Ggg

Η αρμάδα του Ζοζέ Μουρίνιο «καθάρισε» τη Γιουβέντους στο μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής και φουλάρει για το Champions League της επόμενης περιόδου.

Στην 4η θέση με 47 πόντους πλέον η Ρόμα, 8η με 35 βαθμούς η Μεγάλη Κυρία.

Η Ρόμα πήρε το μεγάλο ντέρμπι κόντρα στη Γιουβέντους με 1-0 και φουλάρει για το σεντόνι. Έχασαν σημαντικό έδαφος οι «μπιανκονέρι» που μετρούσαν τέσσερις σερί νίκες.

Οι Τζιαλορόσι μπήκαν δυνατά στο ματς και στο 27ο λεπτό, ο Σέζνι κατέβασε… ρολά σε σουτ του Ντιμπάλα.

Η απάντηση της Γιουβέντους ήρθε ένα λεπτό πριν την συμπλήρωση των 45′. Μετά από σέντρα του Ντανίλο, ο Ραμπιό πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.

Tελικά στο 53ο λεπτό ο Μαντσίνι έπιασε ένα υπέροχο σουτ έξω από την περιοχή, ανοίγοντας το σκορ για τη Ρόμα.

Η μία ευκαιρία διαδεχόταν την άλλη για την Γιούβε, που δεν μπορούσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα των γηπεδούχων. Μάλιστα, στο 90ο λεπτό ο Κεν κλώτσησε τον Μαντσίνι λίγα δευτερόλεπτα μετά την είσοδό του και αποβλήθηκε.

Η τελευταία μεγάλη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 90+8′. Ο Ντανίλο πλάσαρε από το ύψος του πέναλτι, με τον Πατρίσιο να μαζεύει με διπλή προσπάθεια.

ΡΟΜΑ: Πατρίσιο, Μαντσίνι, Ιμπάνιεθ, Σμόλινγκ, Ζαλέβσκι (64’ Κάρσντορπ), Κριστάντε, Μάτιτς, Σπινάτσολα, Βαϊνάλντουμ (73’ Έιμπραχαμ), Πελεγκρίνι (86′ Μπελότι), Ντιμπάλα (73’ Μποβέ)

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Σέζνι, Ντανίλο, Κουαδράδο (89′ Κεν), Σάντρο (46’ Μπονούτσι), Μπρέμερ, Φατζιόλι (59’ Κιέζα), Λοκατέλι (77’ Παρέδες), Ραμπιό, Κόστιτς (77’ Πογκμπά), Ντι Μαρία, Βλάχοβιτς