3

Ο Απόλλων που έπαιξε με παίκτη περισσότερο από το 7' λεπτό λόγω της αποβολής του Γκουστάβο Λέδες κέρδισε με 0-1 την ΑΕΚ. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα για την ομάδα της Λάρνακας μέσα στην έδρα της την φετινή χρονιά.

Το γκολ για τον Απόλλωνα που έφτασε στους 47 βαθμούς και μείωσε την διαφορά από την 4η Πάφο στους 4, πέτυχε ο Ίλιεφ. Η ΑΕΚ παρέμεινε στην 2η θέση με 57 βαθμούς, 3 λιγότερους από το ΑΠΟΕΛ.

Στο τέλος του αγώνα αποβλήθηκαν Χέντι και Τόμοβιτς, οι οποίοι πιάστηκαν στα χέρια.

Έναρξη στο ντέρμπι!

2' Βγήκε ο Πίριτς και πρόλαβε τον Πίττα.

5' Πρώτη μεγάλη στιγμή για την ΑΕΚ ο Ροσάλες την προβολή, πάνω στον Παναγιώτου στην συνέχεια ο Γιάκολις έκανε το σουτ, απόκρουσε ο Γιοβάνοβιτς.

7' Κόκκινη κάρτα στον Λέδες, ύστερα από παρέμβαση του VAR, έγινε σκληρό μαρκάρισμα στον Χάμπο Κυριάκου.

9' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ουάρντα, κόρνερ.

10' Δυνατό σουτ του Κολ, άστοχο.

14' Κεφαλιά του Τρισκόφσκι πάνω στον Γιοβάνοβιτς.

20' Ο Κολ από πολύ καλή θέση, έστειλε την μπάλα ψηλά έξω.

32' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ροσάλες, έξω.

32' Μέγαλη ευκαιρία για την ΑΕΚ διπλή! Κόρνερ του Ροσάλες, κεφαλιά του Πονς, εξαιρετική επέμβαση από τον Γιοβάνοβιτς στην επαναφορά ο Άλτμαν ξανά ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα.

33' Σουτ του Χάμπου, έξω.

36' Σουτ ξάνα από τον αρχηγό του Απόλλωνα, πάνω στον Πίριτς.

37' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα με κεφαλιά του Ίλιεφ! Ο Χάμπος έκανε την μπαλιά και ο μέσος του Απόλλωνα με γυριστή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα!

45+3 Σουτ του Φαράζ, άστοχο.

Έναρξη στο Β' ημίχρονο.

47' Σκοράρει ο Γιάκολις, ωστόσο το γκολ ακυρώνεται για οφσάιντ.

56' Πλασέ του Ουάρντα έξω.

56' Σουτ του Πίττα έξω.

57' Σουτ του Παναγιώτου, στον Ουάρντα και έξω η μπάλα.

66' Ωραίο σουτ του Φαράζ,  η μπάλα άουτ.

68'  Ο Όιερ έκανε την πισινή κεφαλιά, ο Γιοβάνοβιτς μαζεύει την μπάλα.

74΄ Σουτ του Πίττα, άστοχο.

78' Κεφαλιά ο Τόμοβιτς, η μπάλα έξω.

90+5 Κόκκινη σε Χέντι και Τόμοβιτς  οι οποίοι πιάστηκαν στα χέρια ύστερα από δυνατό μαρκάρισμα από τον επιθετικό του Απόλλωνα!

Τέλος αγώνα.

ΑΕΚ: Πίριτς, Τόμοβιτς, Κάσας, Λέδες, Τρισκόφσκι, Φαράζ, Μιλίτσεβιτς, Ροσάλες, Πονς, Γιάκολις, Άλνταμ

3

Στον πάγκο: Γκόρντιτς,Τούμπας, Γκονζάλες, Σανκούρχο, Λόπες, Γκρομοφ, Εγγλέζου, Εγγλέζου, Χριστοφόρου, Ναούμ, Μάμας, Μπέιτς, Νίκολιτς

Απόλλων: Γιοβάνοβιτς, Εκπολό, Πεϊμπέρνς, Πίττας, Ίλιεφ, Βα, Χαμάς, Χάμπος, Φιλιώτης, Ουάρντα, Κολ

4

Στον πάγκο: Δημητρίου. Πεϊσότο, Μαυρίας, Χουσεϊν, Σαχάρ, Ντανίλο, Ζήνωνος, Αυγουστή, Γιόστεν, Ποντικός, Ντιγκινί, Χέντι

Στάδιο: ΑΕΚ ΑΡΕΝΑ
Διαιτητής: Χριστοδούλου Ιωάννης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης
Β' Βοηθός Διαιτητής: Εγγλέζου Νίκος