2

Ομόνοια και ΑΠΟΕΛ εξήλθαν ισόπαλοι 1-1 στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta. Το ΑΠΟΕΛ άνοιξε το σκορ με τον Άνχελ Κρέσπο 44' και η Ομόνοια ισοφάρισε με τον Νικόλα Παναγιώτου στο 86'.

Ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι με ένταση και πάθος με το αποτέλεσμα του να είναι πιο οδυνηρό για το ΑΠΟΕΛ που βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας, δίνοντας την ευκαιρία στην ΑΕΚ να το φτάσει εφόσον κερδίσει τον Απόλλωνα την Δευτέρα.

Σημείωσαν γκολ επίσης ο Λοίζος Λοίζου για την Ομόνοια και ο Φεντερίκο Μακέντα για το ΑΠΟΕΛ, ωστόσο και τα δύο γκολ ακυρώθηκαν ως οφσάιντ. Επίσης βρήκε δίκτυα και ο Κακουλλής, ωστόσο ο διαιτητής είχε σφυρίξει πριν τελειώσει την φάση ο Κύπριος επιθετικός για φάουλ στον Καρώ.

Αυτή ήταν η πρώτη ισοπαλία μεταξύ των δύο ομάδων στην 5η τους αναμέτρηση μέσα στην χρόνια.

Έναρξη στο ντέρμπι!

4' Πρώτη καλή στιγμή για το ΑΠΟΕΛ, δεν κατάφερε ο Μακέντα, να σκοράρει από κοντά.

8' Καλή ευκαιρία και για την Ομόνοια, εκτέλεση φάουλ του Μπεζούς, ο Γιούστε έκανε την κεφαλιά - πάσα, νέα κεφαλιά από τον Κακουλλή, μάζεψε ο Μπέλεκ.

12' Κεφαλιά του Κβιλιτάια, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Βιγιαφάνιες, έξω η μπάλα.

35' Καλή στιγμή για το ΑΠΟΕΛ! Γύρισμα του Σούσιτς, σουτ του Μακέντα, πάνω στον Ουζόχο.

41' Σκοράρει ο Ανδρόνικος Κακουλλής, όμως είχε σφυρίξει ο διαιτητής πριν σκοράρει ο Κύπριος επιθετικός για φάουλ στην διεκδίκηση με τον Καρώ.

44' ΓΚΟΛ για το ΑΠΟΕΛ με τον Άνχελ Κρέσπο! Ο κεντρικός αμυντικός του ΑΠΟΕΛ από πολύ κοντά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα ύστερα από κεφαλιά του Κούσουλου.

45+1 Σουτ του Βιγιαφάνιες με δεύτερη προσπάθεια, μαζεύει ο Ουζόχο.

Τέλος Α΄ημιχρόνου.

Έναρξη στο Β' ημίχρονο.

54' Τεράστια χαμένη ευκαιρία για την Ομόνοια, σουτ του Μπεσεντίν, η μπάλα κτύπησε στον Κρέσπο, κατέληξε στον Λοίζου, ο οποίος από κοντά, αστόχησε. Η φάση εξετάστηκε από το VAR για χέρι του Ισπανού, συνεχίζεται ο αγώνας.

60' Σκοράρει το ΑΠΟΕΛ με το Μακέντα, ακυρώνεται το γκολ για οφσάιντ.

67' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια με τον Λοίζο Λοίζου! Βγήκε στην πλάτη της άμυνας ο Κύπριος ακραίος επιθετικός και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα. Ακυρώνεται το γκολ για οφσάιντ.

86' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια με τον Νικόλα Παναγιώτου! Φάση διαρκείας στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ, ο Παπουλλής βρήκε τον Κύπριο αμυντικό ο οποίος με κοντινή κεφαλιά, έστειλε την μπάλα στα δίκτυα!

Ομόνοια: Ουζόχο, Μάθιους, Γιούστε, Λοϊζου, Κίτσος, Μπασιρού, Παναγιώτου, Κούσουλος, Μπεσεντίν, Κακουλλής, Μπεζούς.

3

Στον πάγκο: Παναγή, Κυριακίδης, Παπουλής, Λέτσιακς, Λανγκ, Σράντι, Μιξ, Μίλετιτς, Χαραλάμπους, Βενιζέλους, Σάββα.

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Φεράρι, Καρώ, Κρέσπο, Σούσιτς, Κονσταντίνοφ, Σαρφό, Ντάλσιο, Βιγιαφάνες, Κβιλιτάια, Μακέντα.

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Τσιλιγκίρης, Ντβάλι, Εφραίμ, Νταουσβίλι, Τσεμπάκ, Σατσιάς, Ηλία, Μπεν, Μαρκίνιος, Γιαννακού, Ντονγκαλά.