δφ

Το ονειρικό Ευρωπαϊκό ταξίδι της ΑΕΚ, το οποίο ξεκίνησε από την Δανία κόντρα στην Μίντιλαντ, ολοκληρώθηκε απόψε στο Ολυμπιακό Στάδιο του Λονδίνου, με τους κιτρινοπράσινους να γνωρίζουν την ήττα με 4-0 από την Γουέστ Χαμ, μένοντας εκτός συνέχειας με συνολικό σκορ 6-0.

Τα στιγμιότυπα:

Η ομάδα του Χοσέ Λουίς Όλτρα βρέθηκε πίσω στο σκορ, με γκολ του Σκαμάκα στο 21ο λεπτό. Η ΑΕΚ δέχθηκε ασφυχτική πίεση, όμως πάτησε καλά στο πρώτο μέρος, αλλά στάθηκε και άτυχη, μετά την αποβολή του Γκουστάβο Λέδες στο 45ο λεπτό για σκληρό φάουλ πάνω στον Φορνάλς. Αυτή ήταν η 2η κόκκινη κάρτα που δέχεται σε διάστημα 3 ημερών, καθώς προηγήθηκε αυτή με τον Απόλλωνα στο πρωτάθλημα, με τον Όλτρα να εκνευρίζεται, βλέποντας το πλάνο του να καταρρέει.

Στο 2ο μέρος η Γουέστ Χαμ εκμεταλλεύτηκε την αριθμητική υπεροχή της και με την επανέναρξη του αγώνα βρήκε 2 γκολ με τον Μπόουεν σε διάστημα 2 λεπτών, ο οποίος στο 47ο και 49ο λεπτό έκανε το 3-0, με την ΑΕΚ να φοβάται έναν ενδεχόμενο διασυρμό. Ο Όλτρα έκανε τις αλλαγές του, για να κρατήσει το αποτέλεσμα, το οποίο όμως διαμορφώθηκε στο τελικό σκορ στο 65ο λεπτό, με τον Μουμπάμα ο οποίος με τακουνάκι έπειτα από εκτέλεση κόρνερ έγραψε το τελικό 4-0.

Με αυτή την ήττα η ΑΕΚ ολοκλήρωσε το φετινό Ευρωπαϊκό της ταξίδι, όπου έδωσε 14 αγώνες σε Ευρώπη και 44 συνολικά μαζί με το Κυπριακό πρωτάθλημα, στο οποίο η ΑΕΚ πλέον στρέφει αποκλειστικά την προσοχή της.

Τα αποτελέσματα της ΑΕΚ φέτος στην Ευρώπη:

δφδ

Εντυπωσιακή η υποδοχή με τα γνωστά...Bubbles

Η εξέλιξη του αγώνα:

Έναρξη αγώνα:

6' Πρώτη απειλή για την ΑΕΚ! Ο Σκαμάκα εκτός περιοχής δοκίμασε το σουτ, με την μπάλα να φεύγει λίγο εκτός.

10' Άλλαξαν ωραία την μπάλα οι παίκτες της ΑΕΚ, με τον Νίκολιτς μπροστά από την μεγάλη περιοχή να σουτάρει, με την μπάλα να φεύγει πολύ ψηλά!

Εξαιρετική η ατμόσφαιρα στο γήπεδο του Λονδίνου!

20' ΓΚΟΛ για την Γουέστ Χαμ 1-0! Αναπτύχθηκε ωραία η Γουέστ Χαμ, η οποία εκμεταλλεύτηκε λάθος του Μάμα στο κέντρο,με τον Σκαμάκα εντός περιοχής να δοκιμάζει το αδύναμο σουτ, το οποίο ξεγέλασε τον Πίριτς για το 1-0!

29' Η ΑΕΚ σκοράρει, αλλά το γκολ ακυρώνεται για οφσαιντ! Ο Εγγλέζου έστειλε την μπάλα στον Νίκολιτς, ο οποίος σκόραρε με πλασέ, αλλά το γκολ σωστά ακυρώθηκε για οφσαιντ!

σδ
σδσδ

37' Δοκάρι! Μπαλιά στον Φορνάλς, ο οποίος εντός περιοχής δοκίμασε το σουτ, με την μπάλα να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι του Πίριτς.

44' Εξετάζεται κόκκινη κάρτα για τον Λέδες, μετά από σκληρό τάκλιν στον Φορνάλς!

45' Κόκκινη κάρτα! Ο διαιτητής στην αρχή έδωσε κίτρινη, αλλά στην συνέχεια μέσω του οn field review άλλαξε γνώμη και έδωσε κόκκινη κάρτα!

ασα

***Απίστευτες σκηνές, με τον Φορνάλς που δέχθηκε το φαουλ να ζητά από τον διαιτητή να μην δώσει την κάρτα!

***Αυτή είναι η 2η κόκκινη κάρτα που δέχεται ο Λέδες, σε διάστημα 3 ημερών, καθώς προηγήθηκε αυτή με τον Απόλλωνα!

47' ΓΚΟΛ για την Γουέστ Χαμ 2-0! Νέο λάθος στην άμυνα της ΑΕΚ, ο Σκαμάκα έκανε το σουτ, ο Πίριτς απέκρουσε ασταθώς, με τον Μπόυεν να πιάνει το ριμπάουντ για το 2-0 από κοντά!

49' ΓΚΟΛ για την Γουέστ Χαμ 3-0! Έπαιξαν εξαιρετικά την μπάλα οι Άγγλοι, με τον Κρέσγουελ να βγάζει την σέντρα, τον Μπόουεν να πιάνει την γυριστή κεφαλιά, νικώντας τον Πίριτς για το 3-0!

***Αποθεώνει τους οπαδούς της ΑΕΚ η Γουέστ Χαμ

64' Μακρινό σουτ του Κορνέ, η μπάλα κάπου κοντράρει και καταλήγει κόρνερ.

66' ΓΚΟΛ για την Γουέστ Χαμ 4-0! Εκτέλεση κόρνερ από τον Κρέσγουελ, ο Σούτσεκ κατεβάζει την μπάλα, στον Μουμπάμα, ο οποίος με τακουνάκι κάνει το 4-0!

79' Μακρινό σουτ του Ναούμ, εύκολα ο Αρεολά.

82' Ο Άλτμα αυτή την φορά δοκίμασε το μακρινό σουτ, με τον Αρεολά να πέφτει και να μαζεύει εύκολα.

84' Μακρινό σουτ του Φαράζ, κανένας κίνδυνος.

***Ψάχνουν το γκολ οι παίκτες της ΑΕΚ, με μακρινά σουτ.

Γουέστ Χαμ(Ντάβιντ Μόγιες):Areola, Johnson, Cresswell, Zouma, Scamacca, Fornals, Lanzini, Lucas Paquetá, Bowen, Ogbonna, Souček

Στον πάγκο: Hegyi (GK), Anang (GK), Cornet, Ings, Benrahma, Kehrer, Aguerd, Emerson, Rice, Laing, Potts, Mubama

ΑΕΚ(Χοσέ Λουίς Όλτρα): Πίριτς, Γκονζάλεθ, Τόμοβιτς, Εγγλέζου, Κάσας, Μάμας, Σανχούρχο, Λέδες, Ναούμ, Γιάκολις, Νίκολιτς.

Στον πάγκο: Τούμπας, Στυλιανίδης, Τρισκόφσκι, Φαράζ, Λόπες, Μιλίτσεβιτς, Ροσάλες, Πονς, Χριστοφόρου, Ανδρέου, Άλτμαν