δφ

Στο τελευταίο Λεμεσιανό ντέρμπι της σεζόν, μεταξύ της ΑΕΛ και του Απόλλωνα, οι γαλάζιοι κέρδισαν με 2-0 τους Λέοντες, με γκολ των Πίττα και Κολ. Αυτή ήταν η τρίτη συνεχόμενη νίκη για τους γαλάζιους σε ισάριθμους αγώνες με τον Μπογκτάν Αντόνε στον πάγκο.

Ο Απόλλωνας ξεκίνησε ιδανικά το ντέρμπι, βρίσκοντας γκολ στο 11ο λεπτό, μετά από σπουδαία ενέργεια του Βα και ασίστ στον Πίττα, ο οποίος από κοντά άνοιξε το σκορ. Στην συνέχεια ο ρυθμός έπεσε, με την ΑΕΛ να ψάχνει το γκολ μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, χωρίς να το βρίσκει.

Στο δεύτερο μέρος δεν είχαμε τις πολλές φάσεις, με το παιχνίδι όμως να είναι σκληρό, με δυνατά μαρκαρίσματα. Μια τέτοια φάση ήταν στο 68ο λεπτό, με σκληρό φάουλ πάνω στον Ουάρντα. Τα αίματα άναψαν, με τους Ρομπέρζ και Ντέγοεστ να πιάνονται στα χέρια και τον Χρυσοβαλάντη Θεουλλή να τους αποβάλλει με απευθείας κόκκινες κάρτες.

Μετά από 10 λεπτά λόγω των αψιμαχιών, ο αγώνας συνεχίστηκε κανονικά, με τον Απόλλωνα να διπλασιάζει τα τέρματα του με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ίσραελ Κολ, για το τελικό 2-0 του Απόλλωνα.

Μετά την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος, ο Απόλλωνας τερμάτισε στην 5η θέση με 44 βαθμούς και βρίσκεται στον πρώτο όμιλο, ενώ η ΑΕΛ έμεινε στην 8η θέση με 35 βαθμούς και θα συμμετέχει στον δεύτερο όμιλο.

6' Σουτ του Πίττα εκτός περιοχής, η μπάλα φεύγει εκτός.

12' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα 0-1! Ωραία συνεργασία των παικτών του Απόλλωνα, με τον Βα να στρώνει στον Πίττα, ο οποίος σε κενή εστία άνοιξε το σκορ!

ςεςε

***Ο Πίττας αφιέρωσε το γκολ του στον Παναγιώτη Αρτυματά, ο οποίος υπέστη ρήξη χιαστών και χάνει το υπόλοιπο της σεζόν.

18' Ωραία ενέργεια και σουτ από τον Μπεραχίνο, με τον Γιοβάνοβιτς να αποκρούει εύκολα την μπάλα.

25' Ο Τεϊσειρα έβγαλε την μπαλιά στην περιοχή του Απόλλωνα, ο Μπεραχίνο έστρωσε στον Κάσα, ο οποίος αμέσως δοκίμασε το σουτ, με την μπάλα να περνάει παράλληλα!

29' Εκτός περιοχής ο Τσέρνιχ επιχείρησε το σουτ, με τον Γιοβάνοβιτς, να πέφτει και να διώχνει σε κόρνερ.

33' Συρτό σουτ του Πίττα, μαζεύει εύκολα ο Ολιβέιρα.

45+1' Ο Ουάρντα με εξαιρετική ενέργεια μπήκε στην περιοχή, πλάσαρε τον αντίπαλο τερματοφύλακα, με την μπάλα να φεύγει λίγο εκτός.

45+2' Οι παίκτες της ΑΕΛ συνεργάστηκαν εξαιρετικά, με τον Τσιμπόλα να σουτάρει από πλάγια θέση. Η μπάλα χτύπησε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων του Απόλλωνα.

56' Μακρινό σουτ του Βα, η μπάλα φεύγει πολύ ψηλά.

58' Πλασέ του Σαχάρ λίγο εκτός η μπάλα.

68' Δύο κόκκινες κάρτες - από μια σε Απόλλωνα και ΑΕΛ! Μετά από αψιμαχίες, ο διαιτητής αποβάλει με απευθείας κόκκινες κάρτες τους Ντέγοεστ και Ρομπέρζ.

79' Μπαλιά στον Ρόμο, ο οποίος με πλασέ έστειλε την μπάλα παράλληλα.

82' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα 0-2! Με απευθείας εκτέλεση φάουλ, ο Κολ διπλασιάζει τα τέρματα του Απόλλωνα!

ΑΕΛ(Τσέντομιρ Γιανέφσκι):Ολιβέιρα, Τεϊσέιρα, Χάσα, Ζντραφκόφσκι, Μπεραχίνο, Μιραλάς, Παντελή, Τσιμπόλα, Τσέρνιχ, Τζάλμα, Ντέγουεστ.

Στον πάγκο: Κυριάκου, Φραντζής, Παπαφώτης, Σιλβέστρος, Φιλίποβιτς, Μιλιντσεάνου, Μεντόσα, Κόλιας, Μπιλοβάρ, Νεοφύτου, Κοντινέλα, Ρόμο.

Απόλλων(Μπογκντάν Αντόνε):Γιοβάνοβιτς, Εκπολό, Πεϊμπέρνς, Πίττας, Ίλιεφ, Ρομπέρζ, Βα, Χάμπος, Ντόνιο, Σαχάρ, Ουάρντα.

Στον πάγκο: Λοϊζου, Δημητρίου, Χουσαϊν, Ποντικός, Ντιγικίνι, Γιόστεν, Μαυρίας, Κολ, Ζήνωνος, Αυγουστή, Χέντι.

Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Ανδρέου Π. Ανδρέας
4ος Διαιτητής: Χατζηγεωργίου Παναγιώτης