ςεςε

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το ντέρμπι στο ΓΣΠ, με τον ΑΠΟΕΛ και την Πάφο να μένουν στην ισοπαλία 0-0. Πολύ καλύτερη σε όλη την διάρκεια του αγώνα, η Πάφος η οποία έφτασε πολλές φορές κοντά στο γκολ, χωρίς όμως να τα καταφέρνει. Μαχητικό αλλά, ακίνδυνο το ΑΠΟΕΛ έχασε την ευκαιρία του να διατηρήσει την διαφορά των ασφαλείας από την ΑΕΚ.

Στην κορυφή της βαθμολογίας με 61 βαθμούς βρίσκεται ο ΑΠΟΕΛ, ενώ στην δεύτερη θέση με 57 είναι η ΑΕΚ, η οποία παίζει με τον 3ο(54 βαθμούς) Άρη την Δευτέρα. Στην 4η θέση με 52 βαθμούς βρίσκεται η Πάφος.

Στην Πάφο, σε ένα χορταστικό παιχνίδι Ακρίτας Χλώρακας και ΕΝΠ έμειναν στην ισοπαλία 2-2. Ο Ακρίτας άνοιξε το σκορ με τον Εράσο στο 55ο λεπτό, με τον Βουτσένοβιτς να κάνει την ανατροπή. Με 2 γκολ στο 64ο και 72ο λεπτό έκανε το 1-2 υπέρ της ΕΝΠ, για να έρθει ο Εράσο 4 λεπτά αργότερα για να ισοφαρίσει και να διαμορφώσει το τελικό 2-2.

Στην τελευταία θέση με 13 βαθμούς παρέμεινε ο Ακρίτας, ενώ η ΕΝΠ που βρίσκεται στην 12η θέση με 22 βαθμούς, βρίσκεται στο -2 από την 11η Δόξα που κέρδισε χθες την Καρμιώτισσα με 2-0.

19:07 Έναρξη αγώνα!

3' Κάθετη στον Μπρούνο Φελίπε, ο οποίος βγήκε τετ-τετ, αλλά δεν πρόλαβε να πλασάρει τον Μπέλετς!

19' Ο Ντράγκομιρ βρήκε εξαιρετικά τον Ζάιρο εντός περιοχής, ο οποίος πλάσαρε τον Μπέλετς, που έδιωξε εντυπωσιακά!

21' Σουτ του Δώνη εντός περιοχής, η μπάλα φεύγει εκτός.

43' Σέντρα του Φεράρι, κεφαλιά από τον Κβιλιτάια, κανένας κίνδυνος για τον Ίβουσιτς.

44' Συρτό σουτ του Κβιλιτάια, ο Ίβουσιτς αποκρούει με σχετική ευκολία.

Έναρξη Β'ημιχρόνου

57' Μακρινό σουτ του Ντάλσιο, ψηλά η μπάλα

73' Μακρινό σουτ του Σούσιτς, κανένας κίνδυνος.

ΑΠΟΕΛ(Βλάνταν Μιλόγεβιτς):Μπέλετς, Φεράρι, Καρώ, Κρέσπο, Σούσιτς, Νταουσβίλι, Σαρφό, Ντάλσιο, Βιγιαφάνες, Δώνης, Κβιλιτάια.

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Τσιλιγκίρης, Ντβάλι, Εφραίμ, Τσεμπάκ, Σατσιάς, Ηλία, Μαρκίνιος, Τζιάμα, Ντονγκαλά, Μακέντα.

Πάφος(Χένιγκ Μπεργκ): Ίβουσιτς, Παλάσιος, Κβίντα, Χότσκο, Ζάιρο, Δημητρίου, Τάνκοβιτς, Βαλακάρι, Μπρούνο, Ντράγκομιρ, Μπάιριτς

Στον πάγκο: Αντός, Μαϊχρόβιτς, Μπετανκόρ, Ικόκο, Μπεσάρτ, Χέστατ,  Ζουνίνιο, Μιχαήλ, Ναμέ, Ταβάρες.

Β’ όμιλος - 19:00 Ακρίτας – Ε.Ν. Παραλιμνίου

21' Κάθετη του Κονέ στον Εράσο, ο οποίος πλάσαρε τον Κόστιτς, ο οποίος έδιωξε με δυσκολία!

22' Σουτ του Άμπραχαμ, ο Κόστιτς διώχνει με δυσκολία, ο Καραγιάννης έπιασε το ριμπάουντ, στέλνοντας την μπάλα ψηλά!

55' ΓΚΟΛ για τον Ακρίτα 1-0! Μπαλιά στον Εράσο, ο οποίος με σουτ εντός περιοχής έκανε το 1-0!

63' ΓΚΟΛ για την ΕΝΠ 1-1! Από πλάγια θέση ο Βουτσένοβιτς δοκίμασε το σουτ, νικώντας τον Περντρέου για το 1-1!

72' ΓΚΟΛ για την ΕΝΠ 1-2! Εκτέλεση κόρνερ, ο Γεβρέμοβιτς με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στον Βουτσένοβιτς, οποίος με τακουνάκι έκανε το 1-2!

75' ΓΚΟΛ για τον Ακρίτα 2-2! Ο Εράσο φέρνει τον αγώνα στα ίσα, με κοντινό σουτ!

Ακρίτας():Περντρέου, Ντραμέ, Κονέ, Άμπραχαμ, Εράσο, Καραγιάννης, Γαβριήλ, Σέχιτς, Τόρες, Μεντιμόρετς, Αραούχο.

Στον πάγκο: Καστεγιάνι, Πογκέν, Φοφανά, Αμντουσαλάμοφ, Ντουμπόφ, Ζουνίνιο, Δημοσθένους, Φοριέλ, Κλεμέντε, Σαραβάνια, Πικής, Λόπες.

ΕΝΠ(Μαρίνος Σατσιάς): Κόστιτς, Ντα Σίλβα, Έχμαν, Λουσέρο, Ρουσιάς, Ντιαβαρά, Μέιρα, Γεβρέμοβιτς, Φερνάντεζ, Κατσιάρης, Πολυκάρπου.

Στον πάγκο: Παναγιώτου, Κορσιά, Χριστοφή, Κων/νου, Βουτσένοβιτς, Κοτσώνης, Μαυρουδής, Τζαβέ, Γαβριήλ, Βούκσεβιτς, Μορέιρα, Λαμί.

Διαιτητής: Φωτίου Κωνσταντίνος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Εγγλέζου Νίκος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Ηροδότου Ξένια
4ος Διαιτητής: Χριστοφόρου Μάριος