ες

Χωρίς Χάαλαντ η Νορβηγία στερείται ευστοχίας και το πλήρωσε εκ νέου, μένοντας στο 1-1 με τη Γεωργία στο Μπατούμι.
Οι Σκανδιναβοί ήταν ανώτεροι αλλά δεν κατάφεραν να κάνουν... σεφτέ στον 1ο όμιλο των προκριματικών του Euro 2024, έχοντας συγκομιδή μόλις ενός βαθμούς μετά από δύο αγωνιστικές.

Κι αυτό παρότι προηγήθηκαν μόλις στο 15ο λεπτό, χάρη σε υπέροχο συρτό σουτ του Σόρλοθ έξω από την περιοχή.

Η απάντηση από πλευράς Γεωργιανών, που έδωσαν το πρώτο τους ματς σε αυτά τα προκριματικά, ήρθε στο 60’, όταν ο Μικαουτάτζε κατέβασε εντυπωσιακά την μπάλα μετά από μπαλιά του Κβιρκβέλια και νίκησε τον Νάιλαντ.

Ο Σόρλοθ έχασε τεράστια ευκαιρία για να δώσει νέο προβάδισμα στην ομάδα του στο 72’, με τον Μαμαρντασβίλι να τον σταματά από κοντά, ενώ στις καθυστερήσεις το VAR απoφάνθηκε ότι δεν υπήρχε κάτι στο πέναλτι που ζήτησαν οι φιλοξενούμενοι για χέρι, με το 1-1 να μην αλλάζει.