3

Με την πέμπτη συνεχόμενη του νίκη με 3-1 σε βάρος της Ομόνοιας στο ΑΛΦΑΜΕΓΑ, αλάνθαστος με τον Μπογκτάν Αντόνε στον πάγκο του ο Απόλλων πλησίασε στους 2 βαθμούς την τέταρτη Πάφο και στους τέσσερις τον τρίτο ΑΡΗ δηλώνοντας δυναμικά παρών στην μάχη της Ευρώπης.

Η Ομόνοια έμεινε πολύ πίσω, οκτώ βαθμούς από τον σημερινό της αντίπαλο στην έκτη θέση.

Εκπολό, Πίττας και Ουάρντα οι σκόρερ των νικητών, ισοφάρισε προσωρινά για την Ομόνοια ο Σράντι.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Έναρξη στο ντέρμπι!

10' Ωραία ενέργεια από τον Ανσαριφάρντ, το γύρισμα του ωστόσο πάνω στον Γιοβάνοβιτς.

14' Ο Βα πήρε την μπάλα, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, το σουτ σε κόρνερ.

14' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα! Λανθασμένη έξοδος του Φαμπιάνο σε κόρνερ, η  μπάλα έμεινε στην περιοχή της Ομόνοιας και ο Εκμπολό από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

18' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια με το πρώτο γκολ του Σράντι! Ωραία μπαλιά στην πλάτη της άμυνας, ο επιθετικός της Ομόνοιας με ωραίο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

23' Γύρισμα του Λέζιακς, ο Πεϊμπέρς έδιωξε σε κόρνερ πριν πάρει την μπάλα ο Κακουλλής.

26' Πλασέ του Κακουλλή σε κόρνερ ο Γιοβάνοβιτς,

43' Πέναλτι για τον Απόλλωνα, για φάουλ του Παπουλλή στον Μαυρία. Ο Παπουλλής ήταν κάτοχος της μπάλας, την έχασε και έκανε φάουλ στον Μαυρία.

45' Εύστοχος ο Γιάννης Πίττας και 2-1 ο Απόλλων!

Έναρξη Β΄ημιχρόνου.

69' Σουτ του Χάμπου, πάνω από τα δοκάρια του Γιοβάνοβιτς.

74' Σουτ του Πίττα, άστοχο.

81' Τεράστια απόκρουση από τον Γιοβάνοβιτς, εκτέλεση φάουλ του Λοίζου, κεφαλιά από τον Κούσουλο σε κόρνερ ο Γιοβάνοβιτς.

83' Σουτ του Μπεζούς, σε κόρνερ η μπάλα.

84' ΓΚΟΛ ο Απόλλων με τον Ουάρντα! Ο Αιγύπτιος έφυγε στην αντεπίθεση βγήκε σε τετ α τετ με τον Φαμπιάνο και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα!

90+4 Δυνατό σουτ του Χάμπου, σε κόρνερ ο Φαμπιάνο.

3

Απόλλων(Μπότγκαν Αντόνε):  Γιοβάνοβιτς, Εκπολό, Πεϊμπέρνς, Πίττας, Ίλιεφ, Βα, Χαμάς, Χάμπος, Φιλιώτης, Ουάρντα, Κολ.

2

Στον πάγκο: Πεϊσότο, Δημητρίου, Χουσαΐν, Σπόλιαριτς, Ποντικός, Ντιγκινί, Ντόνιο, Μαυρίας, Σαχάρ, Γιόστεν, Ζήνωνος, Αυγουστή.

Ομόνοια(Σωφρόνης Αυγουστή): Φαμπιάνο, Μάθιους, Παπουλής, Λέζιακς, Ανσαριφάρντ, Λανγκ, Σράντι, Παναγιώτου, Κούσουλος, Ντίσκερουντ, Κακουλής

3

Στον πάγκο: Παναγή, Ουζόχο, Γιούστε, Λοϊζου, Κίτσος, Ζαχαρίου, Μπεσεντίν, Μίλετιτς, Χαραλάμπους, Βενιζέλου, Μπέζους

Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Όμηρος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Ανδρέου Π. Ανδρέας
4ος Διαιτητής: Χριστοδούλου Ιωάννης