χψ

Σε ένα αγώνα χωρίς τις πολλές φάσεις στο Μακάρειο, η Ανόρθωση πήρε την «εκδίκηση» της κόντρα στον Ολυμπιακό, που την άφησε εκτός κυπέλλου, νικώντας με 2-1 τους Μαυροπράσινους.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Βέσκο Μιχαϊλοβιτς ήταν ο Γκερέρο που σκόραρε δύο γκολ. Ένα σε κάθε ημίχρονο. Το πρώτο ήρθε 18ο λεπτό, μετά από αριστουργηματική εκτέλεση φάουλ, όπου έστειλε την μπάλα στο παραθυράκι της εστίας του Μολ.

Δέκα λεπτά με την συμπλήρωση στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός βρήκε το γκολ με τον Έσελινγκ, ο οποίος μετά από εκτέλεση κόρνερ έκανε το 1-1 στο 55ο λεπτό.  Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 70ο λεπτό ο Γκερέρο, ο οποίος από τα 11 βήματα διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Μετά το σημερινό αγώνα η Ανόρθωση ανέβηκε στην 8η θέση με 39 βαθμούς, ρίχνοντας την ΑΕΛ στην 9η με 38 βαθμούς. Από την άλλη ο Ολυμπιακός έχασε την ευκαιρία να πιάσει την ΕΝΠ στην 12η θέση με 22 βαθμούς, μένοντας τελικά στην 13η θέση με 19 βαθμούς.

Η βαθμολογία:

σδ

18' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση 0-1! Με εκτέλεση φάουλ ο Γκερέρο στέλνει την μπάλα στο παραθυράκι του Μολ για το 0-1!

20' Ο Μραζ έφυγε εξαιρετικά, έπαιξε το 1-2 με τον Χριστοφή, ο οποίος έστρωσε στον Παρούτη, που δοκίμασε από κοντά το σουτ, το οποίο απέκρουσε με τα πόδια ο Μολ.

43' Σουτ του Ψύχα από πλάγια θέση, η μπάλα χτυπάει στη εξωτερική πλευρά των δικτύων της εστίας του Λόρια.

Έναρξη Β'ημιχρόνου

55' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό 1-1! Εκτέλεση κόρνερ για τον Ολυμπιακό, ο Έσελινγκ έπιασε την κεφαλιά, νικώντας τον Λόρια για το 1-1!

68' Πέναλτι για την Ανόρθωση, μετά από ανατροπή του Παρούτη!

70' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση 1-2! Εύστοχος από τα 11 βήματα ο Γκερέρο για το 1-2!

Ολυμπιακός(Μάκης Σεργίδης): Μολ, Μπάρτι, Μουχτάρης, Έσελινκ, Ψύχας, Πεχλιβάνης, Γιακουμάκης, Νάνι, Κυριάκου, Αλσεούς, Κορομά.

Στον πάγκο: Τσαρλς, Πισίας, Λιασίδης, Σάλι, Κα, Χριστοδούλου, Ντόσις, Ιωάννου, Σλόγκαρ, Χέντρικς, Ενόχ, Χαραλάμπους.

Ανόρθωση(Βέσκο Μιχαϊλοβιτς): Λόρια, Μπαϊσίνιο, Αρτυματάς, Τεχέρα, Φερέιρα, Γκερέρο, Παρούτης, Κίκο, Ιωάννου, Χριστοφή, Μραζ.

Στον πάγκο: Παπαδόπουλος, Κεραυνός, Κορέια, Εμπραλίτζε, Γουαρίς, Αντονίν, Αντωνίου, Νινγκά, Κορρέα, Αργυρού.

Διαιτητής: Αθανασίου Κυριάκος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης
Β' Βοηθός Διαιτητής: Λάμπρου Λάμπρος
4ος Διαιτητής: Χριστοδούλου Ιωάννης