σδ

Παρά την παλικαρίσια εμφάνιση της, η ΑΕΚ Λάρνακας δεν κατάφερε να αποσπάσει θετικό αποτέλεσμα απέναντι στην Γουέστ Χαμ των €471.500 ευρώ, γνωρίζοντας την ήττα με 2-0 από την Αγγλική ομάδα, στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για την φάση των «16» του Κόνφερενς Λίγκ στην «Αρένα».

Η ομάδα της Λάρνακας στάθηκε πολύ καλά στα πρώτα λεπτά, έχοντας την κυριαρχία των κινήσεων για το πρώτο μισάωρο, δημιουργώντας προϋποθέσεις για γκολ. Η συνέχεια πάντως δεν ήταν ανάλογη για την ομάδα μας, η οποία στην πρώτη φάση των «σφυριών» δέχθηκε γκολ, με άπιαστη κεφαλιά του Αντόνιο, έπειτα από σέντρα ακριβείας του Μπερανχμάν.

Αυτό το γκολ πλήγωσε την ΑΕΚ, η οποία έπεσε ψυχολογικά, με τον Αντόνιο λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου να εκμεταλλεύεται αδράνεια στην άμυνα της ομάδας μας και με δυνατό σουτ εκτός περιοχής νίκησε τον Πίριτς για το 0-2, διαμορφώνοντας το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος πάντως ο Τζαμαϊκανός επιθετικός έφτασε μια ανάσα από το γκολ, όταν στο 48ο λεπτό μπήκε εξαιρετικά στην περιοχή της ΑΕΚ, όπου με πλασέ έστειλε την μπάλα στο κάθετο δοκάρι του Πίριτς.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα ο αγώνας ισορρόπησε, με την ΑΕΚ να ανεβάζει ξανά την απόδοση της, ψάχνοντας κάποιο γκολ που θα την έβαζε εκ νέου στον αγώνα και θα τις έδινε ελπίδες πρόκρισης ενόψει επαναληπτικού στο Λονδίνο στις 16 Μαρτίου. Η ΑΕΚ που με την εμφάνιση της έκανε ξανά περήφανη την Κύπρο, δεν βρήκε το πολυπόθητο γκολ και πλέον πάει σε μια εβδομάδα στην Αγγλία, με στόχο να δώσει τον καλύτερο της εαυτό και να πάρει ότι καλύτερο μπορεί στο Ολυμπιακό Στάδιο του Λονδίνου.

Έναρξη αγώνα - Καλή επιτυχία ΑΕΚ!

***Πολύ καλή ατμόσφαιρα από τον κόσμο της ΑΕΚ, ο οποίος εξάντλησε τα 8.000 εισιτήρια που είχε στην διάθεση του!

12' Μακρινό σουτ του Λέδες, πολύ ψηλά η μπάλα.

15' Χωρίς ρυθμό ο αγώνας μέχρι στιγμής - 60%-40% υπέρ της Γουέστ Χαμ η κατοχή.

19' Πρώτη καλή στιγμή για την ΑΕΚ! Εκτέλεση κόρνερ, ο Ράφα Λόπες έπιασε την κεφαλιά, με την μπάλα να φεύγει ψηλά!

23' Καλύτερη από την Γουεστ Χαμ μέχρι στιγμής η ΑΕΚ!

31' Μακρινό σου του Λαντσίνι, εκτός η μπάλα.

33' Πολύ ωραία ενέργεια από τον Μπενράχμα, ο οποίος πέρασε όποιον βρήκε, σούταρε, με τον Πίριτς να είναι σε ετοιμότητα.

36' ΓΚΟΛ για την Γουέστ Χαμ 0-1! Σέντρα του Μπενράχμα στην περιοχή της ΑΕΚ, ο Αντόνιο έπιασε την στριφτή κεφαλιά για το 0-1 των Άγγλων!

45+1' Συρτό σουτ του Φορνάλς εκτός περιοχής, η μπάλα φεύγει λίγο εκτός.

45+2' ΓΚΟΛ για την Γουέστ Χαμ 0-2! Ο Αντόνιο εκτός περιοχής είδε αδράνεια στην άμυνα της ΑΕΚ, νικώντας τον Πίριτς για το 0-2.

σδ

48' Δοκάρι! Κάθετη του Μπερανχμάν στον Αντόνιο, ο οποίος μπήκε στην περιοχή, πλάσαρε τον Πίριτς, με την μπάλα να χτυπάει στο κάθετο δοκάρι του κίπερ της ΑΕΚ και να περνάει παράλληλα εκτός.

61' Ο Μπόουεν μπήκε στην περιοχή της ΑΕΚ, δοκίμασε το πόδι του, με την μπάλα να φεύγει εκτός.

63' Mακρινό σουτ του Γιάκολις, κανένας κίνδυνος για τον Αρεολά.

71' Μπαλιά στον Φαράζ εντός περιοχής, με τον παίκτη της ΑΕΚ να πιάνει την κεφαλιά, με τον κίπερ των Άγγλων να μαζεύει εύκολα.

76' Μακρινό σουτ του Εγγλέζου, πολύ ψηλά.

88' Ο Πακετά έφυγε τετ-τετ, πλάσαρε τον Πίριτς, με τον κιπερ της ΑΕΚ να κάνει σπουδαία απόκρουση με τα πόδια!

89' Μεγάλη φάση για την ΑΕΚ! Ο Νίκολιτς άλλαξε ωραία την μπάλα με τον Τρισκόφκσσκι, ο οποίος αμέσως δοκίμασε το σουτ, το οποίο απέκρουσε ο Αρεολά!

90+4' Μακρινό σουτ του Τρισκόφσκι, ψηλά η μπάλα!

Τέλος αγώνα - Πολύ καλή εμφάνιση για την ΑΕΚ παρά την ήττα!

ΑΕΚ(Χοσέ Λουίς Όλτρα): Πίριτς, Κάσας, Μιλίσεβιτς, Τόμοβιτς, Εγγλέζου, Μάμας, Λέδες, Σανχούρχο, Ροσάλες, Γιάκολις, Λόπες.

Στον πάγκο: Τούμπας, Στυλιανίδης, Μίκελ, Τρισκόφσκι, Φαράζ, Κύπρος, Ναούμ, Ανδρέου, Άλτμαν, Νίκολιτς

Γουέστ Χαμ(Ντέιβιντ Μόγιες):Αρεολά, Κρέσφουελ, Άγκερντ, Ζούμα, Κέρερ, Φορνάλς, Ράις, Λανζίνι, Ντάουνς, Αντόνιο, Μπενράχμα

Στον πάγκο: Χέγκι, Άνανγκ, Τζόνσον, Σκαμάκα, Πακετά, Κορνέ, Ινγκς, Μπόουεν, Ογκμπόνα, Σούτσεκ, Έμερσον