τον αγώνα να πηγαίνει στα πέναλτι και τον ΑΠΟΕΛ να κερδίζει με 5-4!

Το παιχνίδι σε όλη την διάρκεια του ήταν δυνατό, με συνεχόμενες εναλλαγές στο αποτέλεσμα. Στο πρώτο μέρος η ΑΕΛ άνοιξε το σκορ με τον Ράφαελ, ο ΑΠΟΕΛ έκανε το 2-1 με τους Ρεζάλα και Ιακώβου. Η ΑΕΛ ισοφάρισε με τον Φαμπρίτσιο σε 2-2, ενώ ο Γκόις δευτερόλεπτα πριν το τέλος του ημιχρόνου έκανε το 3-2 για τους γαλαζοκίτρινους.

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΛ μπήκε δυνατά και με γκολ των Γκεβάρα και Ανδρέου έκανε το 3-4, παίρνοντας προσωρινά κεφάλι στο σκορ, πριν ισοφαρίσει ο Ομήρου σε 4-4, στέλνοντας τον αγώνα στην παράταση.

Εκεί η ΑΕΛ ευτύχησε να πετύχει το 4-5 με τον Χατζηγεωργίου, με τον Ομήρου και πάλι να ισοφαρίζει σε 5-5, 28 δεύτερα πριν το τέλος του πρώτου μέρους της παράτασης.Ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση, με τον ΑΠΟΕΛ να είναι εύστοχος και στις 5 εκτελέσεις πέναλτι, ενώ για την ΑΕΛ ο Ράφαελ έχασε το πρώτο πέναλτι που εκτελέστηκε.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Έναρξη αγώνα

• 19.14 0-1 ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ με τον Ράφαελ!
  • 13.10 1-1 ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ με τον Ρεζάλα!
  • 11.32 2-1 ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ με τον Ιακώβου!
  • 07.02 2-2 ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ με Φαμπρίτσιο!
  • 03.02 3-2 ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ με τον Γκόις!

Τέλος ημιχρόνου

Έναρξη Β' ημιχρόνου

• 11.10 3-3 ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ με Γκεβάρα!
  • 08.24 3-4 ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ με Ανδρέου!
  • 05.05 4-4 ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ με Ομήρου!

Τέλος κανονικής διάρκειας - Πάμε σε παράταση!

• 03.13 4-5 ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ με Χατζηγεωργίου!
  • 0.28.07 5-5 ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ με Ομήρου!

Τέλος παράτασης - Πάμε σε πέναλτι!

1. Το χάνει ο Ράφαελ για την ΑΕΛ, έπεσε και απέκρουσε ο Ψηλογένης 0-0!
  2. Εύστοχος ο Γκόις για τον ΑΠΟΕΛ 1-0!
  3. Εύστοχος ο Χατζηγεωργίου για την ΑΕΛ 1-1!
  4. Εύστοχος ο Σκαρπάρης για τον ΑΠΟΕΛ 1-2!
  5. Εύστοχος ο Φαμπρίτσιο για την ΑΕΛ 2-2!
  6. Εύστοχος ο Ιακώβου για τον ΑΠΟΕΛ 3-2!
  7. Εύστοχος ο Τσακανιάς για την ΑΕΛ 3-3!
  8. Εύστοχος ο Δημητρίου για τον ΑΠΟΕΛ 4-3!
  9. Εύστοχος ο Σωκράτους για την ΑΕΛ 4-4!
  10. Εύστοχος ο Ομήρου 5-4!

Τέλος! Ο ΑΠΟΕΛ είναι κυπελλούχος Κύπρου για την σεζόν 2022-2023!

Οι πεντάδες των δύο ομάδων:

sdd

• Πως έφτασαν στον τελικό

Η ΑΕΛ στην πρώτη φάση απέκλεισε την Skylink ΑΕΚ με 8-2 και στην ημιτελική φάση την Ομόνοια με 5-1 και 1-3.

Ο ΑΠΟΕΛ άρχισε τις υποχρεώσεις του από την ημιτελική φάση όπου απέκλεισε την Ανόρθωση με 4-4 στη Λάρνακα και 5-0 στον επαναληπτικό στη Λευκωσία. Ο ΑΠΟΕΛ κατέκτησε το τρόπαιο στην περσινή χρονιά και η ΑΕΛ που κατέκτησε φέτος για πρώτη φορά στην ιστορία της τον τίτλο του Πρωταθλήματος, πανηγύρισε Κύπελλο την αγωνιστική περίοδο 2016 - 2017.