2

Η Τότεναμ άφησε πίσω τον αποκλεισμό στο Champions League από τη Μίλαν και επιβλήθηκε 3-1 της Νότιγχαμ, παραμένοντας στην τετράδα της Premier League. Η Τσέλσι επικράτησε με 3-1 στο Λέστερ και άρχισε την αντεπίθεση για την Ευρώπη.

Η Τότεναμ άφησε πίσω της τον αποκλεισμό από τη Μίλαν στο Champions League και επικράτησε με 3-1 της Νότιγχαμ στο Λονδίνο, με συνέπεια να παραμείνει στην τετράδα έπειτα από την 27η αγωνιστική της Premier League και να αυξήσει τη διαφορά της από τη Λίβερπουλ, ύστερα από την γκέλα της τελευταίας στο Μπόρνμουθ.

Ο Αντόνιο Κόντε έβαλε τον Ρισάρλιζον στο βασικό σχήμα ύστερα από την γκρίνια του Βραζιλιάνου εξτρέμ κι αυτός ανταποκρίθηκε με γκολ μόλις στο 3', το οποίο όμως ακυρώθηκε λόγω οφσάιντ. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον πρώτο λόγο και λίγο αργότερα πέτυχαν έγκυρο γκολ με τον Χάρι Κέιν. Ο Άγγλος επιθετικός σκόραρε έπειτα από τρία παιχνίδια ανομβρίας και στο 35' αύξησε το δείκτη του σκορ από τη βούλα.

Η Φόρεστ δεν είχε τρόπο να επιτεθεί και ολοκλήρωσε το 1ο μέρος με μία άστοχη τελική. Το 2ο άρχισε με τον Χέουνγκ Μιν Σον να επιστρέφει κι αυτός στο σκοράρισμα έπειτα από τέσσερα παιχνίδια και να "κλειδώνει" τη νίκη. Με το παιχνίδι να έχει κριθεί, η Νότιγχαμ ανέβασε στροφές, βρήκε γκολ με τον Τζο Γουόραλ και είχε και πέναλτι στις καθυστερήσεις, αλλά ο Φρέιζερ Φόρστερ νίκησε τον Αντρέ Αγιού.

Η Τσέλσι έφυγε με νίκη 3-1 από το Λέστερ και επέστρεψε στο κυνήγι της Ευρώπης, ύστερα από την πρόκρισή της στα προημιτελικά του Champions League. Ο αγώνας ήταν επεισοδιακός ειδικά στο 1ο μέρος, με τον VAR να παρεμβαίνει σε αρκετές περιπτώσεις και να προκαλεί διαμαρτυρίες. Το γκολ του Μπεν Τσίλγουελ στο 11' έδωσε προβάδισμα στους "μπλε", το οποίο θα μπορούσε να αυξηθεί λίγο αργότερα. Ο Ζοάο Φέλιξ (ο οποίος δέχθηκε αρκετά σκληρά μαρκαρίσματα) είχε ευκαιρία στο δοκάρι και λίγο αργότερα ο Κάι Χάβερτς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, όμως το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ.

Οι "αλεπούδες" αντέδρασαν και με μακρινό σουτ του Πάτσον Ντάκα ισοφάρισαν σε 1-1 στο 39ο λεπτό και λίγο αργότερα κέρδισαν πέναλτι, όμως η απόφαση ανατράπηκε, ύστερα από έλεγχο του VAR. Εν τέλει, οι πολλές καθυστερήσεις λόγω των επίμαχων φάσεων οδήγησαν σε νέο γκολ του Χάβερτς, έγκυρο αυτήν τη φορά, στο 51ο λεπτό του 1ου μέρους. Το 2ο μέρος ήταν λιγότερο επεισοδιακό, είχε ευκαιρίες κυρίως για τους γηπεδούχους, αλλά το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Ματέο Κόβατσιτς σε μία αντεπίθεση.

Πηγή: sports24.gr