2

Η Ντόρτμουντ πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Χόφενχαϊμ και έμεινε μόνη στην κορυφή της Bundesliga, περιμένοντας το ντέρμπι της Μπάγερν με την Ουνιόν. Η Λειψία επικράτησε της Άιντραχτ.

Η Ντόρτμουντ θα είναι σίγουρα κερδισμένη απ' την 22η αγωνιστική της Bundesliga, αφού έκανε το καθήκον της στην έδρα της Χόφενχαϊμ και με το 1-0 απέκτησε διαφορά είτε από την Μπάγερν είτε από την Ουνιόν, μία ημέρα πριν από το μεταξύ τους ντέρμπι κορυφής.

Η Μπορούσια μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, δημιούργησε ευκαιρίες και βρήκε το γκολ με τον μόνιμο σκόρερ της στις τελευταίες τέσσερις αγωνιστικές, Γιούλιαν Μπραντ. Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να αντιδράσουν και δέχθηκαν κι άλλο γκολ με την έναρξη του 2ου μέρους, το οποίο ακυρώθηκε μέσω VAR για φάουλ στην αρχή της φάσης. Η Ντόρτμουντ άντεξε στην πίεση της Χόφενχαϊμ (η οποία έχασε ευκαιρίες για την ισοφάριση), πήρε το τρίποντο και πλέον περιμένει μόνη πρώτη κάποιον συγκάτοικο στην κορυφή.

Η Λειψία καραδοκεί με τη σειρά της, αφού έκαμψε την αντίσταση της Άιντραχτ με 2-1 και αύξησε την απόσταση των δύο ομάδων στους τέσσερις βαθμούς, όσους απέχει κι απ' την Ντόρτμουντ. Οι παίκτες του Μάρκο Ρόζε προηγήθηκαν μόλις στο 6ο λεπτό με γκολ του Τίμο Βέρνερ και επιβεβαίωσαν την υπεροχή τους με το 2-0 του Έμιλ Φόρσμπεργκ. Ο ρυθμός έπεσε στο 2ο μέρος, η ομάδα της Φρανκφούρτης βρήκε ένα γκολ με τον Τζιμπρίλ Σο, όμως η Λειψία δεν έχυσε την καρδάρα με το γάλα.

Στη Βρέμη, η παρουσία των Βασίλη Λαμπρόπουλου και Κώστα Σταφυλίδη στην ενδεκάδα της Μπόχουμ δεν βοήθησε για να αποτραπεί η ήττα 0-3 από τη Βέρντερ. Ο πρώτος αντικαταστάτης στο ημίχρονο, ο δεύτερος αγωνίστηκε σε όλο το παιχνίδι.

Πηγή: sports24.gr