Αθλητικά

Άρης-ΑΕΚ 4-0: Θρίαμβος στην Λεμεσό και...σε απόσταση αναπνοής από τον ΑΠΟΕΛ!

Σε μια από τις καλύτερες, αλλά και πιο ουσιαστικές του εμφανίσεις, ο Άρης Λεμεσού κέρδισε την ΑΕΚ με 4-0 και μπήκε(ξανά) δυνατά στην μάχη για τον τίτλο!

Η «ελαφρά ταξιαρχία» ήταν εξαιρετική σε όλη την διάρκεια του αγώνα, με τον Κακόριν στο 10ο λεπτό να ανοίγει το σκορ, μετά από κάθετη του Μπαμπίκα. Η συνέχεια άνηκε ολοκληρωτικά στον Άρη, ο οποίος έκλεισε πολύ καλά την ομάδα του Χοσέ Λουίς Όλτρα, ψάχνοντας ένα δεύτερο γκολ, το οποίο όμως δεν ήρθε στο πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος ο Άρης συνέχισε την ασφυχτική πίεση της, με τον Κακόριν αυτή την φορά να σερβίρει στον Γκόμις, ο οποίος με τσίμπημα της μπάλας έκανε το 2-0. Ο Άρης πάντως δεν έριξε ρυθμό και βρήκε και 3ο γκολ, όταν ο εκπληκτικός Μπαμπίκα έφυγε πίσως από το κέντρο, προσπέρασε τον Πίριτς και με υποδειγματικό πλασέ έκανε το 3-0. Ο Μαγιαμπέλα ολοκλήρωσε τον θρίαμβο στο 89ο  λεπτό όταν ο Μαγιαμπέλα με σουτ εντός περιοχής διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

Με την σημερινή του νίκη ο Άρης έφτασε τους 57 βαθμούς και πλέον ισοβαθμεί στην 2η θέση με την ΑΕΚ. Μείωσε την διαφορά του από τον πρωτοπόρο ΑΠΟΕΛ στους 4 βαθμούς και η μάχη για τον τίτλο...πήρε «φωτιά» για τα καλά!

Η εξέλιξη του αγώνα:

Έναρξη αγώνα

10' ΓΚΟΛ για τον Άρη 1-0! Ο Μπαμπίκα βρήκε χώρο, μοίρασε στον Κακόριν, ο οποίος από πλάγια θέση με πλασέ έκανε το 1-0!

15' Διαγώνιο πλασέ του Μπαμπίκα, με την μπάλα να φεύγει λίγο εκτός!

18' Δυνατό σουτ του Πηλέα εκτός περιοχής, με την μπάλα να φεύγει λίγο εκτός.

32' Κλέψιμο του Φαράζ εκτός περιοχή, δοκιμάζοντας το συρτό σουτ εκτός περιοχής, με τον Βανά να πέφτει και να μαζεύει εύκολα την μπάλα.

37' ΓΚΟΛ για τον Άρη 2-0! Ο Γκομίς βρήκε εξαιρετικά τον Μπαμπίκα, βγάζοντας τον τετ-τετ, όπου με εξαιρετικό πλασέ έκανε το 2-0!

sd

38' Το γκολ ακυρώνεται για οφσαιντ, μέσω του VAR!

Τέλος ημιχρόνου

Έναρξη β´ημιχρόνου

57' ΓΚΟΛ για τον Άρη 2-0! Λάθος στην μεσαία γραμμή της ΑΕΚ, ο Κακόριν έστειλε την μπάλα συρτά στον Γκομίς, ο οποίος βγήκε τετ-τετ, τσίμπησε την μπάλα και έκανε το 2-0!

71' Σουτ του Λόπες εντός περιοχής, ο Άλβες εκτινάσσεται και διώχνει εντυπωσιακά!

74' ΓΚΟΛ για τον Άρη 3-0! Απίστευτο γκολ! Ο Μπαμπίκα έφυγε πίσω από το κέντρο, προσπέρασε τον τον Πίριτς και με ωραίο σουτ έκανε το 3-0!

89' ΓΚΟΛ για τον Άρη 4-0! Ο Μαγιαμπέλα μπήκε στην περιοχή, δοκίμασε το σουτ, με την μπάλα να χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι, καταλήγοντας στο πλεκτό για το 4-0!