3

Η Νάπολι επικράτησε εκτός έδρας της Έμπολι με 2-0 και συνεχίζει ακάθεκτη στο δρόμο για την κατάκτηση της Serie A.

Ακόμη μία νίκη για τη Νάπολι, ακόμα ένα βήμα τίτλου! Οι Ναπολιτάνοι επικράτησαν 2-0 εκτός της Εμπολι και βρέθηκαν στο +18 από την Ίντερ. Το περσινό πάθημα έγινε... μάθημα για τη Νάπολι και φέτος το προβάδισμα που πήρε δεν το έχασε... Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά, πίεσαν και στο 17ο λεπτό πήραν προβάδισμα. Ο Ζιελίνσκι έκανε το γύρισμα και ο Ισμαϊλι με αυτογκόλ σημείωσε το 1-0. Η Νάπολι είχε τον απόλυτο έλεγχο και στο 28ο λεπτό έκανε δυο τα τέρματά της. Μετά το δοκάρι του Κβαρατσχέλια, ο Οσιμέν από κοντά διαμόρφωσε το 2-0. Οι Ναπολιτάνοι είχαν και άλλες φάσεις, αλλά ο Βικάριο είχε σωστές τοποθετήσεις. Μάλιστα, στο 35′ ο Κιμ από κοντά έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 67′ η Νάπολι έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Μάριο Ρουί, ωστόσο το γεγονός αυτό δεν επηρέασε τους πρωτοπόρους της Serie A

Νάπολι: Μερέτ, Ντι Λορέντσο, Ραχμάνι, Κιμ, Μάριο Ρουί, Ανγκισά (93′ Γκαετάνο), Λομπότκα, Ζιελίνσκι (92′ Ντομπελέ), Λοσάνο (71′ Ολιβέρα), Κβαρατσχέλια (71′ Ελμάς), Οσιμέν (85′ Σιμεόνε).

Πηγή: gazzetta.gr