δσδ

Με...το «αριστερό» ξεκίνησε τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις στα προκριματικά του Γιούρο 2024 η Εθνική ομάδα της Κύπρου, η οποία στο κατάμεστο «Χάμπντεν Παρκ» της Γλασκόβης ηττήθηκε με 3-0 από την Σκωτία.

Κυριάρχισαν σε όλη την διάρκεια του αγώνα οι Σκωτσέζοι, οι οποίοι στο 21ο λεπτό άνοιξαν το σκορ με τον Μακ Γκιν, ο οποίος με προβολή μετά σέντρα του Ρόμπερτσον άνοιξε το σκορ για το 1-0. Η ομάδα μας ήταν ακίνδυνη σε όλη την διάρκεια του αγώνα, αφού σε καμιά περίπτωση δεν κατάφερε να γίνει απειλητική, με τους Σκωτσέζους να βρίσκουν και δεύτερο γκολ με τον ΜακΤόμινεϊ στο 87ο λεπτό. Ο ίδιος παίκτης έμελλε να γίνει ο πρωταγωνιστής του αγώνα, όταν στο 93ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό 3-0!

Με 10 παίκτες ολοκλήρωσε τον αγώνα η Εθνική μας, μετά από αποβολή του Νικόλα Ιωάννου με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Θυμίζουμε ότι στο πρώτο όμιλο που συμμετέχει η Κύπρος, εκτός από την Σκωτία συμμετέχουν επίσης η Ισπανία με την Νορβηγία που θα αναμετρηθούν απόψε(21:45), αλλά και η Γεωργία, η οποία σήμερα είχε ρεπό και έπαιξε φιλικό αγώνα με την Μογγολία, κερδίζοντας με 4-1.

🔴 Η εξέλιξη του αγώνα:

5' Αναγνωριστικά τα πρώτα 5 λεπτά στον αγώνα, με την Σκωτία όμως να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων.

13' Ωραία ενέργεια από τον Χάντλει, ντρίμπλαρε τους αντιπάλους του, δοκίμασε το σουτ, το οποίο έδιωξε σε κόρνερ ο Δημητρίου.

17' Πρώτη τελική για την Κύπρο! Ο Κάστανος εκτός περιοχής δοκίμασε το σουτ, με τον Γκαν να αποκρούει εύκολα.

22' ΓΚΟΛ για την Σκωτία 1-0! Μπαλιά στον Ρόμπερτσον, ο οποίος έβγαλε την σέντρα, με τον Μακ Γκίν να πιάνει το σουτ στην κίνηση για το 1-0!

***Το γκολ εξετάστηκε από το VAR για οφσαιντ, το οποίο μέτρησε κανονικά το γκολ

27' Ο Αρτυματάς είδε λίγο εκτός τον Γκάν, δοκίμασε το μακρινό σουτ, με την μπάλα να φεύγει λίγο εκτός.

43' Μακρινό σουτ του Άνταμς, ο Δημητρίου διώχνει με δυσκολία σε κόρνερ.

Tέλος ημιχρόνου

65' Επικίνδυνη σέντρα από τον Ρόμπερτσον, η μπάλα περνάει παράλληλα.

85' Οι παίκτες της Εθνικής μας άλλαξαν ωραία την μπάλα, με τον Κακουλλή να δοκιμάζει το συρτό σουτ, το οποίο δεν απείλησε.

87' ΓΚΟΛ για την Σκωτία 2-0! Σέντρα στην περιοχή μας, η μπάλα στρώθηκε στον Μακτόμινει, ο οποίος με σουτ εντός περιοχής έκανε το 2-0!

90+3' ΓΚΟΛ για την Σκωτία 3-0! Ο Μακτόμινεϊ εντός περιοχής διαμορφώνει το τελικό 3-0!

90+5' ΚΟΚΚΙΝΗ ο Νικόλας Ιωάννου! Έδιωξε μακριά την μπάλα μετά από σφύριγμα του ρεφ, τον τιμώρησε με δεύτερη κίτρινη.

Σκωτία(Στιβ Κλαρκ): Gunn, Robertson, Hanley, Tierney, J. McGinn, McGregor Adams, Porteous, Armstrong, Jack,,Hickey.

Στον πάγκο: Kelly, Clark , Patterson, McTominay, Dykes, Christie, Hyam, Gilmour, Cooper, Ferguson, Brown,, McLean

Κύπρος(Τιμούρ Κετσπάγια):Δημητρίου, Ρομπέρζ, Γκόγκιτς, Κούσουλος, Νικόλας Ιωάννου, Αρτυματάς, Λαϊφης. Χάμπος, Μηνάς Αντωνίου, Κάστανος, Πίττας

Στον πάγκο: Παναγή, Α. Σπόλιαριτς, Καρώ, Αντωνιάδης, Χαραλάμπους, Εφραίμ, Μ. Ιωάννου, Χριστοφή, Κακουλλής, Ν. Σπόλιαριτς, Λοΐζου, Τζιωνής

Διαιτητής: Στρούκαν Ντούγιε
Α’ Βοηθός: Ζομπένιτσα Μπόγιαν
Β’ Βοηθός: Γιάκσιτς Άλεν
4ος: Πάγιατς Ίγκορ