ςΕςΕ

Η Ομόνοια πέτυχε μία μεγάλη ανατροπή και κόντρα στα προγνωστικά απέκλεισε το ΑΠΟΕΛ παίρνοντας την πρόκριση για τα ημιτελικά του κυπέλλου κόκα κόλα. Νίκησε με 2-0 με γκολ των Ανσαριφάρντ στο 11ο λεπτό και πέναλτι του Μπέζους στο 90+7. Οι γαλαζοκίτρινοι που είχαν κερδίσει τον πρώτο προημιτελικό με 2-1 στρέφουν την προσοχή τους αποκλειστικά στο πρωτάθλημα.

Ήταν η πρώτη φετινή νίκη της Ομόνοιας σε βάρος του ΑΠΟΕΛ καθώς σε όλα τα παιχνίδια και στις δύο διοργανώσεις είχε ηττηθεί. Ας σημειωθεί ότι η ομάδα του Μιλόγεβιτς ήταν απόψε γηπεδούχος.

Είναι μία προοπτική ελπίδας το κύπελλο για την ομάδα τπου Σωφρόνη Αυγουστή

Θυμίζουμε ότι εισιτήριο για τα ημιτελικά εξασφάλισε η Πάφος, με συνολικό σκορ 5-2 κόντρα στην Δόξα.

Αύριο Νέα Σαλαμίνα-ΑΕΛ και Ανόρθωση-Ολυμπιακός θα διεκδικήσουν τα δύο τελευταία εισιτήρια των ημιτελικών του κυπέλλου κόκα κόλα, με τους γηπεδούχους να χρειάζεται να κάνουν ανατροπή αφού είχαν χάσει στους πρώτους αγώνες. Η ΑΕΛ είχε κερδίσει με 1-0 και ο Ολυμπιακός με 2-1.

Έναρξη αγώνα

3’ Από πλάγια θέση ο Μακέντα επιχείρησε το διαγώνιο σουτ, με την μπάλα να φεύγει παράλληλα εκτός.

11' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια 0-1! Ο Μάθιους έβγαλε την σέντρα, με τον Ανσαριφάρντ να πιάνει την κεφαλιά, για το 0-1 των πρασίνων!

25' Σέντρα του Βιγιαφάνες, με τον Παναγιώτου να διώχνει την μπάλα πριν φτάσει στον Μακέντα που καραδοκούσε.

40' Χωρίς φάση ο αγώνας, εδώ και αρκετή ώρα.

Τέλος ημιχρόνου

Έναρξη Β' ημιχρόνου

62' Σέντρα του Μάθιους, ο Ανσαριφάρντ έστειλε με το κεφάλι πίσω, έπαιξαν 1-2, με τον Ιρανό να δοκιμάζει αμέσως το σουτ, το οποίο έδιωξε με δυσκολία ο Μπέλετς.

66' Δοκάρι για την Ομόνοια! Εκτέλεση φάουλ από τον Ανσαριφάρντ, η μπάλα πέρασε από όλους και χτύπησε στο κάθετο δοκάρι του Μπέλετς, με τον Σούσιτς να απομακρύνει.

68.45' Σέντρα του Ντάλσιο, ο Μακέντα αμέσως έπιασε το σουτ, με τον Φαμπιάνο να κάνει μια σπουδαία απόκρουση.

68.58' Εξαιρετική ενέργεια από τον Σαρφό, ο οποίος δοκίμασε το συρτό σουτ, με την μπάλα να περνάει εκτός.

75' Ακόμα μια μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ! Ο Σούσιτς έβγαλε μια εξαιρετική μπαλιά, ο Κβιλιτάια κατέβασε την μπάλα με το στήθος, αμέσως δοκίμασε το σουτ, με την μπάλα να φεύγει ξυστά εκτός από το κάθετο δοκάρι του Φαμπιάνο.

78' Λίγα μέτρα εκτός περιοχής, ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε ένα φάουλ, το οποίο εκτέλεσε ο Ντάλσιο, με την μπάλα να φεύγει πολύ ψηλά.

85' Μακρινό σουτ του Τσεμπάκ, η μπάλα φεύγει πολύ ψηλά.

89' Ωραία αντεπίθεση από την Ομόνοια, με τον Ζαχαρίου από μακριά να δοκιμάζει το σουτ, με την μπάλα να φεύγει πολύ ψηλά.

90' Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων.

90+4' Πέναλτι για την Ομόνοια! Ο Λοϊζου πήγε να βγάλει την σέντρα, με την μπάλα να χτυπάει στο ανοικτό χέρι του Ντβάλι.

90+7' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια 0-2! Εύστοχος από τα 11 βήματα ο Ρομάν Μπέζους και προβάδισμα πρόκρισης στην Ομόνοια!

Τέλος αγώνα

Έξαλλοι πανηγυρισμοί των πρασ΄'ινων με 1200 περίπου πιστούς φίλους τους για την πρόκριση

Οι εντεκάδες των δύο ομάδων:

ΑΠΟΕΛ(Βλάνταν Μιλόγεβιτς):Μπέλετς, Τσεμπάκ, Κρέσπο, Ντβάλι, Γουίλερ, Νταουσβίλι, Κονστατίνοφ, Βιγιαφάνες, Ντάλσιο, Μαρκίνιος, Μακέντα.

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Τσιλιγκίρης, Εφραίμ, Κβιλιτάια, Σούσιτς, Ηλία, Τζιάμας, Σαρφό, Γιαννακού, Γεωργίου, Χαραλάμπους, Δώνης.

Ομόνοια(Σωφρόνης Αυγουστή): Φαμπιάνο, Μάθιους, Γιούστε, Λοϊζου, Παπουλής, Κίτσος, Ανσαριφάρντ, Μπασιρού, Παναγιώτου, Κούσουλος, Μπεσεντίν

Στον πάγκο: Παναγή, Ουζόχο, Κασάμα, Λέτσιακς, Ζαχαρίου, Λανγκ, Σράντι, Μιξ, Μίλετιτς, Κακουλλής, Μπεζούς.

Παρατηρητής: Νικολαϊδης Χρίστος

***Σήμερα η ΚΟΠ ενημέρωσε ότι στο σημερινό και στους αυριανούς αγώνες του κυπέλλου Coca-Cola θα τηρηθεί μονόλεπτη σιγή στη μνήμη των θυμάτων του σιδηροδρομικου δυστυχήματος στα Τέμπη