δσδ

Πραγματοποιώντας μια πολύ καλή εμφάνιση, το ΑΠΟΕΛ κέρδισε με σχετική ευκολία, την Νέα Σαλαμίνα με 3-0 και ανέβηκε μόνος στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με 59 βαθμούς. Με την ήττα της η ομάδα του Σάββα Πουρσαϊτίδη παρέμεινε στην 7η θέση με 38 βαθμούς και έμεινε εκτός εξάδας, καθώς η Ομόνοια έχει 3 βαθμούς περισσότερους.

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε καθόλου καλά για την Νέα Σαλαμίνα, η οποία έχασε τον Μάντζεκ στο 22ο λεπτό με κόκκινη κάρτα, για χτύπημα στον Κονσταντίνοβ και Βιγιαφάνες. Ο ΑΠΟΕΛ πάντως εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα, ανοίγοντας το σκορ με τον Δώνη στο 35ο λεπτό. Η Νέα Σαλαμίνα πάντως προσπάθησε να αντιδράσει, με μερικές καλές φάσεις στην συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος ο ΑΠΟΕΛ είχε την κυριαχία των κινήσεων, βρίσκοντας ακόμα 2 γκολ, με σκόρερ τους Κβιλιτάια και Μακέντα να ολοκληρώνουν αυτόν τον θρίαμβο για την ομάδα του Βλάντα Μιλόγεβιτς.

Μετά τον σημερινό αγώνα μάθαμε τις ομάδες που θα συμμετέχουν στον πρώτο όμιλο, οι οποίες θα είναι οι εξής:

1. ΑΠΟΕΛ 59
2. ΑΕΚ 57
3. Άρης 50
4. Πάφος 49
5. Απόλλων 44
6. Ομόνοια 41

Με αυτά τα δεδομένα στην πρώτη φάσης της δεύτερης φάσης του πρωταθλήματος στον πρώτο όμιλο το πρόγραμμα θα έχει ως εξής:

• ΑΠΟΕΛ-ΟΜΟΝΟΙΑ
  • ΑΕΚ-Απόλλων
  • Άρης-Πάφος ή Πάφος-Άρης(Αύριο Άρης και Πάφος που έχουν ένα βαθμό διαφορά παίζουν με Ανόρθωση και Ολυμπιακό αντίστοιχα)

Μονόλεπτος σιγή στη μνήμη των θυμάτων του σιδηροδρομικού δυστυχήματος στα Τέμπτη.

Οι οπαδοί του ΑΠΟΕΛ ψάλλουν τον Εθνικό Ύμνο.

Αρχίζει το παιχνίδι στο ΓΣΠ

2' Σέντρα του Δώνη κόρνερ ο Αδωνη μπροστά στον  Μακέντα.

3' Εκτελέστηκε το κόρνερ και μετά την κεφαλιά του Κοσταντίνοβ ο Μάτζεκ απομάκρυνε την μπάλα πριν από τη γραμμή τέρματος. Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ.

9' Ζήτησαν πέναλτι από το ΑΠΟΕΛ για χέρι του Ντάτκοβιτς στην περιοχή, δεν φάνηκε ωστόσο να υπάρχει παράβαση.

17' Πρώτη φορά που μπήκε στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ η Νέα Σαλαμίνα, η κεφαλιά του Ντορεγκαράι ήταν άστοχη.

18' Επικίνδυνη σέντρα με φάλτσα του Σαρφό στην περιοχή, την τελευταία στιγμή ο Μελίσσας αποσώβησε το γκολ με την απόκρουσή του σε κόρνερ.

22' Κόκκινη στον Μάτζεκ. Με το χέρι βρήκε αρχικά στο πρόσωπο τον Κοσταντίνοβ. Ακολούθησε κίνηση με τον αγκώνα προς στον Βιγιαφάνιες. Επικυρώθηκε η απόφαση από τον Βαρίστα.

25' Πτώση του Βιγιαφάνες σε έξοδο του Μελίσσα. Υπάρχει μία επαφή χαμηλά όμως δεν κρίθηκε ως παράβαση.

31' Μεγάλη ευκαιρία για τη Νέα Σλαμίνα. Σουτ του Ντορεγκαράι μέσα από την περιοχή και απόκρουση από τον Μπέλετς.

35' Γκολ το ΑΠΟΕΛ με τον Δώνη. Από πάσα του Σούσιτς έκανε το σουτ απο κοντά και απέκρουσε ο Μελίσσας, όμως με δεύτερη προσπάθεια ο Ελλαδίτης άνοιξε το σκορ για το ΑΠΟΕΛ.

45+4' Σουτ του Σαρφό, ο Μελίσσας διώχνει με δυσκολία!

48' Εκτέλεση κόρνερ από τον Μποτεάκ, ο Ντάτκοβιτς έστειλε την μπάλα με κεφαλιά στον Τσίκο, ο οποίος από κοντά, δεν κατάφερε να νικήσει τον Μπέλετς.

55' ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ 2-0! Λάθος στην άμυνα της Νέας Σαλαμίνας, ο Σαρφό έπαιξε το 1-2 με τον Δώνη, ο Ελλαδίτης έκανε το σουτ, ο Μελίσσας απέκρουσε ασταθώς, με τον Κβιλιτάια να πιάνει το ριμπάουντ γοα το 2-0!

59' Μακρινό σουτ του Ντάλσιο, λίγο εκτός η μπάλα.

63' ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ 3-0! Σουτ του Ντβάλι, η μπάλα σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι, με τον Καρώ να δοκιμάζει το σουτ, με τον Μελίσσα να αποκρούει ασταθώς και τον Μακέντα από κοντά να κάνει το 3-0!

68' ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ 4-0! Ο Μαρκίνος έδωσε στον Μακέντα, ο οποίος έστρωσε στον Κβιλιτάια, με τον Γεωργιανό από κοντά να πλασάρει σωστά για το 4-0!

***Το γκολ ακυρώνεται για επιθετικό φάουλ στην αρχή της φάσης.

ΑΠΟΕΛ(Βλάνταν Μιλόγεβιτς):Μπέλετς, Καρώ, Φεράρι, Ντβάλι, Βιγιαφάνες, Κβιλιτάια, Σούσιτς, Σαρφό, Μακέντα, Κονσταντίνοφ, Δώνης.

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Τσιλιγκίρης, Νταουσβίλι, Τσεμπάκ, Κρέσπο, Σατσιάς, Ηλία, Ντάλσιο, Μαρκίνιος, Τζιάμα, Γιαννακού, Ντονγκαλά.

Νέα Σαλαμίνα(Σάββας Πουρσαϊτίδης): Μελίσσας, Μαλεκκίδης, Άδωνη, Ντάτκοβιτς, Μιγκελίτο, Τσίκο, Μάντζιεκ, Καρλίτος, Μποτεάκ, Ντορεγκαράι, Λέουκο.

Στον πάγκο: Κίσσας, Σεργίου, Κατσικάς, Κουμουρής, Κλίμοβιτς, Σαλάλιχ, Φράγκος, Νικολάου, Μαργκάσα, Τιάγκο, Φελίπε, Ντιακιτέ.

Διαιτητής: Fernandes Correia Gustavo
Α' Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης
Β' Βοηθός Διαιτητής: Πέτρου Πέτρος
4ος Διαιτητής: Αθανασίου Κυριάκος